Prawo i pięść 1964

Akcja dramatu rozgrywa się na ziemiach odzyskanych tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Nowo przybyli Polacy mają za zadanie osiedlić się tutaj oraz zacząć normalne życie. Jednak ich egzystencja polega głównie na strachu przed bandytami i złodziejami.

Reżyseria
,
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Gustaw Holoubek
jako Andrzej Kenig
Zofia Mrozowska
jako Anna
Hanna Skarżanka
jako Barbara Dubikowska
Wiesław Gołas
jako Antoni Smółka
Zdzisław Maklakiewicz
jako Czesiek Wróbel
Ryszard Pietruski
jako Wijas
Jerzy Przybylski
jako "Doktor" Mielecki
Ewa Wiśniewska
jako Janka
Zbigniew Dobrzyński
jako Rudłowski
Zofia Czerwińska
jako Napastowana repatriantka
Józef Nowak
jako Por. Wrzesiński

Fabuła

Akcja dramatu rozgrywa się na ziemiach odzyskanych tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Nowo przybyli Polacy mają za zadanie osiedlić się tutaj oraz zacząć normalne życie. Jednak ich egzystencja polega głównie na strachu przed bandytami i złodziejami. Yankee_Notch

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
walka, lata 50., złodziej, moralność zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1964-09-14 (kino)
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
The Law and the Fist (tytuł niezdefiniowany)
Czas trwania
92 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 2

Avatar square 200x200

Czudi 2012-07-27

Do obejrzenia – Mam na liście od bardzo dawna, ale jakoś nie ma okazji. Średnia ocen wskazuje, że warto. Słucham kilku wersji piosenki Osieckiej "Nim wstanie dzień" (jeden z najpiękniejszych utworów w historii polskiej muzyki) i mogę stwierdzić, że Edmund Fetting i Soyka nagrali najlepsze wersje. Strachy na Lachy są też bardzo pozytywne, za to Nosowska ode mnie całkowicie na nie.
Dzięki odsłuchom znalazłem pełną wersję na YT i w wolnej chwili obejrzę. Może ktoś wcześniej wrzuci opinię o filmie

Mis_Koralgol Czudi 2014-06-01 9

No też właśnie długo miałem na liście do obejrzenia od jakiegoś czasu – tyle że ja dowiedziałem się o piosence przez melodie Komedy zagraną przez Możdżera (pierwotnie u Wojewódzkiego, ale na płycie też jest super). Stwierdziłem że film z taką muzyką to trzeba zobaczyć.

Film … na początku zdawał mi się trochę naiwny, ale zmieniłem zdanie. Ma coś może z westernu i to rozgrywającego się w dość nie "obfilmowanym" (IMHO) okresie – zaraz po II wojnie. Poza ostatnim odcinkiem 4 pancernych czy może początku Samych swoich nie kojarzę nic z tego okresu.
Film mówi o "odzyskiwaniu" ziem nowej Polski. Tyle że jest gorzki, szczery żeby nie powiedzieć prawdziwy (może to ckliwe frazesy, ale że też taki cynik jak ja się na nie zdobył to coś znaczy). Jednak bardzo mi brakuje tam ruskich – kiedy nikt nie jest bez winy lepiej być nieobecnym (szczególnie że oni to już tym bardziej czyści nie byli :)). Ale mimo to zdecydowanie warty obejrzenia – ode mnie ma 9/10 (nie 10 bo kultowy to on nie jest)

Współtworzą