Whiplash 2014

Andrew (Miles Teller) to młody perkusista, który stara się osiągnąć doskonałość. Fletcher, wykładowca prestiżowego konserwatorium (J.K. Simmons) jest bardzo wymagającym nauczycielem. Jego metody dydaktyczne są okrutne; zmusza uczniów do nieludzkiego wysiłku, często poniża. Andrew jest gotowy na wszelkie poświęcenia, aby stać… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 6 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 30 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Miles Teller
jako Andrew
Melissa Benoist
jako Nicole
J.K. Simmons
jako Fletcher
Austin Stowell
jako Ryan
Jayson Blair
jako Travis
Kavita Patil
jako Sophie
Michael D. Cohen
jako Stagehand Dunellen
Kofi Siriboe
jako Greg
Tarik Lowe
jako Terrence, pianista
Keenan Henson
jako Kierowca ciężarówki
C.J. Vana
jako Metz
Marcus Henderson
jako Basista

Fabuła

Andrew (Miles Teller) to młody perkusista, który stara się osiągnąć doskonałość. Fletcher, wykładowca prestiżowego konserwatorium (J.K. Simmons) jest bardzo wymagającym nauczycielem. Jego metody dydaktyczne są okrutne; zmusza uczniów do nieludzkiego wysiłku, często poniża. Andrew jest gotowy na wszelkie poświęcenia, aby stać się muzykiem idealnym. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Muzyczny
Słowa kluczowe
zespół, nastolatek, nowy jork, wypadek samochodowy zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-01-02 (kino), 2014-01-16 (świat), 2015-05-06 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Blumhouse Productions
Bold Films
Exile Entertainment zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The Whiplash Drummer (USA)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
105 minut
Budżet
3 300 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 19 wiadomości

Recenzje

Przekroczyć samego siebie 10
  • 2015-09-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Kontrowersyjny Whiplash Damiena Chazelle’a początkowo był krótkometrażówką. Kilka scen o nauce muzyki w prestiżowej szkole. Już w tej wersji centralną postacią był Terence Fletcher, sadystyczny nauczyciel prowadzący orkiestrę jazzową. Za tę rolę w zrealizowanym rok później filmie pełnometrażowym J.K. Simmons otrzymał Oscara.

Fabuła filmu jest dość prosta – muzycy doskonalą swoje umiejętności, żeby w przyszłości zostać profesjonalistami. Nie trzeba oglądać filmu, żeby wyobrazić sobie, jak taka nauka wygląda – szkoły muzyczne owiane są złą sławą. Młody student, Andrew Neimann, dostał właśnie swoją szansę na dołączenie do orkiestry poważanego muzyka. Nie wie jednak co to tak naprawdę oznacza.

Damien Chazelle jest młodym reżyserem, zainteresowanym głównie tematyką muzyczną. Zadebiutował w 2009 roku filmem Guy and Madeline on a Park Bench, napisał scenariusz do Wirtuoza, a obecnie pracuje nad La La Land, historią pianisty jazzowego. Wielokrotnie nagradzany Whiplash jest jego pierwszym prawdziwym sukcesem filmowym, podobnie jak dla wspomnianego J.K. Simmonsa, który do tej pory grywał w serialach i filmach typu Spiderman czy Avengers.

Whiplash to rytmicznie zmontowana, muzyczna w formie opowieść o dążeniu do celu, jakim w tym przypadku jest kariera muzyczna. Sam tytuł to jednocześnie tytuł muzycznego utworu granego przez orkiestrę i zlepek dwóch angielskich słów, oznaczający smagnięcie batem. Symbolicznym „batem” jest właśnie Fletcher, z jednej strony – nieugięty, agresywny, zastraszający swoich uczniów, z drugiej strony – niespełniony jako nauczyciel, wciąż szukający naprawdę utalentowanego muzyka.

Terrence Fletcher to jednak postać drugoplanowa. Andrew Neimann, choć mało wiarygodnie zagrany przez Milesa Tellera, jest kluczowym bohaterem filmu. Chce osiągnąć sukces muzyczny – ciężko ćwiczy, słucha najlepszych muzyków, jest w stanie poświęcić całe swoje życie osobiste. Walka, która toczy się między nim a jego nauczycielem to tak naprawdę jego wewnętrzna walka z własnymi słabościami. Fletcher jest utożsamieniem jego własnych lęków i wątpliwości. Żeby osiągnąć sukces, Andrew musi symbolicznie „zabić” Terrence’a, co zresztą w końcu uczyni.

Pod pretekstem muzyki oglądamy uniwersalny obraz o determinacji, niepoddawaniu się w obliczu trudności, walce z własnymi słabościami. Przy całej agresji i trudnych emocjach podczas seansu, niesie przesłanie, że warto zawsze wierzyć w siebie, nie oglądając się na tych, którzy chcą naszej porażki. Żeby osiągnąć sukces najpierw trzeba pokonać własne wątpliwości – tak, jak główny bohater pokonał swojego nauczyciela.

0 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w 19 dni. zobacz więcej

Wpadka

Fletcher mówi EMC Records zamiast poprawnej nazwy ECM Records. zobacz więcej

Pressbook

Słowo od reżysera — Jest mnóstwo filmów opowiadających o radości płynącej z muzyki. Ale jako młody perkusista w studenckiej orkiestrze jazzowej, odczuwałem zupełnie inne emocje. Najczęściej czułem strach. Strach związany z grą poza rytmem. Strach związany z utratą tempa. Ale najbardziej bałem się dyrygenta. Reżyserując Whiplash, chciałem zrobić film o muzyce przypominający raczej film... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 23

Trophy 2015-03-09 8

naprawdę bardzo dobry – Akurat nie wiedziałam co oglądać, wiec zerknęłam jakie filmy były nominowane do Oscara i zobaczyłam ten tytuł, który kompletnie nic mi nie mówił. Przeczytałam opis i stwierdziłam, że nie obejrzę, bo fanką jazzu nie jestem. Ale po pewnym czasie znowu coś mnie natknęło na zerknięcie na nominacje i znowu widzę ten tytuł, więc pomyślałam 'a co tam, może akurat mi się spodoba'. Włączyłam i szybko mnie wciągnął :) Historia niby prosta, wiele takich było, ale ton w jakim utrzymany jest cały film działa bardzo przyciągająco, do tego fantastyczna gra aktorska.
Naprawdę polecam!

Barbarka88Rz Trophy 2015-04-28 9

Miałam podobnie, długo broniłam się przed tym filmem, obawiałam się go… ale zostałam do niego jakby "zmuszona" przez moją chęć obejrzenia wszystkich Oscarowych produkcji. Okazało się że moje obawy były całkowicie niesłuszne i warto zaufać Akademii Filmowej:) Jestem totalnie zachwycona tym filmem, świetne aktorstwo oraz nieprzewidywalna i bardzo wciągająca fabuła. Dla mnie 9/10.

bizarre 2015-01-20 8

9/10 – Wiele już zostało powiedziane o tym filmie i ja się pod wszystkim podpisuję, może nie obiema rękami, ale jedną na pewno. Prosty scenariusz, ale świetnie wyreżyserowany. Kapitalny montaż i bardzo dobre aktorstwo. J.K Simmons pilnuje, żeby cały film trzymał tempo, tak jak robi to z Milesem Tellerem i świetnie mu to wychodzi. Sekwencje muzyczne najlepsze jakie widziałem prawdopodobnie od czasu „Amadeusza”. „Whiplash” ogląda się z dużą przyjemnością, wpada się wręcz w rytm oglądania. Nie wiedziałem, że gra na perkusji może być tak emocjonalna. Mogę się jedynie przyczepić do przemian jakie zachodziły w głównym bohaterze – moim zdaniem nie były do końca przekonujące.

Marac 2018-10-26 9

Chłopiec do bicia w bębny [9/10] |||

Film o syndromie sztokholmskim. Ofiara pokochuje oprawcę. Ale jak to jest zagrane. Łał…

Khaosth 2016-04-24 8

W dążeniu do perfekcji 110% to za mało. Świetna gra Simmonsa i Tellera. (perkusji zresztą też) // "Nie umiesz grać? Graj rocka." i dlatego tak go lubię

simonperch 2015-02-07 9

To jest jeden z tych filmów. Ta perełka w morzu nieciekawych lub po prostu słabych produkcji wydawanych rok w rok. Aktorstwo, realizacja, muzyka. Super.

Współtworzą