Fernando 2017

Ferdinand

Fernando jest młodym byczkiem niepodobnym do innych – zamiast walczyć, woli bowiem leżeć pod drzewem i wąchać kwiatki. Pewnego dnia pięciu mężczyzn poszukuje najwaleczniejszego i najodważniejszego byka, który weźmie udział w walkach w Madrycie. Za sprawą pomyłki ich wybór pada na Fernanda, który musi stawić czoła losowi…

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W Kinie

Cinema City Plaza, Lublin, 10:10 (dubbing) repertuar i rezerwacje biletów

Zwiastuny Zobacz wszystkie 6 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 27 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jack Gore
jako Młody Valiente
Jet Jurgensmeyer
jako Młody Guapo
Nile Diaz
jako Młody Bones
Colin H. Murphy
jako Młody Fernando
Carlos Saldanha
jako Dodatkowe głosy
Jeremy Sisto
jako Ojciec Fernanda
Bobby Cannavale
jako OjciecValiente
Raúl Esparza
jako Moreno
Luis Carlos de La Lombana
jako Ręka na ranczu
Juanes
jako Ziggy
Julia Scarpa Saldanha
jako Młoda Nina

Fabuła

Fernando jest młodym byczkiem niepodobnym do innych – zamiast walczyć, woli bowiem leżeć pod drzewem i wąchać kwiatki. Pewnego dnia pięciu mężczyzn poszukuje najwaleczniejszego i najodważniejszego byka, który weźmie udział w walkach w Madrycie. Za sprawą pomyłki ich wybór pada na Fernanda, który musi stawić czoła losowi… opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Familijny, Fantasy, Komedia, Przygodowy
Słowa kluczowe
kwiat, wieś, byk, koza zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-01-05 (kino), 2017-11-11 (świat)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Wytwórnia
Blue Sky Studios
Twentieth Century Fox Animation
Davis Entertainment
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The Story of Ferdinand (USA) (tytuł roboczy)
Czas trwania
106 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

To świetnie zrobiona, świeża, dynamiczna i pełna wyobraźni bajka, która pod płaszczykiem byczej zabawy, eksponuje wiele niewygodnych spraw relacji człowieka ze zwierzęciem i wolności! 7

Można zrobić dynamiczną, buchającą energią i rozwiązaniami wizualnymi animację, a jednocześnie zgrabnie przemycić w nieoczywisty sposób piękne wartości? Fernando jest doskonały do udowadnienia pozostałym jednostkom, które banalizują kino animowane i skracają je do seansu dla dzieci, zaznaczając górną granicę wieku, że są w błędzie. To kino spełniające się na poziomie wielkiej, uroczej, z pokaźną fantazją, które jednocześnie jest utworem hippisowskim, krzyczącym o wolności i udowadniającym, że film poważniej lub mniej, ale coraz częściej wybiera narrację zwierzęcą i ociera się bez wielkiego kamuflażu o animal studies.

Historia dotyczy byczka o imieniu Fernando. Jego ojciec walczył w zawodach, które zawsze prędzej, czy później kończą się krwawo, ale nie dla torreadora. Fernando zdecydowanie nie ma zamiaru kontynuować ani tradycji rodzinnej ani gatunkowej. Nie chce, by fakt, że jest bykiem determinował w nim pewne zachowania: walki, agresji i proponował mu jedną drogą życiową. Jest prawdziwym hippisem. Woli wąchać kwiatki, biegać po łące, przyjaźnić się z psem, czy spać w łóżku ze swoją małą przyjaciółką, jak zwierzę domowe. Jego pacyfizm nie jest zrozumiały, kiedy trafia z powrotem z prawdziwej idylli do boksu i ma stanąć na arenie.

Fernando to błyskotliwa komedia, która śmieszy, ale mówi też wiele o decydowaniu o własnym losie, determinizmie miejsca, czasu i gatunku oraz o odmienności. I wcale nie w prosty, na poziomie podręczników z podstawówki, sposób. Jest pełną bodźców wizualnych opowieścią o bezwzględnym i nieustępliwym życiu w zgodzie ze sobą. Na dodatek wszystkie oczy są zwrócone w stronę byka, a przecieramy je ze zdumienia, kiedy widzimy ile zaległych lekcji w traktowaniu zwierząt, ma do odrobienia człowiek. Film nie ukrywa swojego stosunku do corridy i absurdu tej rzeźni na żywo, niemającej nic wspólnego ze sportem. W XXI wieku takie coś nie powinno mieć miejsca. Żywe stworzenie ginie ku ucieszy gawiedzi.

Film unosi się na wysokim poziomie niezmiennie dzięki postaciom. Bohaterowie są skonstruowani tak szczegółowo, na skrupulatnie zrobionych niuansach, że chcemy z nimi pozostać. Każde ze zwierząt ma swoją historię i reżyser doskonale buduje odrębne charaktery. Jeden z byków jest typowym samcem i powtarza „albo walka, albo mięso”, kolejny jest mało zgrabny w swoich poczynaniach, a jeszcze inny oczywiście ukrywa swoje emocje, a tak naprawdę to wrażliwe stworzenie. Do tego mamy charyzmatyczną i charakterną, poczynającą na granicy szaleństwa kozę i jeszcze do zestawu pojawiają się trzy jeże, którym chytrości na brakuje. Takiej żywotności, nasycenia ekspresją i energii bohaterów w animacji nie powstydziłby się sam Wes Anderson.

Oczywiście Fernando też, jak zaczęłam na początku, mówi dużo mądrych, ale bez tendencji koślawych sentencji. zdań. Uważa, że pokój i wolność to filary szczęśliwego społeczeństwa. Na dodatek oddaje batutę zwierzętom i wywołuje człowieka do tablicy, podważając kompetencje jakie posiada, nie uważając że ten ma prawo do dominacji w świecie nad innymi stworzeniami. Robi to jednak na tyle zgrabnie, bez kakofonicznej manifestacji, że nie tracimy z pola widzenia cudownej i przyjemnej przygody Fernando, wykonanej naprawdę byczo!

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą