Majestic 2001

The Majestic

Są lata 50-te. Młody, ambitny scenarzysta traci pracę, a w wyniku wypadku samochodowego również pamięć. Pojawiając się w małym miasteczku w Kaliforni omyłkowo zostaje wzięty za Luka Trimble'a, mężczyznę, który zaginął podczas II wojny światowej.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 9 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jim Carrey
jako Peter Appleton
Bob Balaban
jako Elvin Clyde
Jeffrey DeMunn
jako Ernie Cole
Hal Holbrook
jako Doyle, kongresmen
Laurie Holden
jako Adele Stanton
Martin Landau
jako Harry Trimble
Brent Briscoe
jako Cecil Coleman, szeryf
Ron Rifkin
jako Kevin Bannerman
Gerry Black
jako Emmett Smith
David Ogden Stiers
jako Doc Stanton
James Whitmore
jako Stan Keller
Susan Willis
jako Irene Terwilliger

Fabuła

Są lata 50-te. Młody, ambitny scenarzysta traci pracę, a w wyniku wypadku samochodowego również pamięć. Pojawiając się w małym miasteczku w Kaliforni omyłkowo zostaje wzięty za Luka Trimble'a, mężczyznę, który zaginął podczas II wojny światowej. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Romans, Komedia

Szczegóły

Premiera
2001-12-11 (świat), 2003-02-13 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
152 minut
Budżet
72 000 000 USD

Recenzje

Majestatyczne lata 50. 9

Po Zielonej Mili oraz Skazanych na Shawshank reżyser Frank Darabont postanowił odpocząć od twórczości Stephena Kinga i wziął się za przeniesienie na ekran historii zawierającej elementy z wyżej wymienionych tytułów, jak i po części z arcydzieła Tornatore − Cinema Paradiso.

Lata 50. ubiegłego wieku. Scenarzysta z Hollywood zostaje niesłusznie posądzony o konspirację, co kończy się umieszczeniem na czarnej liście. Peter Appleton popada w depresję. Smutki topi w alkoholu. Po jednej z takich libacji siada za kółkiem i pędzi przed siebie. W wyniku wielkiego nieszczęścia ulega wypadkowi. Jego auto spada z mostu do rzeki. Bohater budzi się na plaży w mieście, w którym wszyscy biorą go za weterana wojennego, a zarazem syna jednego z mieszkańców.

Majestic to świetnie opowiedziana i wyważona historia. Subtelnie łączy w sobie wątki z poprzednich filmów reżysera. Mamy więc niezwykły klimat tamtych lat. Scenografia i kostiumy są wykonane z wielkim pietyzmem i dbałością o każdy szczegół. Cała paleta uczuć sprawia, że oglądamy obraz z wielkim zaciekawieniem. Doświadczymy tu śmierci, miłości, rozczarowania, ale także happy endu. Końcówka filmu, która została przeniesiona do sal sądowych, pozwala nam poznać, jakim tak naprawdę człowiekiem jest Appleton.

Frank Darabont ma wielkie wyczucie smaku. Świetnie czuje się w klimatach minionej epoki. Rozumie jakimi prawami rządzą się tamte czasy. Ponadto można się doszukać nawiązań do Cinema Paradiso. Odbudowanie kina Majestic jest jakby odwrotnością filmu Tornatore. Każdemu, kto kocha kino, na pewno łezka zakręci się w oku z tego powodu. Nie ma to jak przywołać do życia kawał historii, która wpływa na ludzi i zmienia ich w lepsze istoty.

Pomimo tego że jest to film słabszy od dwóch poprzedników Darabonta, to jednak mimo wszystko wciąga i wciąż jest to kino wystylizowane. Kto uwielbia klimat lat 50 i filmy z tamtego okresu to Majestic będzie dla nich świetną pozycją, w czasach wielkich, zdominowanych przez efekty specjalne produkcji.

Warto zobaczyć film, który podtrzymuje historię kina.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Trophy 2012-07-17 7

Ma to "coś" – Może nie jest to arcydzieło, ale film posiada to "coś" co sprawia, że jest wyjątkowy.
Jim Carrey tym razem w roli nie-komediowej dał sobie radę bardzo dobrze.
Klimatyczne, małe miasteczko dodało ducha do filmu.
Warto się skusić.

Sebioslaw 2016-04-16 4

Typowy średniak, ckliwy, umoralniający, sprowadzający na koniec do dumy bycia prawym Amerykaninem. Ogólnie spodziewałem się trochę innego klimatu. Początek był interesujący, im dalej, tym gorzej.

Edith 2009-01-04 9

8/10 – Jim Carrey w roli poważnej sprawdza się bardzo dobrze. Wzruszający film. polecam wszystkim.

Współtworzą