Przez dwadzieścia lat, były rządowy agent Raymond “Red” Reddington (James Spader, serial TV Biuro, Orły z Bostonu) znajdował się na liście FBI najbardziej poszukiwanych przestępców. Zajmował się negocjowaniem mrocznych interesów dla przestępców z całego świata, był maklerem biznesu kryminalnego, a prasa nazywała go „Concierge zbrodni”.Teraz, niespodziewanie poddaje się FBI oferując nadzwyczajny układ: w zamian za immunitet, pomoże schwytać najbardziej nieuchwytnych przestępców pod warunkiem , że rozmawiać będzie jedynie z początkująca agentką Elizabeth „Liz” Keen (Megan Boone, serial TV Prawo i porządek: Los Angeles) - specjalistką od tworzenia profili psychologicznych. Dla Liz zanosi się na prawdziwe piekło od pierwszego dnia pracy!
Odcinki 196 dodaj odcinek

NBC 13-09-24 (USA), AXN 13-10-24 (Polska)

Raymond Reddington – znany jako „Red” i poszukiwany przez wiele lat przez FBI przestępca – rozpoczyna pracę dla federalnej agencji. Ma tylko jeden warunek: chce rozmawiać wyłącznie z Elizabeth Keen.
Red i Elizabeth, przy wsparciu agenta FBI i Resslera, rozpoczynają poszukiwania mordercy, znanego jako „The Freelancer”. Elizabeth zastanawia się, co zrobić z należącym do Toma pudełkiem.
Gdy Elizabeth zaczyna badać sprawę Toma, Red i agenci FBI rozpoczynają poszukiwania chińskiego szpiega, który współpracował wcześniej z Redem.
Gdy kolejny, ważny przestępca – „The Stewmaker” – zaczyna zeznawać w sprawie zniknięcia narkotykowego bossa, Ressler i Red po raz pierwszy muszą ze sobą współpracować.
Trwają poszukiwania kuriera, Roberta Kneppera, ale ani Red, ani agenci FBI nie znają jego wyglądu. Elizabeth wpada na trop planu porwania.
Tym razem Red ściera się z piękną kobietą, która, jak się okazuje, jest terrorystką. Tom chce dowieść swojej niewinności, dzieląc się z FBI czymś bardzo istotnym.
FBI rusza w pogoń za człowiekiem odpowiedzialnym za atak bronią chemiczną w metrze. Konflikt z Tomem sprawia, że relacje między Elizabeth i Redem ulegają pogorszeniu.
Kiedy odtajniona zostaje kolejna osoba z listy, Elizabeth dowiaduje się o wyjątkowo niebezpiecznym planie, który może zagrozić systemowi finansów w państwie. Tom pomaga Elizabeth, gdy ta potrzebuje wsparcia.
Do tej pory to Red namierzał osoby z tytułowej Czarnej Listy. Tym razem role odwracają się, i mężczyzna jest poszukiwany przez jednego z przestępców. Elizabeth zostaje przyłapana w nietypowym miejscu.
Anslo Garrick przystawia broń do głowy Dembe’ego. Jeśli Reddington nie poda kodu do skrzynki, Dembe zginie. Aram znajduje źródło zakłóceń w systemie i niszczy je.
Trwają poszukiwania kreta wśród ekipy FBI. Red na własną rękę próbuje dowiedzieć się, kto go zdradził. Seryjny zabójca, „Dobry samarytanin”, znów uderza. Liz dostaje pozwolenie na wzięcie udziału w śledztwie.
Red informuje resztę zespołu, że „Alchemik” – mężczyzna, który fascynuje się zmianą ludzkiego DNA – dostał zlecenie na ochronę informatora mafii i jego żony. Liz i Tom znów mają problemy w związku, a Ressler zastanawia się, czy pozwolić swojej byłej dziewczynie odejść.
Coraz częściej dochodzi do porwań małych dzieci. Red informuje Liz o istnieniu nielegalnej organizacji adopcyjnej o nazwie „Cyprus Agency”. Liz i Tom sami rozważają adopcję, więc kobieta jest zdeterminowana, by odnaleźć dyrektora organizacji, Owena Mallory’ego.
Liz pomaga Tomowi pogodzić się z czekającą ich adopcją. Red wyjawia, że Madeline Pratt, kobieta, którą zna z dawnych lat, jest kolejnym celem na czarnej liście. Podczas eleganckiego przyjęcia w ambasadzie Syrii Red przekonuje Liz do wykonania napadu.
Były asystent prokuratora federalnego zostaje odnaleziony na ulicy 12 lat po tym, jak zaginął. Jest w fatalnym stanie. Red podejrzewa, że stał za tym Sędzia, tajemnicza osoba samodzielnie wymierzająca sprawiedliwość urzędnikom, którzy rzekomo niesłusznie skazywali ludzi. Na karę śmierci za zdradę zostaje skazany Alan Ray Rifkin – czy Sędzia ponownie się pojawi, aby ukarać odpowiedzialną za doprowadzenie do egzekucji osobę? W tym samym czasie Tom odrzuca amory Jolene, która twierdzi, że z Liz wcale nie łączy go miłość.
Mako Tanida ucieka z japońskiego więzienia i w ramach zemsty zabija agenta FBI. Gdy następny członek FBI zostaje odnaleziony martwy, Ressler martwi się, że może być kolejnym celem mściciela. Podczas próby udania się w bezpieczne miejsce rozegra się dramat, który sprawi, że Ressler poprzysięgnie odwet na Mako, pomimo ostrzeżeń ze strony innych agentów. Podczas akcji poprosi o pomoc Bobby’ego, starego znajomego z FBI. Na jaw wyjdzie jednak, że Bobby ma pewną mroczną tajemnicę. Tymczasem Lucy i Tom omawiają plan, dzięki któremu mogliby zbliżyć się do Reda, a Raymond wysyła płatnego zabójcę o pseudonimie „Cowboy”, aby odnalazł Toma i Lucy.
Programista pracujący dla N.S.A. (Agencja Bezpieczeństwa Krajowego) ginie w wypadku samochodowym. Szybko okazuje się, że nie była to jednak zwykła kolizja – jego auto padło ofiarą ataku hakerskiego. Gdy zostaje odkryte, że martwy pracownik brał udział w pracach nad tajnym projektem Skeleton Key, Red zaczyna podejrzewać, że za wszystkim stoi rosyjski haker, Ivan. Trop prowadzi jednak do ucznia liceum, Harrisona Lee. Tymczasem Liz bada sprawę zaginięcia Lucy i poznaje prawdę na temat Toma; zrozpaczona zwraca się do Reda o wsparcie.
Red wraz z zespołem szukają likwidatora szkód, za którego namową ludzie stają się zabójcami do wynajęcia; Liz i Red starają się odkryć sekrety Toma.
Zdaniem Reda (James Spader) szykuje się nowa operacja braci Pavlovich, którzy specjalizują się w uprowadzaniu wysoko postawionych osób. Podczas gdy reszta zespołu stara się ochronić następny cel braci, Red ma dla nich swoje własne zlecenie. Natomiast Liz (Megan Boone) cierpliwie próbuje odkryć prawdę o Tomie (Ryan Eggold).
Polityk z czeskiej Pragi zostaje wrobiony w morderstwo. W efekcie tego wydarzenia ekipa FBI zaczyna tropić osobę zwaną Kingmakerem, przebiegłego stratega, który stoi za sukcesem oskarżonego polityka. W tym samym czasie Liz odkrywa pewien ukrywany przez Reda sekret.
Liz odmawia dalszej współpracy z Redem, gdy poznaje prawdę na temat śmierci swojego ojca. Szukając sposobu na zmuszenie Liz do spotkania, Red przedstawia FBI sprawę, której agencja nie może zignorować. Tymczasem Elizabeth przekazuje FBI to, co wie na temat sekretnego życia Toma.
Po rozbiciu się samolotu z tajemniczym więźniem władze otaczają miasto kordonem i szukają uciekinierów. Red znajduje się pod nadzorem, ale zostaje uwolniony przez Liz, która wie, że dzięki niemu uda się złapać wszystkich podejrzanych. Ich głównym celem staje się zamieszany w tę aferę więzień, Berlin.

