Siedem lat w Tybecie 1997

Seven Years in Tibet

Austriacki podróżnik bierze udział w niemieckiej wyprawie wysokogórskiej na Nanga Parbat w 1939 roku. Ekspedycja kończy się katastrofą, niektórzy uczestnicy giną, inni zostają internowani przez Anglików. Austriak ucieka z obozu - i po długiej wędrówce dociera do Tybetu.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 16 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Brad Pitt
jako Heinrich Harrer
Victor Wong
jako Chińczyk "Amban"
Duncan Fraser
jako Brytyjski oficer
Benedick Blythe
jako Nazistowski oficjel
Tom Raudaschl
jako Lutz Chicken
Wolfgang Tonninger
jako Hans Lobenhoffer
Samdup Dhargyal
jako Garpon
Chemchok
jako Agent Garpona
Angphurba Sherpa
jako Tybetański generał
Tsering Wangdue
jako Krzepki przewodnik
Yama Ngudup Cheshatsang
jako Krzepki przewodnik
Kalsang Dhundop Lungtok
jako Sprzedawca łyżew

Fabuła

Austriacki podróżnik bierze udział w niemieckiej wyprawie wysokogórskiej na Nanga Parbat w 1939 roku. Ekspedycja kończy się katastrofą, niektórzy uczestnicy giną, inni zostają internowani przez Anglików. Austriak ucieka z obozu - i po długiej wędrówce dociera do Tybetu. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat, Przygodowy, Wojenny
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, przemoc, ucieczka, przyjaźń zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1998-04-17 (kino), 1997-09-13 (świat), 1999-12-01 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Mandalay Entertainment
Reperage & Vanguard Films
Applecross
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
135 minut
Budżet
70 000 000 USD

Recenzje

Duchowa podróż. 9

Jean Jacques Annaud zachwycił mnie swoimi wcześniejszymi filmami Imię Róży oraz Niedźwiadek. Ma swój wypróbowany styl, któremu jest wierny aż do dziś. Rozumie człowieka i przemiany, jakim ulega. Jest również świetnym opowiadaczem historii przygodowych (Niedźwiadek, Dwaj Bracia). W czasach, gdy w Tybecie trwa niepokój, przez co życie traci wielu ludzi, warto zatopić się w tej historii i dostrzec prawdziwe piękno i dobroć tego kraju.

Rok 1939. Zarozumiały i pewny siebie Heinrich Harrer (świetna rola Brada Pitta) wyrusza w podróż, by zdobyć jeden z największych szczytów na świecie - Nanga Parbat. Heinrich to austriacki mistrz wspinaczki, olimpijczyk, zdobywca złotego medalu. Wydaje się więc, że zdobycie szczytu jest tylko kwestią czasu. Niestety wyprawa kończy się fiaskiem. Lawina niweczy plany Harrera. Wybucha wojna. Wszyscy uczestnicy ekspedycji zostają aresztowani i trafiają do obozu jenieckiego. Gdy Harrer dowiaduje się, że jego ciężarna żona chce się z nim rozwieść, postanawia uciec. Razem z przyjacielem Aufschneiterem (Thewlis) przedostaje się do Indii i po dwóch latach tułaczki przez Himalaje dociera do Lhasy - stolicy Tybetu. Tam poznaję duchowego przywódcę tego miasta, Dalajlamę.

Punktem wyjścia w filmie jest przemiana, jaką przechodzi Harrer. Od pyszałkowatego zarozumialca do porządnego czułego mężczyzny. Pitt świetni wywiązał się ze swojej roli. Z początku jest zblazowany i zachowuje się jak nastolatek. Porzuca swoją ciężarną żonę, by zdobyć sławę i szczyt góry. Członków wyprawy traktuje z góry. Uważa, iż jest najlepszy z najlepszych. Kiedy burza niemożliwa dalszą wspinaczkę, on twierdzi, że sam może zdobyć szczyt, gdyż to mu się należy. Z kolei po trafieniu do Lhasy, za sprawą młodego Dalajlamy, Harrer przechodzi duchową podróż. Zmienia swoje poglądy i sposób życia. Szanuje ludzi, którymi się otacza. Przywódcę Tybetu traktuje jak swoje dziecko. Zaczyna czuć się winny. Odczuwa wielki smutek z powodu rozłąki z synem.

Strona techniczna zachwyca. Piękne plenery, które są świetnie nakręcone sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy sami uczestniczyli w tej wyprawie. Muzyka rozbrzmiewa wtedy, kiedy jest potrzebna. Całość tworzy subtelny film, który posiada drugą duszę. Ukazuje, że każdy człowiek doświadczając czegoś magicznego, może się zmienić.

Wspaniały film dla każdego. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą z zapartym tchem śledzić siedmioletnią podróż przez nie tylko góry, ale także przez prawdziwą wiarę i dobro. Pomimo tego, że w filmie została ukazana wojna, co może kojarzyć się z obecną sytuacją, warto odrzucić tę ciemna stronę świata i zatopić się w magii prawdziwego Tybetu.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Jetsun Pema, grająca w filmie rolę matki Dalai Lamy, jest jego siostrą. zobacz więcej

Komentarze 1

Avatar square 200x200

Camil21 2009-04-20 10

piekny film – film swietny, nie idzie sie nudzic a poza tym wzruszajace zakonczenie

Współtworzą