W dolinie Elah 2007

In the Valley of Elah

Emerytowany podoficer postanawia wyjaśnić okoliczności zaginięcia swego syna. Nie przypuszcza jak będzie to trudne i bolesne.

Reżyseria
Aktorzy
, ,
Tommy Lee Jones
jako Hank Deerfield
Charlize Theron
jako Det. Emily Sanders
Josh Brolin
jako Buchwald, dowódca
James Franco
jako Sierż. Dan Carnelli
Jonathan Tucker
jako Mike Deerfield
Susan Sarandon
jako Joan Deerfield
Jason Patric
jako Por. Kirklander
Rick Gonzalez
jako Gabriel
Frances Fisher
jako Evie
Barry Corbin
jako Arnold Bickman
Wayne Duvall
jako Det. Nugent

Dwaj synowie weterana wojennego Hanka Deerfielda (Tommy Lee Jones) poszli śladem ojca do służby wojskowej. Starszy syn był pilotem wojskowym i zginął w katastrofie lotniczej. Natomiast młodszy syn Mike służył w piechocie morskiej, w bazie w Nowym Meksyku. Tuż po powrocie z misji w Iraku Mike zaginął i władze wojskowe uznały go za dezertera. Ojciec nie wierzy w taką wersję i postanawia sam poszukać syna. Niestety niebawem, w pobliżu bazy, policja odnajduje spalone ciało jego syna. Hank, z pomocą policjantki Emily (Charlize Theron), wykrywa sprawców. I wówczas okazuje się, że Mike był zamieszany w torturowanie jeńców... tompawel

Gatunek
Dramat, Wojenny, Thriller
Słowa kluczowe
sen, krew, zemsta, morderstwo zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2008-05-09 (kino), 2007-09-01 (świat), 2008-11-05 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Death and Dishonor (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
121 minut
Budżet
23 000 000 USD
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Taśma filmowa mierzyła 3 341 metrów. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery Misja — Zdjęcia do filmu rozpoczęto 4 grudnia 2006 roku w Albuquerque, gdzie kręcono m.in w New Mexico Faigrounds, V A Hospital, po czym ekipa przeniosła się do miasteczka Whiteville w stanie Memphis, w którym umiejscowiono dom Deerfieldów. Po 4 dniach zdjęć w Tennessee, twórcy „W dolinie Elah” udali się do Maroka, by zrealizować sceny retrospekcji z wojny w Iraku.... zobacz więcej

Komentarze do filmu 7
Garret_Reza_fdb 6

Powtórka, tv. Łatwy w oglądaniu, czytelnie opowiedziany, ale konsekwentnie zmierza do tego, by coś przekazać. Można obejrzeć. Dobrze, że powtórzyłem.

dariom 8

Świetne kino: 8/10 – Przemoc rodzi przemoc choć nam się wydaje, że nad nią panujemy…

Trophy 7

Porządne kino – Bardzo prosto nakręcony. Cała akcja toczy się powoli, a jednak nie czuje się znudzenia. Trzyma do końca w napięciu. Solidna reżyseria i montaż. Jeden z lepszych filmów 2007 roku.

Flames23 Trophy 8

I tu się muszę z toba zgodzić!

Asmodeusz Trophy 5

Ja obejrzałem ze względu na Tommy Lee Jonesa i przyznam,że troch się dłuzyło,

Jankes Trophy 7

Zgadzam się z Trophy, naprawdę niezły film. Rzeczywiście, jak dla mnie akcja mogłaby być odrobinę szybsza, jednak z drugiej strony, przez tą swoją "powolność" film ma dość niezwykły klimat. Polecam.

kuba_wajda 8

zaskakująco mocny i dobry film – To chyba jedna z nielicznych pozycji minionego roku, która w szumie głośnych "no country…" i kilku innych nadmuchanych oskarowych produkcji, zupełnie przeleciała tak szybko przez ekrany jak szybko się na nich pojawiła. Ani krytyka, ani żałośnie niskie wyniki boxoffice nie zwróciły na ten film – odnoszę wrażenie – zasłużonej uwagi. Łącznie ze mną. A film, który zupełnie przypadkiem trafił w tym tygodniu w moje ręce – zaskoczył mnie. I to bardzo. Zaczynając chociażby od nostalgicznej, choć może typowej roli Lee Jones’a, gdzie poraża spokój i niebywała witalność w stylu "clinta eastwood’a". Również sama historia, która wbrew tytułowi – kojarzącemu się z kolejną opowiastką o teksańskich country-people – jest mocnym głosem nie tylko w debacie o sens ponadczasowy wojny, ale przede wszystkim o doraźny wymiar i konsekwencje tego zjawiska. Cały czas czuje się dyskretne zaangażowanie reżysera w ten problem, choć na całe szczęście ucieka on od politykowania i inwazyjnego pouczania. Jest to po prostu film niebywale smutny i mocny zarazem. Z jednej strony pokazuje wszystko, co tak naprawdę na temat wojny wiedzieliśmy, z drugiej strony odkrywa na nowo to, o czym kosztem "mniejszego zła i lepszego jutra", każdy z nas chciałby zapomnieć. Myślę, że to duży kopniak nie tylko dla "żołnierzy", których ochoczo ciągnie na pole walki, ale i dla wszystkich innych którzy w tej decyzji ich wspierają. Niestety.

8/10, bo w jakimś sensie otwiera oczy

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

Jankes
547 punktów
Czechu
132 punkty
Perfik
80 punktów
kaskader
52 punkty
Hsi_Nao
46 punktów
Beznickowy
34 punkty
Melman
30 punktów
coledunham
30 punktów
Więcej informacji

Proszę czekać…