Królowa Bona 1980-1981

Serial

Królowa Bona to rozpisany na odcinki wielki fresk historyczny, przedstawiający dzieje I Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku. Był to czas dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski na arenie międzynarodowej. Siła polityczna, gospodarcza i militarna państwa Jagiellonów szła w parze z rozwojem kulturalnym.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Sezony
Lata
Aleksandra Śląska
jako Bona Sforza d'Aragona
Zdzisław Wardejn
jako Arturo Pappacoda, dworzanin Bony
Lidia Korsakówna
jako Marina, dwórka Bony
Piotr Fronczewski
jako Stańczyk
Marek Kondrat
jako Lektor / Andrzej Frycz-Modrzewski
Jerzy Kamas
jako Jan Tarnowski, hetman wielki koronny
Zdzisław Kozień
jako Zygmunt I Stary
Leonard Pietraszak
jako Piotr Kmita, marszałek wielki koronny
Jerzy Zelnik
jako Zygmunt II August
Piotr Garlicki
jako Ludwik Alifio, burgrabia krakowski
Jan Machulski
jako Wolski, ochmistrz dworu królewskiego
Irena Karel
jako Zuzanna Myszkowska, dwórka Bony

Królowa Bona to rozpisany na odcinki wielki fresk historyczny, przedstawiający dzieje I Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku. Był to czas dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski na arenie międzynarodowej. Siła polityczna, gospodarcza i militarna państwa Jagiellonów szła w parze z rozwojem kulturalnym. opis dystrybutora

Gatunek
Historyczny
Słowa kluczowe
król, królowa, śmierć, ciąża zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1982-01-10 (świat)
Wytwórnia
Zespół Filmowy Perspektywa
Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź) (postprodukcja)
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (postprodukcja)
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Wiadomości 2
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

W serialu tym na małym ekranie zadebiutował Maciej Kozłowski. zobacz więcej

Komentarze do filmu 3
dawidek98 10

Rok 2022 powitałem tym wielkim serialem. I muszę przyznać, że natychmiast mi przypadł do gustu i przemówił do mnie. Od czego by tu zacząć: już wiem. Od narratora, którego głos do bólu mi przypomina grającego bardzo dobrze w tym serialu Marka Kondrata. Aktorstwo wręcz galaktyczne z Aleksandrą Śląską na czele. Piotr Fronczewski jako Stańczyk to wprost strzał w dziesiątkę, Jerzy Zelnik i Anna Dymna jako Barbara Radziwiłłówna pasowali wprost do siebie, Jan Machulski jako ochmistrz Wolski też super, nawet zrobiło się miejsce dla jego syna, który poszedł bardziej w reżyserkę aniżeli w aktorstwo. Serio, w "Królowej Bonie" pokazał wręcz na co go stać. Jerzy Kamas grający Jana Tarnowskiego, hetmana wielkiego koronnego, Leonard Pietraszak też niczego sobie. Co tu dużo mówić – "Korona królów" mogłaby się dużo uczyć, jeśli chodzi o tą najstarszą dziedzinę zawodową świata, jaką niewątpliwie jest aktorstwo. Muszę koniecznie jeszcze pochwalić kostiumografów – Barbarę Ptak oraz Elżbietę Radke. Tak dopasowanych kostiumów do tamtej epoki próżno szukać w dzisiejszych serialach, nawet to że zdecydowana większość scen odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach człowiekowi wcale nie przeszkadza. I się bohaterowie odzywają "si, signora" czy "principessa", zamiast "mamusiu", "tatusiu" czy "teściowo". Każdy odcinek pochłaniałem garściami i mogę powiedzieć, że jestem najedzony do syta. Nie miałem dość – każdy odcinek to legenda, każdy ciekawi tak samo. Muzyka Zdzisława Szostaka towarzysząca początkowi i końcowi serialu może i nie jest zbyt radosna, ale za to wiernie oddająca XVI-wieczną Polskę oraz Wawel. Ogromnie żałowałem, że się ten serial kończy, bo tak przepięknie nakręconego serialu historycznego jeszcze wcale nie uświadczyłem, no może jeszcze "Przygody pana Michała". Strasznie mi było też smutno, jak królowa Bona umarła bo tą kobietę każdy lubi, kibicuje jej i życzy jak najlepiej. Z Barbarą Radziwiłłówną miałem podobnie, z wskazaniem na jej fantastyczną urodę. No i tło towarzyszące czołówce i epilogowi odcinka z ukazaniem rekwizytów z tamtej epoki, nie mogłem się na to napatrzeć. Byłem na Wawelu i w Malborku, tam gdzie kręcono to monumentalne dzieło serialowe. Panie Januszu Majewski, chylę serdecznie czoła i stwierdzam, że "Królowa Bona" jest najlepszym dziełem, jakie kiedykolwiek pan nakręcił. Wielka szkoda, że znam tylko garstkę ludzi, z którym mogę o tym arcydziele szczerze porozmawiać. Kłaniam się jeszcze raz przed panem i chapeau bas! 10/10.

Chemas 9

Takich seriali już się nie tworzy

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
arksi
99 pkt.
3
Aladyn
60 pkt.
4
Sweet_Foxy
19 pkt.
5
Czechu
4 pkt.
6
k4c5er
3 pkt.
7
piotrek681
2 pkt.
8
tadek453
2 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…