Avengers 2012

The Avengers

Nick Fury jest szefem międzynarodowej agencji S.H.I.E.L.D, która czuwa nad światowym bezpieczeństwem. W obliczu globalnego zagrożenia staje przed zadaniem stworzenia drużyny, która podoła najbardziej nieprawdopodobnym wyzwaniom. Do swojego zespołu rekrutuje ludzi z niezwykłymi zdolnościami. Znajdą się w nim słynne postaci z… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 23 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 131 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Robert Downey Jr.
jako Iron Man
Chris Evans
jako Kapitan Ameryka
Mark Ruffalo
jako Bruce Banner
Chris Hemsworth
jako Thor
Scarlett Johansson
jako Czarna Wdowa
Jeremy Renner
jako Clint Barton
Tom Hiddleston
jako Loki
Clark Gregg
jako Phil Coulson, agent
Cobie Smulders
jako Maria Hill, agentka
Stellan Skarsgård
jako Prof. Erik Selvig
Samuel L. Jackson
jako Nick Fury
Gwyneth Paltrow
jako Pepper Potts

Fabuła

Nick Fury jest szefem międzynarodowej agencji S.H.I.E.L.D, która czuwa nad światowym bezpieczeństwem. W obliczu globalnego zagrożenia staje przed zadaniem stworzenia drużyny, która podoła najbardziej nieprawdopodobnym wyzwaniom. Do swojego zespołu rekrutuje ludzi z niezwykłymi zdolnościami. Znajdą się w nim słynne postaci z uniwersum Marvela - Iron Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka, Sokole Oko i Czarna Wdowa. Porozumienie w drużynie złożonej z takich indywidualności, nie będzie łatwe do osiągnięcia. Fury wie jednak, że tylko działając wspólnie, mogą ocalić świat przed zniszczeniem. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Sci-Fi
Słowa kluczowe
robot, krew, kosmos, zemsta zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2012-05-11 (kino), 2012-04-11 (świat), 2012-09-07 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
Paramount Pictures (współpraca produkcyjna)
Marvel Studios
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Marvel's The Avengers (USA) (tytuł pełny)
Avengers Assemble (Wielka Brytania)
Group Hug (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Marvel Avengers Assemble (Wielka Brytania) (tytuł pełny)
The Avengers: An IMAX 3D Experience (tytuł międzynarodowy)
Avengers 3D (Polska)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
142 minut
Budżet
220 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 131 wiadomości

Recenzje

Kolejna ekranizacja. Kolejny murowany sukces. 9
  • 2012-06-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Marvel od dawna przygotowywał widzów na powstanie Avengers i po kilku filmach, których bohaterami byli członkowie tej formacji, nadszedł czas na zestawienie ich razem.

Pracujący dla S.H.I.E.L.D. naukowcy eksperymentując na Tesseractcie – sześcianie będący źródłem niewyczerpanej energii, wzbudzają zainteresowanie jednej z żyjących w kosmosie ras. Jej władcy wysyłają na ziemię Lokiego by ten zdobył sześcian i dzięki niemu otworzył portal między obydwoma światami. Jedyną szansą na ocalenie ludzkości okazuje się grupka niezwykłych istot, ale tylko jeśli uda im się stworzyć drużynę.

Do tej pory mieliśmy okazję podziwiać kilkanaście wysoko budżetowych filmów, przedstawiających nam losy komiksowych herosów. Lepsze czy gorsze zawsze koncentrowały się na jednym herosie i jego nadludzkich mocach. Tym razem jest ich sześciu, a każdy z nich reprezentuje sobą coś unikalnego. Nie dziwi więc fakt, że pracy było sporo, a budżet to bajońskie dwieście dwadzieścia milionów dolarów.

Film miał być widowiskowy i wcisnąć widza w fotel, pomimo tego, co do tej pory zaoferowało nam kino. Trwający ponad sto czterdzieści minut spektakl w całej rozciągłości spełnia te oczekiwania, zostawiając zakończenia jako przysłowiową wisienkę na torcie. Niestety fabuła mogła być nieco lepsza i zaoferować więcej walki między Avengers a obcymi, zamiast skupiać się na poszukiwaniu Lokiego. Joss Whedon nie uniknął również kilku niedociągnięć i luk w fabule, a niektóre z zastosowanych rozwiązań to ewidentne pójście na łatwiznę. Co do samej fabuły to gra ona tu raczej drugie skrzypce i służy głównie przedstawieniu niezliczonej serii walki, akcji i efektów specjalnych. Faktycznie Whedon (znany dotąd głównie z seriali o wampirach), próbował wykreować swoich bohaterów jako ludzi dręczonych swoimi klątwami, ale wyszło to raczej blado.

