Azyl 1972/I

Asylum

Młody psychiatra odwiedza położony na prowincji szpital psychiatryczny. W trakcie wizyty poznaje przebywających tam pacjentów, którzy opowiadają mu swoje historie. Bonnie oszalała widząc swojego kochanka, zabitego przez rozczłonkowane ciało jego żony. Bruno szyje dla tajemniczego pana Smitha garnitur, mogący przywrócić do życia… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 1 zdjęcie

Obsada Zobacz pełną obsadę

Peter Cushing
jako Smith
Britt Ekland
jako Lucy
Herbert Lom
jako Byron
Barry Morse
jako Bruno
Barbara Parkins
jako Bonnie
Charlotte Rampling
jako Barbara
Sylvia Syms
jako Ruth
Richard Todd
jako Walter
James Villiers
jako George
Geoffrey Bayldon
jako Max Reynolds
Ann Firbank
jako Anna
Megs Jenkins
jako Siostra Higgins

Fabuła

Młody psychiatra odwiedza położony na prowincji szpital psychiatryczny. W trakcie wizyty poznaje przebywających tam pacjentów, którzy opowiadają mu swoje historie. Bonnie oszalała widząc swojego kochanka, zabitego przez rozczłonkowane ciało jego żony. Bruno szyje dla tajemniczego pana Smitha garnitur, mogący przywrócić do życia zmarłego. Barbara zabija swojego męża i opiekunkę twierdząc, że zrobiła to jej wyimaginowana przyjaciółka. Dr. Byron przenosi swoją duszę w ciało lalki, chcąc dokonać zemsty na kierowniku placówki. Asmodeusz

Gatunek
Horror, Sci-Fi
Słowa kluczowe
zemsta, morderstwo, szaleństwo, psychiatra zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2005-07-28 (kino), 1972-07 (świat)
Wytwórnia
Amicus Productions
Harbour Productions Limited
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Inne tytuły
House of Crazies (tytuł niezdefiniowany)
Czas trwania
88 minut

Recenzje

Brytyjczycy raz jeszcze na plus. 6
  • 2010-08-05
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Azyl jest typowym przykładem Brytyjskiego horroru lat 60-70, gdzie nade wszystko liczy się klimat i ciągła niepewność tego co będzie dalej. Produkcja składa się z czterech historii. Trzy pierwsze przedstawiają tragiczne losy osadzonych w zakładzie pacjentów, natomiast czwarta rozgrywa się na bieżąco. Całości dopełnia zaskakująca końcówka.

Jak zwykle na uwagę zasługują aktorzy. Dobrze dobrana obsada (na czele z weteranem Peterem Cushingem), świetnie wciela się w swoje role i poprawia oglądalność filmu. Gesty, mowa i mimika dopracowane są do ostatniego szczegółu.

Niestety film ma już swoje lata i to w nim widać. Najgorzej wygląda to w wypadku efektów specjalnych. O ile na lata siedemdziesiąte były one dobre, to obecnie nie robią już wrażenia, a częściowo nawet śmieszą.

Wszystkie opowieści utrzymano w podobnym tonie, co nie znaczy, że każda wyszła dobrze. Ze wszystkich najgorzej wypada trzecia. Temat z wyimaginowaną osoba, zabijającą za nas nie jest niczym oryginalnym, a dialogi bohaterek szybko nudzą. Pozostałe trzy kręcą się wokół różnego typu nadnaturalnych zjawisk, a wykorzystane pomysły są naprawdę zaskakujące.

Całości jak zwykle u Brytyjczyków, dopełnia dobra oprawa muzyczna. Może nieco staroświecka, ale świetnie komponująca się w klimat. W co ciekawszych momentach muzyka staje się głośniejsza i wzmaga napięcie.

Ogólnie film raczej dla miłośników starych horrorów z pod szyldu wytwórni "Hammer", choć inni również mogą znaleźć tu coś dla siebie.

0 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą