Agentka KGB, Wiera (Ewa Gawryluk), usiłuje zdobyć tajemnicę wynalazku polskiego naukowca, Adama Horna (Olaf Lubaszenko), ale w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas akcji w Warszawie zamienia się z nim... osobowością.

Konrad Szołajski o "Operacji..."

Pomysł na film Operacja KOZA narodził się w latach 80-tych, kiedy wraz z kolegami z reżyserii marzyliśmy, jakie kino będziemy robić w przyszłości. Wiedziałem jedno: żaden z nas nie miał ochoty naśladować poprzedników. Tzw. kino moralnego niepokoju, które kiedyś lubiłem, to był podręcznik socjologii przełożony na obrazki.

W ogóle w Polsce panuje przekonanie, że film musi być dramatem społecznym, którego bohaterowie to nie ludzie z krwi i kości, tylko personifikacje idei, dylematów politycznych i moralnych. Operacja KOZA stanowi swoisty bunt wobec takiej postawy.

Niestety, w latach 80-tych realizacja niekonwencjonalnych pomysłów nie była łatwym zadaniem (zresztą dziś jest to także spory problem). Pamiętam swoją ówczesną fascynację kabaretem Monty Pythona, a także "kinem nowej przygody", filmami Spielberga i Lucasa... W 1984 roku zainspirowany powieścią Bułhakowa nakręciłem film o potworze, który wykluwa się z jaja znalezionego w Andach. Na dobrą sprawę był to pomysł - toute proportion gardée - jak w Jurassic Park Spielberga. Niestety dysponowaliśmy środkami wystarczającymi na kilkanaście dni zdjęciowych realizowanych we Wrocławiu...

Jeśli chodzi o "Kozę..." to w pierwotnym zamierzeniu akcja filmu miała rozgrywać się w latach 30.; bohaterami byli hitlerowska agentka i... żydowski naukowiec. Opowiadając śmieszną historyjkę chciałem przy okazji pokazać trochę polskiej paranoicznej rzeczywistości - tej historycznej, ale kojarzącej się ze współczesnością. Marzyło mi się, że trochę zażartować z hurra-patriotycznej tradycji, komunistów, faszystów, legionistów i w ogóle wszystkiego, co było do wyśmiania w dwudziestoleciu międzywojennym, a co odbijało się dalej czkawką w naszej świadomości. Pomysł dojrzewał kilka lat. W tym czasie wyjechałem za granicę, mieszkałem i pracowałem w Anglii - w końcu po 1989 roku wróciłem jednak do kraju. Zacząłem wtedy ponownie myśleć o realizacji "koziego" projektu.

Najpierw jednak nakręciłem współczesną satyrę polityczną - Człowieka z.... W 1993 roku odbyła się premiera tego filmu; mimo wielu niepochlebnych recenzji, mieszających z błotem zarówno utwór, jak i mnie samego, Człowiek z ... przypadł do gustu Jackowi Fuksiewiczowi, szefowi FILM+, który zaproponował mi współpracę przy realizacji kolejnego projektu. Razem z Pawłem Mossakowskim przejrzeli kilka moich skryptów i wybrali właśnie Operację KOZA. W tym czasie byłem związany z Łódzkim Centrum Filmowym, które miało być producentem filmu. Niestety, pomysł nie spodobał się w Komitecie Kinematografii.

Dodatkowo wokół mojej osoby wytworzyła się "szczególna" atmosfera, jako że ośmieliłem się kpić z kinematograficznych a nawet narodowych świętości. W efekcie odrzucono mój projekt z wielkim hukiem, podobnie jak kilka innych, w tym "Uzdrowiciela", notabene wyselekcjonowanego w ubiegłym roku przez Sundance Film Institute na warsztaty scenariuszowe w Budapeszcie.

Tymczasem Człowiek z... zainteresował Francuzów. Telewizja ARTE zakupiła i wyemitowała film z dubbingiem, co czyni rzadko - zwykle zadowalając się tłumaczeniem w postaci napisów... Przed projekcją wystąpił na antenie Daniel Olbrychski i bardzo film pochwalił...

Wreszcie dzięki FILM+ scenariusz Operacji KOZA trafił na selekcję warsztatów Equinoxe.