NBC 14-09-23 (USA)

Red kontynuuje swoją batalię w Berlinie i stawia czoła nowemu zagrożeniu, jakim jest niejaki Lord Baltimore. W życiu Reda pojawia się też ważna postać z jego przeszłości. W tym samym czasie Liz próbuje na nowo poukładać swoje życie po tym, jak wyszła na jaw prawdziwa tożsamość Toma.
Kiedy napadnięty zostaje bank Monarch Douglas, Red korzysta okazji, aby spróbować ukrócić działania tej pralni pieniędzy. Jednak Liz, badając przestępstwo, kwestionuje pobudki partnera. Do ekipy dołącza także nowa postać.
Kiedy znalezione zostaje ciało mężczyzny z wyciętym sercem, Keen i Ressler łączą siły z agentem Navabi w celu rozwikłania sposobu funkcjonowania czarnorynkowej operacji dr. Covingtona. Tymczasem Red stara się wykorzystać nową okazję w Indonezji, co może mieć dla niego nieprzewidziane skutki.
Gdy kilku nieszkodliwych mieszkańców zostaje zabitych, Red daje Liz cynk, że cała sytuacja może być powiązana z tajemniczym, socjopsychologicznym eksperymentem. W tym czasie Red próbuje przekonać Naomi i jej męża do pewnej propozycji.
Ekipa namierza grupę ekoterrorystów poszukujących śmiercionośnej broni. W tym samym czasie Elizabeth chce pozbyć się swojego „stróża”, a Red dokonuje manipulacji, aby wytropić pewną szczególną osobę.
Polujący stają się zwierzyną. Gdy wyrzucone zostaje na brzeg ciało pozbawione członków, Elizabeth Keen opowiada Redowi, co wie na temat niebezpiecznego światka kłusowników. Natomiast agent Donald Ressler wyrabia w sobie niebezpieczny nawyk.
Przebiegły zabójca namierza ważnych amerykańskich naukowców po serii morderstw irańskich specjalistów od broni nuklearnej. W tym samym czasie Keen próbuje zbierać informacje wywiadowcze w Berlinie, a Red nawiązuje kontakt z osobą pracującą w furgonetce z jedzeniem.
Berlin wkracza na wojenną ścieżkę z siłami, które sprawiły, że uwierzył w śmierć córki i zesłały go do gułagu. Wśród nich znajdują się urzędnicy na wysokich stanowiskach w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Liz ma problemy z zachowaniem w tajemnicy faktu, że Tom siedzi w więzieniu.
Więcej informacji

Proszę czekać…