Nieracjonalny mężczyzna 2015

Irrational Man

Życie profesora filozofii zostaje przewrócone do góry nogami, gdy zaczyna się spotykać z jedną ze swoich studentek.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 65 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Emma Stone
jako Jill
Parker Posey
jako Rita
Jamie Blackley
jako Roy
Ethan Phillips
jako Ojciec Jill
Ben Rosenfield
jako Danny
Meredith Hagner
jako Sandy
Julie Ann Dawson
jako Studentka
Susan Pourfar
jako Carol
Tamara Hickey
jako Pani Leonard

Fabuła

Woody Allen przedstawia swój najnowszy obraz - po romantycznym spacerze szlakiem europejskich stolic, reżyser powraca do rodzinnej Ameryki, gdzie powstały jego najsłynniejsze dzieła. Fabuła Nieracjonalnego mężczyzny skupia się na historii profesora filozofii z Rhode Island, którego życie staje na głowie, gdy zaczyna spotykać się z jedną ze swoich studentek. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
morderstwo, morderca, depresja, filozofia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-08-14 (kino), 2015-05-15 (świat), 2016-01-21 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Gravier Productions
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Untitled Woody Allen Project (USA) (tytuł roboczy)
Czas trwania
96 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Oralna masturbacja w najlepszej postaci 9
  • 2015-07-31
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Co tak naprawdę daje nam filozofia oprócz dziesiątków tomów wydumanych frazesów? Czy ma jakieś zastosowanie w realnym życiu? Nie, nie ma. Jest jedynie “oralną masturbacją”. Do takiego wniosku w tej tragikomedii dochodzi Abe Lucas (Joaquin Phoenix) - ceniony profesor filozofii, który przybywa, choć niechętnie, nauczać w college’u w jednym z małych, pięknych amerykańskich miasteczek.

Abe przeżył już swoje w życiu: stracił przyjaciela, pracował na misjach, latami szukał sensu życia. Teraz stwierdza, że nie ma żadnego sensu i celu istnienia, a jego najlepszą przyjaciółką staje się whisky. Chociaż profesor pragnie jedynie pogrążyć się w swoim nałogu i nie obchodzi go życie toczące się dookoła niego, otaczające go kobiety mają jednak inne plany w stosunku do jego osoby.

Najpierw Abe poznaje nauczycielkę Ritę (Parker Posey), która jest nieszczęśliwa w swoim małżeństwie i bardzo pragnie romansu z profesorem filozofii. Jej nadzieje zostają zgaszone, gdy okazuje się, że Abe już od roku ma problemy z potencją. Nie robi to jednak na nim specjalnego wrażenia i nie usiłuje tego naprawiać. Wciąż towarzyszy mu kompletne otępienie i zdaje się być zupełnie znieczulony na wszystko.

Wtedy poznaje studentkę Jill (Emma Stone), której praca wydaje mu się niestandardowa pośród wypocin wielu studentów, którzy tylko powielają to, co przeczytali. Jill zaczyna ciągnąć do tego ponurego profesora, który jednak ma niesamowity dar interesującej rozmowy. Dziewczyna stwierdza, że jej nowy przyjaciel ma depresję i chce mu pomóc odnaleźć sens życia, dlatego też zaczyna mężczyznę na siłę wyciągać na spotkania towarzyskie. Na jednym z takich spotkań pojawia się broń i Abe postanawia zabawić się w rosyjską ruletkę. Widzimy wtedy dokładnie głębokość depresji mężczyzny i to jak niewiele życie dla niego znaczy. Jill jednak nie poddaje się i podczas zwykłego spotkania w kawiarni doświadczamy małego cudu i kompletnej przemiany Abe’a. Studentka słyszy rozmowę ludzi, którzy narzekają na niesprawiedliwego sędziego. Zaprasza profesora do podsłuchiwania. Okazuje się, że sędzia jest stronniczy i chce odebrać kobiecie dzieci na rzecz kompletnie nimi niezainteresowanego męża.

I w tym momencie Abe budzi się ze swojego letargu. W swojej głowie stwierdza, że to jest to czego szukał. Możliwość działania, a nie tylko mówienia. Wtedy rodzi mu się w głowie pomysł morderstwa idealnego. Przecież nie zna sędziego. Nikt go z nim nie powiąże. Od tej pory mężczyzna zaczyna żyć tylko tą jedną myślą. Dostaje zastrzyku energii, znów może uprawiać seks - na czym korzysta Rita. Abe śledzi sędziego, poznaje codzienne rytuały starszego pana i znajduje idealny sposób na zamordowanie go.

Tymczasem Jill jest zachwycona nowym profesorem, a jej zauroczenie przechodzi w zakochanie. Chociaż Abe ją odpycha, dziewczyna uparcie dąży do bliższego kontaktu, który w końcu udaje jej się uzyskać. Cierpi na tym jej związek ze studentem Royem, któremu nie podoba się odstawienie na boczny tor.

Abe’owi udaje się morderstwo idealne aż do czasu, gdy niewinna osoba zostaje oskarżona o tę zbrodnię oraz Jill odkrywa co zrobił jej profesor i nie jest w stanie żyć z tą wiedzą. Jednak Abe nie chce porzucić nowo odzyskanej chęci do życia i jest w stanie posunąć się jeszcze dalej w swoich poczynaniach…

Hollywood Reporter napisał, że “to jeden z najlepszych, dostarczających najwięcej rozrywki filmów Woody’ego Allena ostatnich lat”. Całą duszą przychylam się do tej opinii. Emma Stone jest tu po prostu niesamowicie czarująca i uwodzicielska, czego nie mogłam powiedzieć o Magii w blasku księżyca. Joaquin Phoenix gra mistrzowsko. Nie można się na niego napatrzeć. Do tego piękne zdjęcia i wspaniała muzyka, idealnie wręcz dobrana, z wciąż powtarzającymi się motywami Ramsey Lewis Trio (zachęcam do posłuchania). Jak każdy film Allena, tak również ten przesycony jest intelektualizmem i pobudzającymi do myślenia dialogami. Tutaj mamy jeszcze dodatkowo dużo filozofii, która nie jest wciśnięta na siłę, ale naprawdę idealnie współgra z całą koncepcją dzieła.

Zakończenie nie zostawia widza w dziwnej pustce jak to było w przypadku Blue Jasmine, ale można wyjść z kina z poczuciem absolutnego spełnienia i uczuciem, że doświadczyło się czegoś wyjątkowego.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Khaosth 2016-09-12 8

Opis sugeruje komedię romantyczną (podobnie jak długie wprowadzenie), ale główny wątek bliższy jest kryminałom (a jego wprowadzenie wypada naturalne).

MJ_MARTINO 2016-03-12 6

Dwójka głównych bohaterów wypada na duży plus, ciągną historie oboje do przodu.
Emma ciut lepiej bardziej zaangażowana, bardziej wczuła się w rolę.
Historia wydawała by się nudna, ale ma coś w sobie i akcja rozwija się pewnymi fazami do przodu.
Film dobry ale nie rewelacyjny, 6 w porywach 6.5/10 :)
To jest film z tych filmów dobrych do kawy :)

i_darek1x 2016-01-22 4

Emma Stone jest fajna ;) Ale Joaquin Phoenix jako aktor to jest kiepski , kiedyś mi podpadł i może być tylko gorzej !Film przeciętny i tyle ;)

Współtworzą