A co to jest właściwie Equinoxe? Otóż dwa razy do roku w pięknym zamku, przy którym Wilanów wydaje się niepozornym budyneczkiem, spotykają się wybitni scenarzyści z całego świata i udzielają wskazówek w sprawach dotyczących zarówno artystycznych, jak i finansowych zagadnień poszczególnych projektów wybranych z setek propozycji. I ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu mniej więcej w tym samym momencie, w którym Komitet Kinematografii odrzucił Operację KOZA, na Equinoxe uznano mój projekt za najlepszy z Europy Wschodniej. Pojechałem więc do Francji i poznałem tam kilku wspaniałych ludzi, takich jak Zachary Sklar, scenarzysta Olivera Stone'a czy nestora amerykańskiego kina Franka Piersona. Wiele też nauczyłem się od Sachy Adabachiana, rosyjskiego autora pracującego we Włoszech i Francji, scenarzysty Michałkowa i Konczałowskiego...

Doradzili mi oni kilka zmian w "Operacji...". Zasugerowali m.in., abym odciął się w filmie od politycznych dywagacji, ponieważ nie interesują one widowni, która przyjdzie do kina po to, aby się po prostu dobrze zabawić. Dali wiele konkretnych wskazówek warsztatowych dotyczących sposobu budowania postaci, akcji, tempa etc.

Napisałem zatem prawie od nowa cały scenariusz, który został przez Jacka Fuksiewicza przyjęty. Jednak znowu realizacja Operacji KOZA opóźniła się blisko rok ponieważ CANAL+ czasowo zawiesił finansowanie produkcji polskich filmów.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo w końcu dochodzi do zdjęć a Komitet Kinematografii, który tak nieprzychylnie potraktował pierwszą wersje scenariusza, teraz wykłada znacznie więcej pieniędzy, niż wcześniej zamierzał.

Większość zaproszonych do pracy aktorów znam z moich poprzednich filmów. Wiedziałem niemal od początku, że Wierę zagra Ewa Gawryluk, pułkownika Krępskiego - Krzysztof Kowalewski, jego żonę - Stanisława Celińska, córkę - Edyta Jungowska.

I wreszcie po raz pierwszy miałem przyjemność pracować z Olafem Lubaszenką, który wydaje mi się stworzony do roli Adama, a jednocześnie okazał się znakomitym pomocnikiem przy skracaniu tekstu i pisaniu dialogów.

Aktorzy

"Operacja KOZA" to nie tylko wartka akcja i komiczne sceny. To przede wszystkim wspaniali aktorzy, którzy potrafią nadać postaciom ze scenariusza rys indywidualizmu… a przy tym umieją rozśmieszyć widzów!

Ewa Gawryluk (Wiera)

Jest piękną niebieskooką blondynką, którą mogliśmy podziwiać m.in. w Człowieku z Konrada Szołajskiego i Sztosie Olafa Lubaszenki. Absolwentka łódzkiej "Filmówki" wystąpiła także w filmach: Księga wielkich życzeń, Odwiedź mnie we śnie, Oczy niebieskie i Wielka wsypa. Jej dorobek telewizyjny obejmuje m.in. role w serialach: Matki, żony i kochanki, Klan, Z pianką czy bez i Dom oraz przedstawieniach Teatru Telewizji: "Komedia amerykańska", "To nie była piąta" i "Miłość na Krymie" (także wersja sceniczna). Ewa Gawryluk jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie.

Olaf Lubaszenko (Adam Horn)

Syn aktorów Asji Łamtiuginy i Edwarda Linde-Lubaszenki, jest obecnie jednym z najpopularniejszych aktorów filmowych w Polsce. Studiował na wydziale socjologii UW, potem w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych. Występował u takich reżyserów, jak Krzysztof Kieślowski (Krótki film o miłości), Janusz Zaorski (Piłkarski poker), Władysław Pasikowski (Kroll, Psy, Słodko-gorzki, Demony wojny, Operacja Samum), Wojciech Wójcik (serial Ekstradycja), Filip Bajon (Poznań '56) i Juliusz Machulski (Kiler, Kiler-ów 2-óch). Wyreżyserował Sztos, który za 300 tys. widzów otrzymał srebrny bilet, obecnie zaś pracuje nad reżyserią filmu Chłopaki nie płaczą. Za rolę Jury Barana w filmie Vladimira Michalka Zabić Sekala otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Karlovych Varach oraz Czeskie Lwy - nagrodę Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej. Jest aktorem Teatru Studio Buffo w Warszawie.

Krzysztof Kowalewski ( Krępski, pułkownik UOP)

Niedawno doczekał się własnej gwiazdy w łódzkiej Alei Gwiazd. Znamy go jako Zagłobę w Ogniem i mieczem i Rocha Kowalskiego z Potopu, mało kto zaś pamięta, że debiutował w Krzyżakach ! Jest jednym z najlepszych aktorów komediowych w Polsce. Zagrał m.in. w takich filmach i serialach, jak Czterdziestolatek, Brunet wieczorową porą, Nie ma róży bez ognia, Co mi zrobisz jak mnie złapiesz,"Miś, C.K. Dezerterzy, Zmiennicy, Człowiek z… i Złoto dezerterów. Najbardziej chyba znany jest jako Pan Sułek ("Kocham pana, panie Sułku") z satyrycznych słuchowisk radiowej Trójki. Obecnie występuje w warszawskim Teatrze Współczesnym.

Stanisława Celińska ( Krępska, żona pułkownika)

Znana jest przede wszystkim jako aktorka, choć zajmowała się także scenografią, muzyką, wyborem i układem tekstów spektakli STS. Wśród jej dokonań znajdują się takie tytuły, jak: Krajobraz po bitwie, Noce i dnie, Panny z Wilka, Alternatywy 4, Zmiennicy, Nad Niemnem, Korczak, Spis cudzołożnic, Ekstradycja 3, Złoto dezerterów i Złotopolscy. Występuje w teatrach stołecznych: Współczesnym, Ateneum, Na Woli, Nowym, Rozmaitości, Studio. Współpracuje także z Teatrem Kwadrat.

Equinoxe

Stowarzyszenie Equinoxe powstało w 1993 roku z inicjatywy Noelle Deschamp i CANAL+. Jego głównym celem jest organizowanie warsztatów szkoleniowych dla scenarzystów. Owe warsztaty odbywają się dwa razy w roku i w ich trakcie specjaliści z całego świata udzielają wskazówek swoim młodszym i mniej doświadczonym kolegom. W roku 1996 Konrad Szołajski został pierwszym Polakiem, którego scenariusz do filmu Operacja KOZA, zakwalifikowano do udziału w warsztatach Equinoxe w Beychevelle pod Bordeaux. Twórcy tej klasy, co Zachary Sklar (scenarzysta JFK), Michael Bortman (Rain Man) i Larry Gross (48 godzin) bardzo pozytywnie ocenili "Operację…".

O filmie

Można zamienić się z kimś na mieszkanie, samochód, nawet żonę, ale na umysł i osobowość? To po prostu niemożliwe!

Adam Horn też tak myślał. Dopóki nie zamienił się w słup soli, widząc, jak działa jego własny wynalazek...

Operacja "Koza" (tytuł roboczy: "Katalizator Horna") to zwariowana szpiegowsko-erotyczna farsa w reżyserii Konrada Szołajskiego. To komedia, która przełamuje dotychczasowe schematy myślowe i fabularne w polskim kinie.

Konrad Szołajski, kręcąc Człowieka z… dowiódł, iż jest twórcą odważnym i bezkompromisowym, dla którego nie ma tematów tabu. Operacja KOZA stanowi wyzwanie zarówno dla reżysera, jak i dla widza. Znając talent i temperament Konrada Szołajskiego, możemy spodziewać się wspaniałej zabawy podszytej intelektualną i obyczajową prowokacją.

W rolach głównych występują: Olaf Lubaszenko, Ewa Gawryluk, Stanisława Celińska i Krzysztof Kowalewski.

Producentami filmu są CANAL+, KPS Studio Filmowe, APF - Komitet Kinematografii, ITI Cinema oraz Inter Commerce. Scenarzystą "Operacji…" jest reżyser Konrad Szołajski.

Kierownikiem produkcji jest Henryk Parnowski. Operator obrazu to Zdzisław Najda, operatorzy dźwięku zaś to Janusz Rosół i Piotr Domaradzki. Scenografię zaprojektował Andrzej Przedworski. Dekoracją wnętrz zajęła się Magdalena Zagnińska. Kostiumografem została Elżbieta Radke, charakteryzację prowadzi Ewa Symko

O jeden eksperyment za dużo

Adam Horn to genialny, choć bardzo pechowy naukowiec. Pragnie stworzyć preparat, który umożliwi zamianę osobowości dwojga ludzi. Wciąż jednak nie udaje mu się dopracować ostatecznej formuły.

Jego wynalazkiem interesuje się Krępski, pułkownik UOP, który ma nadzieję zostać teściem Adama. Jego żona, Krępska, pragnie jednak wykorzystać preparat do własnych celów.

Wiera to piękna i świetnie wyszkolona agentka byłego KGB, wysłana do Polski, aby wykraść miksturę młodego geniusza. Pewnej nocy odwiedza laboratorium Adama, który pracuje właśnie nad udoskonaleniem swego wynalazku......i niebawem, spleceni namiętnym uściskiem, padają na sofę. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Wtedy właśnie katalizator Horna zaczyna działać...

Rano Adam lekkim krokiem podąża do łazienki i spostrzega w lustrze... kobietę, z którą spał ostatniej nocy! Podobnie Wiera z przerażeniem odkrywa, że jej umysł wniknął w ciało Adama. Nie ma jednak czasu na zastanawianie się jak to się stało, ponieważ nagle wokół dwójki bohaterów rozpętuje się lawina groteskowych i nieprawdopodobnych zdarzeń: skandal w pałacu prezydenckim, gonitwa po szpitalu psychiatrycznym, pojedynek z UOP-em i... porwanie kozy.

Tylko co z tym wszystkim ma wspólnego koza???

Słownik "Operacji..."

"JEZIORO ŁABĘDZIE" - balet Piotra Czajkowskiego, którego akcja rozgrywa się nad jeziorem zamieszkałym przez łabędzie a bohaterem jest łabędź płci żeńskiej.

KOZA - tytułowa postać filmu Operacja KOZA

NEKROFILIA - pociąg seksualny do zwłok .

NEKROFAGIA - pożeranie zwłok .

NIMFOMANIA - utrzymujący się stan pobudzenia erotycznego

u kobiet, połączony z tendencją do wyżycia się we współżyciu seksualnym.

SODOMIA ->zob.: ZOOFILIA.

ZOOFILIA - zboczenie płciowe polegające na pociągu seksualnym do zwierząt.

Twórcy

REŻYSERIA

Trudno o bardziej kontrowersyjną postać w polskimi kinie niż Konrad Szołajski. Obłożony raz na zawsze klątwą za film Człowiek z…, w którym według opinii krytyków zbezcześcił narodowe świętości, reżyser pozostaje w zgodzie z samym sobą i konsekwentnie realizuje swoje artystyczne pomysły.

Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i reżyserii filmowo-telewizyjnej Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1985-89 mieszkał w Anglii, gdzie studiował w National Film School w Beaconsfield. Współpracował z BBC i wyreżyserował film "Welcome to Britain".

Zrealizował szereg filmów dokumentalnych (m.in. "Dziennikarze '82", "Cały pogrzeb na nic!", "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych", "Nowa opowieść o prawdziwym człowieku", "Sceny z życia Kick-bokserki", "Pani od seksu"), krótkometrażowych (Jajo) i przedstawień Teatru Telewizji ("Pan inspektor przyszedł", "O smoku wawelskim", "Dziennikarze"). Jego debiut pełnometrażowy to głośny Człowiek z…, pastisz "niepodległościowych" mitów epoki stanu wojennego. Zrealizował też wstrząsający dramat Musisz żyć.

Scenariusz "Operacji Kozy", zakwalifikowano w 1996 roku do udziału w warsztatach Equinoxe w Beychevelle pod Bordeaux.

Szołajski jest również autorem licznych scenariuszy do filmów, komiksów, słuchowisk radiowych i skeczy; współpracuje też z teatrem radiowym i z prasą (miesięcznik "Playboy").

ZDJĘCIA

Zdzisław Najda, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTV i T w Łodzi. Nagrodzony Złotymi Lwami w 1991 roku za zdjęcia do Diabłów, Diabłów Doroty Kędzierzawskiej. Autor zdjęć następujących filmów: Koniec Świata 1988, Marcowe migdały 1989, Diabły, Diabły 1991, Pamiętnik znaleziony w garbie 1992, Łowca 1993, Faustyna 1994, Tajemnica Sagali serial TV, Gdzie jesteś święty Mikołaju 1996, "Marion du Faouet" 1997, "Amok" 1998.

MUZYKA

PIOTR RUBIK kompozytor, producent, multiinstrumentalista, ur. 3.09.1968

Mimo, ze kształcił się muzycznie jako wiolonczelista, to od najmłodszych lat poświęcał się kompozycji i grze na fortepianie. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej. Uczęszczał także na kursy mistrzowskie muzyki filmowej pod kierunkiem Ennio Morricone. Ma w swym dorobku 15 płyt, których był autorem lub producentem, kilkaset piosenek, muzykę do filmu, teatru, telewizji. Nieoficjalnie jest maniakiem komputerowym ze szczególnym uwzględnieniem gier.

Film i teatr: Operacja koza - reż. K. Szołajski, Tylko strach, Pajęczarki - reż. B. Sass "Polacy i konie", "Kram z piosenkami", "Chory z urojenia" - reż. K. Lang, Przygody Joanny - reż. A. Wesołowska, "Żółta szlafmyca" oraz inne programy TV w reż. A. Strzeleckiego, musical "Cyrano" - reż. A. Rozhin, "Zima w wiklinowej zatoce" (serial rysunkowy) i inne

Wiele przebojowych piosenek- m. in . "Dotyk" w wyk. E. Górniak

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…