Gra tajemnic 2014

The Imitation Game

Historią genialnego matematyka i kryptologa Alana Turinga. Zaprojektował on tak zwaną “bombę Turinga”, która była urządzeniem służącym do łamania kodu Enigmy. W pierwszej połowie lat 50, na jaw wyszły informacje o jego homoseksualizmie. Chcąc uniknąć więzienia Turing wybrał terapię hormonalną, w skutek której odsunięto go od… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 31 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Benedict Cumberbatch
jako Alan Turing
Keira Knightley
jako Joan Clarke
Matthew Goode
jako Hugh Alexander
Mark Strong
jako Stewart Menzies
Charles Dance
jako Kmdr Denniston
Allen Leech
jako John Cairncross
Rory Kinnear
jako Nock
Tom Goodman-Hill
jako Sierż. Staehl
Ancuta Breaban
jako Brytyjska żołnierka
Steven Waddington
jako Smith, kierownik
Matthew Beard
jako Peter Hilton

Fabuła

Historią genialnego matematyka i kryptologa Alana Turinga. Zaprojektował on tak zwaną “bombę Turinga”, która była urządzeniem służącym do łamania kodu Enigmy. W pierwszej połowie lat 50, na jaw wyszły informacje o jego homoseksualizmie. Chcąc uniknąć więzienia Turing wybrał terapię hormonalną, w skutek której odsunięto go od badań związanych z konstrukcją komputera. Movieman

Gatunek
Biograficzny, Dramat, Thriller, Wojenny
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, homoseksualista, matematyk, kryptologia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-01-16 (kino), 2014-08-29 (świat), 2015-06-24 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
Black Bear Pictures
Bristol Automotive
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
113 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 15 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Leonardo DiCaprio był pierwotnie planowany do zagrania głównej roli. zobacz więcej

Komentarze 12

Khaosth 2016-02-22 8

Bardzo dobra biografia, chociaż nie wolna od klisz (i skojarzeń z "Pięknym umysłem").

Marac 2018-05-09 8

Bardzo dobra biografia [8/10] |||

Biografia może trochę zbyt poprawna, ale ranga toczącej się "gry" oraz geniusz i cierpienie głównego bohatera, wynoszą film wysoko ponad przeciętność. Ja się wzruszyłem. Plus genialna gra Benedicta Cumberbatcha. Polecam, nawet osobom, które znają przedstawioną tu historię.

simonperch 2015-02-13 8

W końcu historia Turinga została opowiedziana w takiej formie. Dobry film.

janmega 2015-01-20 9

Arcydzieło i bestseller – 1. Gdy film się rozpoczynał, miałem dziwne Deja Vu, zdawało mi się jakbym na powrót wrócił do Jacka Stronga, zeszłorocznego sensacyjnego filmu polskiego, tylko że w pokoju przesłuchań siedział zamiast Marcina Dorocińskiego, Benedict Cumberbatch, zachowujący, się chyba prawie zupełnie tak samo jakby nadal grał postać Sherlocka w brytyjskim serialu. Na szczęście to wrażenie szybko minęło, a zamiast strzelanin, szybkich zwrotów akcji, zawoalowanej intrygi i mnóstwa przejskrawionej rzeczywistości, dostaliśmy mądrą i ciekawą fabułę, wciągającą po pierwszych minutach, aktorów, gotowych na największe poświęcenie dla filmu, i to coś co mnie urzekło najbardziej, pokazanie Wojny, z zupełnie innej strony.
Filmy często klasyfikujemy na dwa gatunki, nie najciekawsze arcydzieła, o których pamiętamy, jeszcze wiele, wiele lat po ich obejrzeniu, ze względu, na aktora, poruszane problemy, czy jego wyjątkowość i niepowtarzalność, i na takie, na które nie szczędzimy pieniędzy na bilety, które obejrzenie w 3D jest koniecznością, a kupiony popcorn, przekąską, niezbędną do filmu, szybko zmieniająca się akcja, bohaterskie czyny, efekty specjalne z najwyższej półki, i wielomilionowe budżety, wszystko po to by oglądało się go z jeszcze większymi wypiekami na twarzy i podekscytowaniem, niestety z tym efektem ubocznym, że po paru dniach, zaczynamy zapominać poszczególnych scen, a po kolejnych miesiącu, mamy problem z przypomnieniem sobie, jego tytułu. Film Mortena Tylduma, idealnie łączy obie te kategorie, jest nie tylko spektakularny, i efektowny ale także jest arcydziełem, poruszającą tak dziwną kwestię, czym jest miłość, jak pogodzić sobie ze stratą ukochanej osoby i czy ból po niej w ogóle przemija, czy towarzyszy nam do końca życia?
Autor scenariusza Graham Moore, efektownie połączył trzy czasy, liceum Alana Turning, czas jego pracy w Bletchley, nad stworzeniem inteligentnej maszyny do złamania Enigmy, ze wzlotami i upadkami oraz rok 1954, scenę przesłuchania na komisariacie, podejrzanego wydało by się o szpiegostwo na rzecz Sowietów. Za, które groziła wówczas co najmniej kara wieloletniego więzienia, jeśli nie śmierci.
Także, postać Alana Turninga, porusza ludzkim sercem, zagubiony, inny, nie potrafiący znaleźć swojego miejsca i nie lubiany praktycznie przez nikogo, wydawało by się, samolub, nie kryjący się ze swoją inteligencją i byciem lepszym od innych, któremu życie odebrało, to co było dla niego najważniejsze, osobę z którą rozumiał się najlepiej, kogoś z kim chciał spędzić wszystkie chwile do końca swego życia, z którą mógłby się dzielić, radością ale także wspólnie przeżywać i te smutne momenty. Niestety śmierć chciała inaczej. Dla mnie film wybitny, jedne z najlepiej spędzonych dwóch godzin w kinie od bardzo dawna. Polecam wszystkim, nie będziecie żałować. Dla mnie mocna 9.

bizarre janmega 2015-01-20 6

Jakie poświęcenie aktorów dla filmu masz na myśli?

bizarre 2015-01-17 6

6.5/10 – "Gra tajemnic" to film, który w prawie każdym elemencie jest w porządku, ale niestety tylko w porządku. Bardzo ciekawa historia poniekąd broni się sama, ale jej potencjał nie został w pełni wykorzystany, za co przede wszystkim należy winić Tylduma. Zgadzam się z Quagmire’m, że reżyser jakby nie miał pomysłu na poszczególne sceny.
Scenariusz też jest "w porządku", napisany sprawnie, ale bez polotu, powstało już bardzo wiele filmów opierających się na podobnych schematach. Potrafi trzymać w napięciu, ale miejscami akcja się ciągnie.
W głównej roli nie przekonał mnie Benedict Cumberbatch, mam wrażenie, że nieco przeszarżował w niektórych momentach, zaś Keira Knightley zagrała na swoim stałym średnim poziomie. Jednak w tym filmie nie przeszkadzała mi gra aktorska, ale schematyczność postaci i nie należy za to winić odtwórców ról (stawiał bym tu znów na Tylduma).
Jeśli miałbym już kogoś wyróżnić to z pewnością scenografów, za wyczuwalny klimat lat 40. i Alexandre’a Desplata za muzykę, która we wszystkich momentach zadziała tak jak powinna.

Współtworzą