Całość doskonale uzupełniają efekty specjalne, będące na najwyższym poziomie. Pomimo drobnych niedociągnięć kolejne kadry oszałamiają rozmachem, a animacje poszczególnych postaci i tego co robią na ekranie zostają z mani jeszcze długo po seansie. Najefektowniej wygląda oczywiście przemiana Hulka i statki obcych niszczące kolejne budynki Nowego Jorku.

Wielkim plusem filmu jest obsada. Robert Downey Jr. wrócił do postaci Starka / Iron Mana, w najlepszej formie i znów jest zabawny i nieobliczalny. Jest on doskonałym kontrastem dla opanowanego i słuchającego rozkazów Chrisa Evansa (Steve Rogers / Captain America), który jak zwykle zakręci nam łezkę w oku nutką patosu. Dodajmy do tego jeszcze Chrisa Hemswortha, wyginającą się na wszytki strony Scarlett Johansson i jak zwykle niezawodnego Samuela L. Jacksona. Najsłabiej w tym wszystkim wypadają Mark Ruffalo jako Hulk (gdzie się podziali Eric Bana i Edward Norton), plątający się do czasu przemiany i nijaki Tom Hiddleston.

Avengers wart jest więc uwagi, nie tylko miłośników komiksów i fantastyki, ale każdego widza spragnionego dobrej zabawy. Film kosztował wiele pracy i wydatków, ale to co widać na ekranie jest tego warte.

2 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

W kwietniu 2011 roku produkcja filmu została wstrzymana w związku z kradzieżą części scenariusza należącego do Samuel L. Jacksona. zobacz więcej

Pressbook

Wielki budżet, najlepsi na pokładzie — W 2007 roku pracę nad scenariuszem rozpoczął Zak Penn (wcześniej napisał scenariusz Hulka). Tekst ukończył w 2010 roku, ale radykalnych przeróbek dokonał potem Joss Whedon. Reżyserię proponowano Jonowi Favreau (miał już na koncie dwie części "Iron Mana"), ale ostatecznie się jej nie podjął, tłumacząc, że jego zdaniem postać Thora wprowadzi do filmu zbyt wiele... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 15 powiązanych

Komentarze 35

Avatar square 200x200

bizarre 2014-12-09 5

5/10 – Dostałem od tego filmu dokładnie tyle, ile oczekiwałem: dużo akcji, dobre efekty specjalne, trochę humoru i nic więcej. Dodatkowo fabuła jest średnio ciekawa, przewidywalna, a cały film trochę się dłuży.

Justyna007 2013-04-17 2

[2/10] Beznadziejny – Za długi i za Sci-Fi, wszystko przerysowane przez co idealne dla dzieci i młodzieży zakochanej w komiksach.

Lamper Justyna007 2013-04-17 8

Film Sci-fi oparty na komiksie jest za bardzo komiksowy i sc-fi, trochę tak jakby powiedzieć, że masło jest za maślane, niestety nie mogę się zgodzić. Film dostarczył dużo dobrego rasowego SF. Dla mnie bomba ;)

lifemovie Justyna007 2013-06-29 6

A według mnie to trochę ciężko nazwa Naukową Fikcją, raczej sama Fikcja albo jakaś Komiksowa/Super-bohaterska Fikcja. :P Ale da się obejrzeć.

jacks 2012-11-16 9

9/10 – dla mnie bomba – Polecam, bo film ma wszystko co powinna mieć tego typu produkcja. Nie zawiodłem się.

i_darek1x 2012-08-31 4

Dostateczny! – Był by bardziej znośny jak by go tak skrócić o jakąś godzinkę ! Scenariusz to kompletne dno ! Ogólnie to nic innego jak dziecinada !

arturu 2012-08-24 7

Fajna bajka. – Trojka uratowała świat.

Współtworzą