Śmiertelna pułapka 1982

Deathtrap

Filmowa wersja wystawionej na Broadwayu sztuki Iry Levina. Historia znanego pisarza, który postanawia przywłaszczyć sobie sztukę napisaną przez jednego z jego uczniów. Wydaje mu się , iż jedynym sposobem osiągnięcia celu będzie zabicie chłopaka. W ten sposób zgarnie wszystkie tantiemy. Myśli więc stale o morderstwie. Pomysł… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 29 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Michael Caine
jako Sidney Bruhl
Christopher Reeve
jako Clifford Anderson
Dyan Cannon
jako Myra Elizabeth Maxwell Bruhl
Irene Worth
jako Helga Ten Dorp
Henry Jones
jako Porter Milgrim
Joe Silver
jako Seymour Starger
Tony DiBenedetto
jako Burt, barman
Al LeBreton
jako Przystojny aktor
Stewart Klein
jako On sam
Jeffrey Lyons
jako On sam
Joel Siegel
jako On sam

Fabuła

Filmowa wersja wystawionej na Broadwayu sztuki Iry Levina. Historia znanego pisarza, który postanawia przywłaszczyć sobie sztukę napisaną przez jednego z jego uczniów. Wydaje mu się , iż jedynym sposobem osiągnięcia celu będzie zabicie chłopaka. W ten sposób zgarnie wszystkie tantiemy. Myśli więc stale o morderstwie. Pomysł chce zaczerpnąć z dzieła potencjalnej ofiary. Anonimowy

Gatunek
Thriller, Komedia, Kryminał
Słowa kluczowe
sztuka, pisarz, kradzież, uczeń zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1982-03-19 (świat)
Wytwórnia
Warner Bros.
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Ira Levin's Deathtrap (USA) (Wielka Brytania) (tytuł pełny)
Czas trwania
116 minut

Recenzje

Gdzie dwóch się bije... 8
  • 2006-09-10
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Bohaterem "Śmiertelnej pułapki" jest autor sztuk teatralnych, a sam film sprawia wrażenie, jakby jego scenariusz został właśnie, jako widowisko sceniczne napisany. Tak też właśnie było. W oryginale sztukę na podstawie, której powstał film napisał Ira Levin (autor powieści "Dziecko Rosemary"). Sztuka ta okazała się być wielkim sukcesem Broadwayu i do dziś żadne przedstawienie sceniczne z wątkiem kryminalnym nie było tak długo wystawiane. Nic więc w tym dziwnego, że sztuką zainteresowało się Hollywood. Ciężkiego zadania przeniesienia sztuki na ekran, podjął się Sidney Lumet, twórca wielokrotnie nagradzanych filmów (m.in. "12 gniewnych ludzi" czy "Serpico").

Cała akcja rozgrywa się właściwie w jednym pomieszczeniu, a na ekranie podczas trwania filmu pojawia się zaledwie kilku bohaterów. Dla sztuki teatralnej jest to sprawa normalna, lecz w obrazie kinowym mogła ona oznaczać wyłącznie klapę. Jednak tak się nie stało. Przyczyną jest bez wątpienia świetny scenariusz, w którym nie brakuje miejsca na zabawne, błyskotliwe dialogi, a także ciągłe, zaskakujące zwroty akcji. Nie ma tu także miejsca na nudę. Pomimo pewnej monotonii (ciągle to samo pomieszczenie i bohaterowie), udało się autorom wciągnąć widza w wir zdarzeń i przy okazji zapewnić mu niezapomnianą zabawę. "Śmiertelną pułapkę" charakteryzuje świetna choreografia scen. Jest tu miejsce na wszystko, przy czym obraz nic nie traci ze swojego rytmu. Miła dla ucha jest także niezwykle charakterystyczna muzyka, autorstwa Johnny'ego Mandela.

Lumet tworząc produkcję w stylu "Sleuth" Josepha L. Mankiewicza, nadał jej też wiele z Hitchcocka, a zwłaszcza jego "Sznura". Podobny jest styl, a także wątek homoseksualny, który u mistrza suspensu był zwinnie zakamuflowany, natomiast tutaj zaprezentowano go bez żadnych ogródek. To było zapewne największym problemem tej ekranizacji. W latach 80-tych homoseksualizm był tematem tabu, w związku z czym scena pocałunku wywołała w 1982 roku niemałe zamieszanie.

W obrazie Lumeta główne skrzypce grają dwie postacie: Sidney Bruhl i Clifford Anderson, zagrani przez duet Caine-Reeves. Pierwszy gra pisarza-nauczyciela, natomiast drugi jego ucznia. Obaj spotykają się w celu psychologicznej (i nie tylko) walki, a wszystko idzie o to, kto podpisze tytułową sztukę swoim nazwiskiem. Caine zagrał swoją rolę koncertowo, raz jest zabawny, innym razem przebiegły. Reeves'owi z kolei udało się dzięki tej roli uniknąć zaszufladkowania, jako tylko i wyłącznie postać odtwórcy Supermana. Zabawna jest również Dyan Cannon jako nawiedzona żona Sidney'a.

"Śmiertelna pułapka" to lekka w odbiorze komedia kryminalna, zaadresowana jednak do bardziej wymagającego odbiorcy. Nigdy nie widziałem sztuki Levina, ale adaptacja Jaya Pressona Allena jest fantastyczna. Dzięki twardej ręce reżyserskiej Sidneya Lumeta, stworzono zabawny, stylowy kryminał rozpisany na dwie postacie. Film pełen humoru i zwrotów akcji, które nie pozwalają na nudę. Powstała rozrywka największej próby, której przegapić nie można.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą