Obywatel 2014

Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 9 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jerzy Stuhr
jako Jan Bratek
Maciej Stuhr
jako Jan Bratek w młodości
Gosia Dobrowolska
jako Matka Jana
Magdalena Boczarska
jako Matka Jana w młodości
Sonia Bohosiewicz
jako Renata Bratek, żona Jana
Janusz Gajos
jako On sam, aktor na planie filmu "Sobieski pod Wiedniem"
Dorota Stalińska
jako Pani poseł
Jerzy Fedorowicz
jako Pan poseł
Aleksander Krom
jako Jan Bratek w dzieciństwie
Barbara Horawianka
jako Matka Jana
Violetta Arlak
jako Kazia
Jaśmina Polak
jako Anna Złotowska

Fabuła

Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek. Jana Bratka, który przez całe życie stara się jedynie być sobą, zagrali ojciec i syn – Jerzy i Maciej Stuhrowie. Czejen71

Gatunek
Komedia, Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
prl, polska, pechowiec

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-11-07 (kino), 2015-03-11 (dvd)
Dystrybutor
Vue Movie Distribution
Wytwórnia
Opus Film
Orange (koprodukcja)
Chione Limited (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Czas trwania
108 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 9 października do 28 listopada 2013 roku. zobacz więcej

Komentarze 6

karojuu 5

Smutny powrót do przeszłości- niechętnie pokazywana strona Polski i Polaków. O nie-bohaterskości, pragnieniu normalności i przypadkach. Niestety forma kiepska

JakubWyklety 7

Czytałem jakoś ostatnio "Tak sobię myślę", obejrzałem ten film i powiem szczerze, że lubię sposób w jaki Stuhr patrzy na życie w Polsce.

i_darek1x 3

Kiepski ! – Mnie nie rozśmieszył do bólu ? Ogólnie liczyłem na coś bardziej interesującego ? Jednym słowem rozczarowanie !

JoShiMa i_darek1x 7

@i_darek1x bo to wcale nie miało być śmieszne. Może za młody jesteś, żeby oczekiwać po prostu beki.

nathalie 9

Słodko-gorzka dawka inteligentnego humoru – Cały film składa się z wielu epizodów z życia Jana Bratka, który wplątywany jest w wiele intryg i nieporozumień. Nieprawdopodobny pech głównego bohatera nie pozwala się nie śmiać w często tragicznych sytuacjach. Mimo braku utożsamienia z bohaterem, bo ledwo pamiętam czasy przedstawione w filmie, oraz pomimo skoków czasowych w filmie, zostałam doszczętnie wciągnięta w całą historię i z przejęciem chciałam poznać jak najwięcej tych przezabawnie tragicznych epizodów z życia nieszczęsnego Bratka.

Osobiście czułam się jak na rodzinnym spotkaniu, gdy w którymś momencie rozkwitają piękne historie o przeszłości, kiedy nawet trudne momenty wspominamy z uśmiechem na ustach, dzięki dystansowi, który przyszedł z czasem. Pokolenie, które doskonale pamięta czasy opisane w filmie, na pewno odbierze ten obraz inaczej.

Podsumowując, jest to kawał polskiej rzeczywistości i absurdów życia w XX wieku pokazany w konwencji komizmu, dzięki czemu film jest bardzo przyjemnie przyswajalny. Polecam wszystkim: 9/10.

JoShiMa nathalie 7

@nathalie Myślę, że nie bez powodu tytuł tego filmu to "Obywatel" nie od razu ale już po pierwszych "wpadkach" bohatera film zaczął mi się kojarzyć z utworem "Obywatel Piszczyk"

Współtworzą