Męska historia 2006

The History Boys

Oto wesoła i wzruszająca historia ośmiu utalentowanych chłopców, którzy pragną dostać się do najbardziej prestiżowych uniwersytetów w kraju. W drodze na szczyt pomagają im ekscentryczni nauczyciele; młody hedonista i starszy wyjadacz, który ma swoje zdanie na każdy temat. Zobacz, w jaki sposób młodzi ludzie poznają wartości… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 14 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Samuel Anderson
jako Crowther
Samuel Barnett
jako Posner
Stephen Campbell Moore
jako Tom Irwin
Dominic Cooper
jako Dakin
James Corden
jako Timms
Frances de la Tour
jako Pani Lintott
Sacha Dhawan
jako Akthar
Richard Griffiths
jako Hector
Andrew Knott
jako Lockwood
Clive Merrison
jako Przodownik
Georgia Taylor
jako Fiona
Russell Tovey
jako Rudge

Fabuła

Oto wesoła i wzruszająca historia ośmiu utalentowanych chłopców, którzy pragną dostać się do najbardziej prestiżowych uniwersytetów w kraju. W drodze na szczyt pomagają im ekscentryczni nauczyciele; młody hedonista i starszy wyjadacz, który ma swoje zdanie na każdy temat. Zobacz, w jaki sposób młodzi ludzie poznają wartości edukacji, szczęścia, porażki i sukcesu w iście brytyjskim stylu. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia
Słowa kluczowe
przyjaciel, druga wojna światowa, anglia, miłość zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2007-11-02 (kino), 2006-10-13 (świat), 2008-03-18 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Wytwórnia
Fox Searchlight Pictures
DNA Films
BBC Two Films zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
109 minut
Budżet
2 000 000 GBP

Recenzje

Prawdziwa męska historia 9
  • 2008-01-04
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

"Męska historia" - sam tytuł daje nam do zrozumienia, iż w filmie dominują mężczyźni. To właśnie wokół nich rozgrywa się akcja, która ma miejsce w męskiej szkole na terenach Wielkiej Brytanii. Przedstawionych zostało wiele ciekawych sytuacji z ich życia, w których znajdziemy zaciekłe przygotowywanie się do egzaminów, wątek ucznia podrywającego nowego nauczyciela, czy wątek miłości ucznia do ucznia. Z pewnością dla niektórych, lub też dla większości wyda się to dziwne, jednak oglądając obraz wszystkie te postacie widzimy jak najbardziej pozytywnie. Nie oceniamy ich postępowania, tylko z uśmiechem na twarzy obserwujemy ich poczynania. Reżyser Nicholas Hytner znany jest z tworzenia tego typu produkcji. Większość jego filmów posiada motyw homoseksualny. W „Męskiej historii” występuje takowy, jednak sama produkcja nie jest wyłącznie o odmiennej orientacji seksualnej. Ona pojawia się tylko po to, aby nadać inny charakter tej historii i pokazać jej autentyczność. Nie każdy musi być idealny i nieskomplikowany.

Obraz Hytnera oparty jest na sztuce teatralnej Alana Benetta, która została nagrodzona wiele razy i przyciągnęła niemałą widownię. Przyczyną takiej popularności była zapewne poruszana w niej tematyka, która również zmotywowała do podjęcia decyzji o przeniesieniu sztuki na duży ekran. Fabuła "Męskiej historii" skupia się na przygotowaniach bohaterów do ważnego dla nich egzaminu, który zadecyduje o tym, do jakiej dostaną się szkoły. W nauce pomagają im głównie dwaj nauczyciele. Jeden z nich posiada nadzwyczajne metody, które o dziwo stają się bardzo efektywne. Irwin, chociaż jest nowym nauczycielem, szybko odnajduje się w nowym środowisku. Sam do historii podchodzi z dystansem. Próbuje udowodnić uczniom, że prawda ma małe znaczenie, ważniejsze jest jakie się wzbudzi zainteresowanie. Pojawia się jeszcze postać Hectora, który prowadzi zajęcia ogólne. Pomaga on uczniom, w pewnym stopniu, psychicznie przygotować się dalszego życia. Jednak nie każdy z nich bierze sobie do serca jego słowa.

Znacznym walorem jest obsada, ponieważ jest dokładnie taka sama jak w spektaklu. W takim razie aktorzy byli już dobrze przygotowani i zapoznani ze swoimi postaciami. Musieli jedynie dopracować wszystko, aby gra aktorska wypadła bardziej realistycznie. Najciekawszym i najbardziej intrygującym bohaterem jest zdecydowanie Dakin, w którego wcielił się Dominic Cooper. Charakter tej postaci jest po prostu fascynujący. Pewny siebie, dobrze wyglądający chłopak, który jak reszta kolegów stara dostać się na Oxford lub Cambrige. Sam aktor świetnie poradził sobie z powierzoną rolą. Znakomite sceny flirtowania z Irwinem oraz ich ostatnia rozmowa. Samuel Barnett grający Posnera, wrażliwego i inteligentnego młodzieńca nieszczęśliwie zakochanego w Dakinie, bardzo dobrze i wiarygodnie odzwierciedlił swoją postać, szczególnie w momencie lekcji francuskiego z Hectorem oraz śpiewania. Poza tym przejmująco ukazał swoje wewnętrzne cierpienie. Postać Scrippsa, graną przez Jamiego Parkera uważam za sympatyczną. Chłopak myśli, że sumienna modlitwa pomoże mu w zdaniu egzaminu. Z pozostałych uczniów warto zwrócić uwagę również na Lockwooda i Rudge’a.

Bardzo zmysłowo kieruje swoją postacią Richard Griffiths, używając dużej ilości gestów i świetnie pokazując emocje mimiką twarzy. Wszystkie sceny z jego udziałem są bezbłędne, jednak najgłębszą jest interpretacja wiersza Hardy’ego. Uważam, że ma ona swoje odbicie w postaci Hectora, tak jakby częściowo opisywał sam siebie. Jest to jak najbardziej pozytywny bohater, pomimo tego, iż obmacuje swoich uczniów. Najdziwniejsze jest jednak to, że oni mu na to pozwalają. Stephen Campbell Moore grając Irwina, pokazał klasę. W swojej postaci pokazuje się ze znakomitej strony zapalczywie próbując nakłonić uczniów, aby inaczej spojrzeli na historię. Uważa, że to tylko pewnego rodzaju zabawa. Co więcej posiada on własne metody.

Większość osób porównuje "Męską historię" ze "Stowarzyszeniem Umarłych Poetów". Owszem, są trochę podobne. W produkcji Hytnera także pojawia się nauczyciel o niespotykanych sposobach nauczania. Z tym, że obraz Petera Weira posiada inny ton, bardziej poważny. "Męska historia" jest lżejsza w odbiorze. Poza tym posiada bardziej zróżnicowane postacie i więcej humoru.

Scenariusz Alana Benetta dysponuje wieloma błyskotliwymi i zabawnymi dialogami. Posiada także dużą ilość przeróżnych cytatów, czy też "kawałków", jak wolicie. Sprawia, że film staje się ciekawszy oraz ambitniejszy. Jeśli chodzi o scenografię, to przeniesiemy się z bohaterami do kilku historycznych miejsc. Cały obraz podkreśla dobrze dobrana muzyka. Moją uwagę przykuły także nieźle wykonane zdjęcia i montaż. Bardzo udana praca kamer. Niestety najgorsze w całym obrazie jest zakończenie. Chociaż jest dosyć dramatyczne, to nie odczuwa się tego. Przyjmuje się je obojętnie.

"Męska historia" jest filmem wartym obejrzenia. Szczególnie dla ciekawego scenariusza, zróżnicowanych postaci oraz dla samej tematyki. Porusza ona m.in. miłość do tej samej płci, próbę samodzielnego wyboru, fascynację i co najważniejsze przyjaźń oraz bezgraniczną tolerancję. Myślę, że jeżeli lubicie ambitne filmy ze świetnym poczuciem humoru i nie razi was swobodne wyrażanie uczuć, to jest to obraz specjalnie dla was. Polecam też tym, którzy interesują się historią.

7 z 11 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Zdjęcia do filmu realizowano od 18 lipca do 26 sierpnia 2005 roku. zobacz więcej

Komentarze 34

Avatar square 200x200

caryca84 2010-01-05 6

"Stowarzyszenie umarłych poetów" w wersji angielskiej – Jest to właściwie sztuka teatralna, a nie film – przynajmniej w takiej konwencji obraz został nakręcony. Przejaskrawione postacie, dialogi i gesty. Ja osobiście nie lubię teatru, więc film mi się średnio podobał. Za bardzo "wydumany" i "nadęty". 6/10, czyli "może być" to najtrafniejsze określenie.

Trophy 2007-12-24 10

Dobry… – … choć trochę nietypowy. Ciekawy scenariusz i wątki. Ogólnie super wykonanie i fajnie przedstawione relacje między bohaterami. Podobało mi się też przyjaźń uczniów. Tolerują się bezgranicznie i to jest piękne, niezależnie od orientacji itp. Dakin flirtujący z nauczycielem – najlepszy wątek jak dla mnie. :) Dodam jeszcze, że spodziewałam się, tak jak to jest napisane w poniższym komentarzu, bardziej gejowskiego filmu. :)

Zobacz wszystkie 8 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Czudi Trophy 2007-12-25 5

…film nie jest gejowski on jest taki… angielski;) Mnie najbardziej raziła ta niesamowita tolerancja, każdy chłopak pozwalał się macać; albo są homo, albo coś nie tak. Jest jeszcze Rudge – fudbolista – który też jest wybitnie tolerancyjny (klnie, ale postępuje jak reszta), do tego mniejszości etniczne i wychodzi typowa amerykańska produkcja z angielskim smaczkiem. Początek był obiecujący, ale im dalej w las…
Daje 5/10

Trophy Trophy 2007-12-25 10

> ta niesamowita tolerancja, każdy chłopak pozwalał się macać; albo są homo,
> albo coś nie tak.

Też nad tym myślałam, bo tylko jeden z nich przyznawał się do bycia gejem, a reszta niby jest, bo tolerują się i nie świrują jak jeden z nich flirtuje z nauczycielem, tylko zachowują się jakby byli homo, a niby nie jest.

Czudi Trophy 2007-12-25 5

homo, hetero przy takich zachowaniach raczej nie ma znaczenia; zawsze ktoś by jakoś się do tego odniósł, zareagował. Może potraktowali zachowanie nauczyciela jako "drobną" wadę. Rozumiem gdyby chodziło o grupę ministrantów lub ogólnie trochę młodszych chłopaków, ale to są w pełni świadomi, wygadani, bezczelni 18-19 latkowie Jeden z nich żarliwie się modli – w ogóle spłycony wątek – a wszystko jest dla niego w porządku z nauczycielem, a gdy kumpel przystawia się do nowego belfra on go dopinguje.

Trophy Trophy 2007-12-26 10

Może i się żarliwie modli, ale chyba każdy do tego inaczej podchodzi. Chłopaki są tak ze sobą blisko, że religia nic w ich życiu prywatnym nie zmieni, skoro tolerują np. to, że chłopak śpiewa na lekcji wyznając przy tym uczucia do innego chłopaka. Poza tym on się głównie modlił, żeby zdać egzamin.

Odi Trophy 2008-01-14

Zgadzam się z Trophy film bardzo dobry. Głównie dzięki dialogom i nietypowo opowiedzianą historią. Fajne "wrzutki" ciekawostki historyczne o których mało się mówi. Kilka starych sprawdzonych prawd, które sprawiają, że film ogląda się z zainteresowaniem.

Trophy Trophy 2008-01-26 10

> Odi o 2008-01-14 20:14:30 napisał:
>
> Zgadzam się z Trophy film bardzo dobry. Głównie dzięki dialogom i nietypowo
> opowiedzianą historią. Fajne "wrzutki" ciekawostki historyczne o których
> mało się mówi. Kilka starych sprawdzonych prawd, które sprawiają, że film
> ogląda się z zainteresowaniem.

Fajnie, że ktoś się ze mną zgadza. ;)

Odi Trophy 2008-01-27

Hehe no tak tylko teraz wyszedłem na homoseksualistę. Bo żadnemu facetowi film się nie podobał, bo było w nim za dużo "pedalstwa" a mi się podobał pomimo tego;)
Zapewniam jestem hetero moja dziewczyna może poświadczyć.

Trophy Trophy 2008-01-27 10

> Odi o 2008-01-26 23:12:52 napisał:
>
> Hehe no tak tylko teraz wyszedłem na homoseksualistę. Bo żadnemu facetowi
> film się nie podobał, bo było w nim za dużo "pedalstwa" a mi się podobał
> pomimo tego;)
> Zapewniam jestem hetero moja dziewczyna może poświadczyć.

Nie prawda, ja tak nie pomyślałam.
;)

Cartman84 2007-04-20 1

Najbardziej gejowski film roku! – tolerancja ;) prosze nie bluzgac nawet jesli to jest po angielsku – w redakcji znamy kilka slow w obcych jezykach ;P – GB

Zobacz wszystkie 23 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
leprechan Cartman84 2007-04-21

tolerancja na calego, gratuluje. odpisalbym po angielsku, twoim tonem, ale nie moge. pewna kultura obowiazuje ten portal, dziekuje. zastanow sie czasem.

a moderacje prosze o bana dla tego pana.

Cartman84 Cartman84 2007-04-21 1

"…którym w głowie tylko seks…" zapomniano dodac gejowski seks co tam bylo o sporcie i pieniadzach? JAKOS NIE KOJARZE tylko byly gejowskie przejazdzki na motorku z grubym zbokiem lubiacym poezje… i ta poezja… (..) teraz mam koszmary

Edit: wycięty fragment teksu dotyczący ludzi tworzących film – zniesławienie.

BigGiantHead Cartman84 2007-04-21

Zapisałeś się już do MW?

majron Cartman84 2007-04-21 8

> Cartman84 o 2007-04-21 15:36:03 napisał:
>
> "…którym w głowie tylko seks…" zapomniano dodac gejowski seks co tam bylo
> o sporcie i pieniadzach? JAKOS NIE KOJARZE tylko byly gejowskie przejazdzki na
> motorku z grubym zbokiem lubiacym poezje… i ta poezja… scenariusz napisal
> gej rezyser gej aktorzy geje … teraz mam koszmary

buahahahahahahahaahhahahaha :) nie moge…cartman84 pisz wiecej bo weselej sie robi :)

Przepraszam wszystkich, którzy się wypowiedzieli pod powyższym wpisem, lecz zachowanie Cartman84 uważam za naganne w związku z czym zablokowałam mu konto.

Wypowiedź owego użytkownika została także skasowana (następne, jako już "nieaktualne" również). Nie jestem zwolennikiem cenzurowania i kasowania czyiś wypowiedzi, jednak strona ta nie ma na celu obrażać czy budzić negatywne odczucia do ludzi innego wyznania, koloru skóry czy orientacji seksualnej.

Pozdrawiam,
Anita Nowakowska

Mort_Rainey Cartman84 2007-04-22

LOL-niepotrzebnie mu maila pisałem z ostrzezeniem:D

majron Cartman84 2007-04-22 8

bardzo dobrze bo koles byl conajmniej dziwny :)

Trikster Cartman84 2007-04-22 7

tak dobry film, a taki bezczelny komentarz… Wstydź się! Polecam film każdemu. Wątek gejowski, to jeden z licznych w tym obrazie.

Homero Cartman84 2007-04-22 1

Ogladalem ten film i jest to kiszka zgadzam sie z cartmanem…strasznie pedalski film scenarzysta ma jakies ciagoty do chlopcow fee

Film może się podobać lub nie, każdy ma prawo go zjechać za bulwersującą, w jego mniemaniu, tematykę czy konkretne obrazy, niech jednak robi to z kulturą nie urażając innych, nie przejawiając zdecydowanej nietolerancji w stosunku do innych osób.

A tak poza tym, to po obejrzeniu zwiastuna jestem ciekawa tego filmu. Szkoda, że tyle będę musiała na niego czekać…

majron Cartman84 2007-04-22 8

polecam ci go anita bo naprawde warto dla swietnych dialogow i postaci :) no i fajnie pokazane troche inne relacje miedzyludzkie :) a tak streszcajac w jednym zdaniu to meska historia to taka gorsza wersja stowarzyszenia umarlych poetow :)

Trikster Cartman84 2007-04-22 7

Wiesz, gdyby film był tylko o gejach… a to film zupełnie inny.

Homero Cartman84 2007-04-22 1

> majron o 2007-04-22 11:54:07 napisał:
>
> polecam ci go anita bo naprawde warto dla swietnych dialogow i postaci :) no i
> fajnie pokazane troche inne relacje miedzyludzkie :) a tak streszcajac w jednym
> zdaniu to meska historia to taka gorsza wersja stowarzyszenia umarlych poetow :)

gdzie tam miales dobre dialogi? podaj chociaz 1 przyklad? nawet nowego nauczyciela przeciagneli na gejowska strone

majron Cartman84 2007-04-22 8

> Homero o 2007-04-22 12:20:49 napisał:
>
> gdzie tam miales dobre dialogi? podaj chociaz 1 przyklad? nawet nowego
> nauczyciela przeciagneli na gejowska strone

ten nauczyciel byl gejem od poczatku jakbys nie zauwazyl :) dialogi byly dobre bo scenariusz opieral sie na szutce teatralnej. 1 przyklad, chociazby wszystkie rozmowy hectora z uczniami, kiedy staral im sie przekazac cos wiecej niz tylko ksiazkowa wiedze :) a tak z ciekawosci chcialbym wiedziec co to znaczy dla ciebie dobry dialog? :)

Homero Cartman84 2007-04-22 1

dobry dialog obejrzyj south park eric cartman- kyle

BigGiantHead Cartman84 2007-04-22

> Homero o 2007-04-22 10:41:50 napisał:
>
> Ogladalem ten film i jest to kiszka zgadzam sie z cartmanem

Jak można zgadzać się samemu ze sobą? Rozdwojenie jaźni masz czy co?

Homero Cartman84 2007-04-22 1

obejrzalem ten film wczoraj razem z cartmanem84

majron Cartman84 2007-04-22 8

> Homero o 2007-04-22 12:43:21 napisał:
>
> dobry dialog obejrzyj south park eric cartman- kyle

hm…to milo milo, ale o ktory dialog ci chodzi? :P south park widzialem film i serial tez wszystkie sezon :)

Mort_Rainey Cartman84 2007-04-22

> Cartman1984 o 2007-04-22 13:28:36 napisał:
>
> piotra_nw, (któremu zawdzięczam namiętny
> gejowski e-mail)

Co w nim było gejowskiego?:O

Chwila..zaraz bedziesz mial swojego bana:P

LOL Dopiero teraz przeczytałem co mi wysłałeś…Człowieku żal!!

majron Cartman84 2007-04-22 8

> Cartman1984 o 2007-04-22 13:28:36 napisał:
>porónywanie tego filmu do
> Stowarzyszenia umarłych poetów to czysty absurd.

dlaczego nie? grupa mlodych chlopakow, nauczyciel ktory ich zmienia jakby w stowarzyszeniu byly geje to pewnie innaczej bys mowil :P

>Tym kolesiom z filmu w
> głowie nie byłu pieniądze, seks czy kariera tylko homoprzejazdzki na motorku,
> odgrywanie babskich ról, recytowanie naprawde "męskiej" poezji;) i inne
> homosztuczki.

hahaha jakbys nie wiedzial to oni nie za bardzo chcieli jezdzic z tym kolesiem na motorze ale to akurat dla ciebie malo istotny szczegol :) poza tym tylko 1 z nich byl gejem…wlasnie ten ktory recytowal wiersze i spiewal piosenki, reszta byla "normalna" :)

> Wypowiedzi BigGiantHead’a, majrona (weź człowieku zmień avatara bo niszczysz
> dobre imię South Parku),

buahahahahahahah tym mnie dobiles stary :) znaczy nie moge miec juz avatara w sp stylu bo nie mam nic przeciwko gejom? to dosyc smieszne jest :)

>TaYe, czy piotra_nw, (któremu zawdzięczam namiętny
> gejowski e-mail) są potwierdzeniem że tego typu filmom nie będzie brakować i
> w Polsce zachwyconej widowni, zapewne głównie męskiej, której tolerancja na
> te zboczone "męskie" wybryki będzie przekraczać wszelkie granice, bo oni są
> świadomymi europejczykami hehe… A i tak owszem jestem homofobem ale zarówno
> jak wy homofile mam prawo wypowiedzi i nie zmienie zdania że jest to
> najbardziej gejowski film roku!
> Także teraz możecie banować mnie na nowo…
> I powodzenia w walce o prawo do adopcji…

taaa zapewne panie wszystko wiedzacy przeciwniku gejow :) tak to jest jak ludzie ogladaja filmy ktore staraja sie opowiadac o czyms jeszcze ale widza tylko to co jest "na gorze" i nie staraja sie zobaczyc wiecej :) a tak z ciekawosci jakie tam byly zboczone meski wybryki poza jazda na motorku i propozycja zrobienia laski profesorowi? :)

Homero Cartman84 2007-04-22 1

> centralny o 2007-04-22 14:55:22 napisał:
>
> Więc swe poglądy zachowaj dla siebie lub wyżal się na innych stronkach.
> Przede wszystkim nie obrażaj innych bo nic ci nic złego nie zrobili, (ale
> jeśli już obrażasz to proszę ja odpowiadam tym samym bo nie zasługujesz na
> nic innego). Chyba, że jesteś tak pokrzywdzony przez los, np dlatego, że jak
> byleś małym dzieckiem, byłeś tak brzydki, ze rodzice karmili cię z procy,
> bo bali sie do ciebie podchodzić i dlatego najeżdzasz na osoby naszego
> pokroju. Nie rozumiem skąd ta nienawiść?? Najpierw człowieka poznaj a potem
> wyrób sobie opinie o nim. Nas to gó… interesuje co masz nam do powiedzenia.
> Człowieku palce ci odpadną z tego klepania w klawiaturę. A i dziękuje za
> twoje maile i twego Homero widać że macie IQ mniejsze od kury a wasz
> potencjalny debilizm nie obliguje mnie do kontynuacji konwersacji z wami
.

non stop nawalasz mi te farmazony na maila sam zaczales teraz cierp…

Trophy Cartman84 2007-04-22 10

No rozumiem, że niezła dyskusja się tutaj rozwinęła, ale proszę nie używać wyzwisk, ani wulgaryzmów, bo człowiek nazywający siebie inteligentnym tak nie robi publicznie. Zwracam się tu do wszystkich!

Konto Cartman84 zostało zablokowane, teraz IP zbanowane.

Zważywszy na jego ostatnią wypowiedź zauważam poprawę i jeżeli w takim tonie napisałby do mnie maila, to byłoby ok. Niestety wybrał inny… Ja szanuję każdego z użytkowników, ale także szanuję siebie i nie życzę sobie wulgaryzmów (choćby były pisane sloganem internetowym) w wypowiedziach do mnie skierowanych, tym bardziej gdy pisze się do mnie jako administratora.

Przykro mi, że niektórzy użytkownicy dali się ponieść i choć widać, że nie akceptują pewnego zachowanie względem innych, to sami się jego dopuszczają.

Proszę aby każdy według własnego uznania usunął swoje wypowiedzi. Jeżeli nie byłoby potrzeby wcześniejszego wypowiedzenia się w tym temacie, to zajrzę tu za kilka dni i w razie potrzeby usunę (lub zedytuję) swoje wpisy.

Pozdrawiam

Edit: Wątek został nieco skrócony – dziękuję tym, którzy sami usunęli swoje wpisy, inni nie mieli wyboru.
Ponieważ nie uważam, że powinno się usunąć całą dyskusję, usunęłam tylko te wpisy, które nie dotyczą filmu (jak widać zostawiłam także odpowiedzi osób, do których bezpośrednio zwrócił się Cartman1984).

Współtworzą