Włoska robota 1969

The Italian Job

Charlie Croker (Michael Caine) wychodzi z więzienia z gotowym, genialnym w swej prostocie planem na skok stulecia. Przy wsparciu i pomocy wybitnego włamywacza Mr Bridgera (Noel Coward), Charlie wyrusza z grupą speców od kradzieży i trzema wyjątkowymi samochodami, aby sprzątnąć sprzed nosa turyńskich policjantów 4 milionów… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

Cinemax, 25 sierpień 2019, niedziela 13:55 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 48 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Michael Caine
jako Charlie Croker
Noel Coward
jako Pan Bridger
Benny Hill
jako Prof. Simon Peach
Raf Vallone
jako Altabani
Tony Beckley
jako Freddie
Rossano Brazzi
jako Beckerman
Margaret Blye
jako Lorna
Irene Handl
jako Panna Peach

Fabuła

Charlie Croker (Michael Caine) wychodzi z więzienia z gotowym, genialnym w swej prostocie planem na skok stulecia. Przy wsparciu i pomocy wybitnego włamywacza Mr Bridgera (Noel Coward), Charlie wyrusza z grupą speców od kradzieży i trzema wyjątkowymi samochodami, aby sprzątnąć sprzed nosa turyńskich policjantów 4 milionów dolarów. Sama kradzież okazuje się dziecinnie prosta, ale ucieczka z łupem oraz mafią i policją na karku przysparza im nie lada problemów... opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Kryminał, Akcja

Szczegóły

Premiera
1969-06-02 (świat), 2004-06-24 (dvd)
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
96 minut

Recenzje

Widowiskowy rabunek 4 mln dolarów w złocie 7

Charlie Croker to człowiek z idealnym planem. Plan ten obejmuje napad stulecia. Bohater świeżo po wyjściu z więzienia pragnie dokończyć robotę, zaczętą przez jego znajomego, który daleko nie doszedł, gdyż przeszkodziła mu w tym włoska mafia. Charlie organizuje pieniądze od pana Bridgera oraz ekipę potrzebną do ukradnięcia 4 milinów dolarów w złocie, które z Chin przyleci do Włoch. Wszystko idzie zgodnie z planem, jednak ucieczka z taką ilością szlachetnego kruszcu jest bardziej skomplikowana niż się to złodziejom początkowo wydawało.

„Włoska robota” należy do jednych z najbardziej lubianych brytyjskich filmów. Tytuł zalicza się również do produkcji, które oglądamy z wielką przyjemnością i delikatnym uśmiechem przez cały czas jego trwania. Fabuła tego obrazu jest prosta. Spokojnie można nadążyć za tym, co dzieje się na ekranie. Nie pojawia się tu niewiarygodny przekręt, który zostaje objaśniony przed końcem filmu, aby wzmocnić zaskoczenie i podziw dla sprytu postaci. Cały skok ma miejsce w porządku chronologicznym i wszystko mamy przed oczami. Natomiast sam scenariusz ma kilka luk. Grupa złodziei jest już we Włoszech i powtarza plan. Na koniec zebrania, mózg akcji, Charlie, przypomina towarzyszom, że w tym kraju jeździ się po złej stronie drogi. Zdanie to pada w nieodpowiedniej chwili. Bohaterowie przybyli do kraju pizzy i spaghetti przez góry, czyli musieli jechać już drogami we Francji. Dlaczego dopiero we Włoszech jeździ się po prawej stronie? Kolejny przykład to nieustannie wyłaniający się radiowóz podczas pościgu. Tylko jeden z wozów policyjnych goni trzy samochody ze skradzionym złotem przez kanał i w rezultacie wpada do rzeki. Za chwilę następne auto stróżów prawa pędzi przez dach budowli i zatrzymuje się przy jego krawędzi, kiedy uciekinierzy przeskakują na sąsiedni budynek. Kolejny pojawia się przed wjazdem do tunelu. Wszystkie radiowozy jadą tuż za uciekającymi złodziejami. Nie wiadomo skąd tak nagle wyrastają.

Mówiąc o pościgach należy zaznaczyć, że niezapomnianym elementem „Włoskiej roboty” są samochody. A konkretnie chodzi o Mini Coopery. Drobne i zwinne auta dają liczne oraz spektakularne popisy swoich możliwości. Podczas gonitwy po Turynie jeżdżą po schodach, w wodzie, w tunelu i przeskakują między budynkami. Dodatkowo ma się wrażenie, że Brytyjczycy naśmiewają się z Włochów pokazując wyższość Mini nad Fiatem oraz złodziei sprytniejszych niż włoska mafia. Jak na produkcję z lat sześćdziesiątych, to sporo aut „umiera” w niej. Podczas całości doliczyłem się dziesięciu zniszczonych samochodów. Film wielokrotnie zaznacza swoją brytyjskość. Kilka razy widnieje w nim flaga Zjednoczonego Królestwa, a Mini prezentują się w jej trzech kolorach – czerwonym, niebieskim i białym. W ścieżce dźwiękowej możemy także usłyszeć utwór zatytułowany „Boże uchowaj Królową”.

Spośród obsady oczywiście wyróżnia się odtwórca głównej roli, czyli Michael Cain. Aktor mówi w wyrafinowany sposób, który do dziś jest naśladowany. Drugą osobowością zapadającą w pamięć jest Benny Hill. Także w tym filmie jego postać nie odbiega zachowaniem od tej, do której aktor przyzwyczaił nas w swoim autorskim programie komediowym. Bohater grany przez Benny Hilla to profesor ze słabością do puszystych kobiet. We Włoszech kończy na komisariacie za nachalne dotykanie pewnej pani.

Zakończenie „Włoskiej roboty” jest otwarte. Tak do końca nie wiadomo, co dzieje się bohaterami. Jakoś nie zadowoliło mnie takie podejście do przedstawienia historii, dlatego film oceniam jedynie jako dobry.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 1

Anonimowy

Dobry:) – Świetna historyjka napadu doskonałego:) Jak na lata 60 film naprawdę wart obejrzenia;] Nie skomplikowana akcja, na moment mnie nie znużyła, świetna muzyczka i kilka dobrych gagów, ogólnie pozytyw;)

Współtworzą