Bogowie 2014

Historia pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, dokonana przez profesora Zbigniewa Religę.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 16 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tomasz Kot
jako Zbigniew Religa
Piotr Głowacki
jako Marian Zembala
Szymon Piotr Warszawski
jako Andrzej Bochenek
Rafał Zawierucha
jako Romuald Cichoń
Magdalena Czerwińska
jako Anna Religa, żona Zbigniewa
Kinga Preis
jako Matka Ewki
Sonia Bohosiewicz
jako Żona pacjenta pierwszego przeszczepu
Marian Opania
jako Jan Nielubowicz
Jan Englert
jako Prof. Wacław Sitkowski
Zbigniew Zamachowski
jako Stanisław Pasyk
Władysław Kowalski
jako Jan Moll
Ryszard Kotys
jako Członek komisji etyki lekarskiej

Fabuła

Lata osiemdziesiąte XX wieku. Zbigniew Religa (Tomasz Kot) jest ambitnym warszawskim kardiochirurgiem, który marzy o przeprowadzeniu w komunistycznej Polsce pionierskiej operacji przeszczepu serca. Niestety, środowisko naukowe patrzy nieprzychylnie na jego aspiracje. Lekarz nie daje za wygraną i przenosi się do Zabrza, gdzie dostaje pełną swobodę działania. W 1985 roku razem ze swoim zespołem przeprowadza pierwszą operację przeszczepu serca. Pacjent umiera, jednak chirurdzy się nie poddają. Dwa lata później kolejny zabieg kończy się sukcesem, rozpoczynając rewolucję w polskiej medycynie. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat
Słowa kluczowe
lekarz, prl, warszawa, alkoholizm zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-10-10 (kino), 2014-09-18 (świat), 2015-02-20 (dvd)
Dystrybutor
Next Film
Wytwórnia
Watchout Productions
Agora S.A. (koprodukcja)
Orange (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Gods (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
121 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 12 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od października do listopada 2013 roku. zobacz więcej

Komentarze 11

Khaosth 2015-09-27 7

Najbardziej szkoda nagłego, jakby urwanego zakończenia. Świetny Kot.

sprezyna92 2015-05-07 6

Niespełnione oczekiwania… – Chyba jeden z niewielu filmów polskich, na który wybiera się zarówno młodzież jak i nasi dziadkowie. Filmy biograficzne zazwyczaj wzbudzają zainteresowanie, ale film o Relidze przebił Wałęsę Wajdy, czy Kuklińskiego. Będąc pod ogromnym wrażeniem ostatnich biograficznych filmów, z ogromnym szacunkiem do postaci profesora Zbigniewa Religii, pełna podziwu dla rozwoju medycyny wybrałam się na film polecamy przez większość Polaków. Film przedstawia wycinek z życia jednego z najlepszych polskich lekarzy, jego wzloty zawodowe, upadki, rozczarowania. Palkowski uzewnętrznił najlepszego kardiochirurga, dla niektórych idola, wielką postać – ukazał, że jest to mimo swojego daru, wiedzy i umiejętności zwykły człowiek z ogromnymi życiowymi problemami. Film skupia się na okresie od powrotu profesora z Ameryki do wykonania pierwszego przeszczepu. Niestety film ma niewykorzystany potencjał, film nie inspiruje, co powinien! Jest to film jedynie do obejrzenia, który niestety ale w moja pamięć nie zapadnie (w przeciwieństwie do "Wałęsa człowiek nadziei"). Widzimy człowieka z pasją, ale nie znamy jej etiologii, nie wiemy dlaczego akurat kardiochirurgia, nie wiemy o nim nic, oprócz tego że chce przeprowadzić przeszczep serca, o którym dowiedział się w Ameryce. Film nie wpływa na odbiorcę, w sposób w jaki mógłby. Powinien inspirować, zmuszać ludzi do działania, do przełamywania barier, pokonywania własnych słabości – powinien ukazać postać profesora takim jak był. Film opisujący życie tak bardzo inspirującej osoby powinien pokazywać jej start i koniec, bo działalność profesora nie skończyła się na udanym przeszczepie. Wystarczyło kilka minut filmu wykorzystać na początki kariery profesora i kilka dalszą działalność. Nie wiem czy to kwestia zbyt dużych oczekiwania co do filmu, ale jestem zawiedziona. Mimo to zachęcam do obejrzenia, by każdy chociaż w tym minimalnym stopniu zapoznał się z postacią Zbigniewa Religii.

simonperch 2015-03-09 8

No i tak proszę robić filmy.

Anulka1357 2015-02-13 9

Bogowie – Bogowie to film biograficzny. Zainspirowany wydarzeniami z lat 80. To historia polskiego lekarza, który chce osiągnąć sukces walcząc z nieubłagalnym systemem. W drodze do ratowania ludzkiego życia zostają rzucane kolejne kłody pod Jego nogi. On się nie poddaje, zaniedbuje swoje życie prywatne, aby zbudować swoją Klinikę od podstaw – począwszy od renowacji ścian i podłóg, poprzez zakup drogiego sprzętu a zakończywszy na powołaniu zespołu medycznego. Przy tym nie nie ma nic oprócz silnej woli i wiary w realizację swojego marzenia. Wzruszająca opowieść o tym jak można stworzyć coś z niczego w dobie paliwa na kartki, monopolu usług i raczkującej transplantologii. Film oparty na faktach o losach znanego kardiochirurga Zbigniewa Religi to obraz przełamywania ludzkich barier i tworzenia nowej historii.

MatKar 2014-11-05 8

Niezwykły obraz – Film w ciekawy sposób opisuję historię wybitnego specjalisty, leadera i pioniera transplantologii. Mimo wagi tematu, film nie jest pompatyczny. Główny bohater przedstawiony jest w pełnej okazałości, ze wszystkimi przywarami i słabościami, co całą historię uwiarygadnia i widzowi przybliża, obraz staje się bliższy, choć wciąż abstrakcyjny.

Współtworzą