Carte Blanche 2015

Film

Historia Kacpra, nauczyciela historii w jednym z lubelskich liceów, który ukrywa przed wszystkimi stopniową utratę wzroku.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Andrzej Chyra
jako Kacper
Arkadiusz Jakubik
jako Wiktor, przyjaciel Kacpra
Eliza Rycembel
jako Klara
Tomasz Ziętek
jako Madejski
Dorota Kolak
jako Dyrektorka
Andrzej Blumenfeld
jako Florczak
Maria Chwalibóg
jako Matka Kacpra
Wojciech Pszoniak
jako Profesor
Jerzy Rogalski
jako Pan Henio
Ewa Bakalarska
jako Magda, żona Wiktora
Kaja Lusińska
jako Megi

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Obyczajowy
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2015-01-23 (kino), 2015-06-02 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Aurum Film
Orange (koprodukcja)
Lightcraft (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
106 minut
Wiadomości 7
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Maciej Białek zagrał w filmie inspirowanym jego historią sąsiada głównego bohatera. zobacz więcej

Komentarze do filmu 8
pajki_filmaniak 9

dobra gra aktorska w rewelacyjnym filmie czegoś takiego nie życzył bym nikomu choroba paskudna

Elizabeth_Linton 6

Książka lepsza od filmu.

daniello13 8

Wartościowy film z dobrymi rolami Chyry i Jakubika. Choroba vs pasja do wykonywanego zawodu, pierwsze krzyżuje drugie, lecz drugie się nie poddaje. Należy tu wspomnieć również o muzyce, która dobrze wpisuje się w klimat

juskowiak 8

Kawał świetnego – polskiego kina. Wciaga od początku, wzrusza i zmusza do refleksji. Najlepsze scenariusze pisze sao życie. Bardzo dobra rola Chyry.
polecam!

8/10

MJ_MARTINO juskowiak 7

Dzisiaj oglądałem i powiem że takie kino w polskim wykonaniu chce się oglądać!
Chyra zagrał bardzo fajnie a i historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami co mnie pozytywnie zaskoczyło.
Były emocje, jak i konkluzja i to mi się podobało!
Mocne 7/10

Quagmire juskowiak 6

Przyznam, że po raz pierwszy oglądałem film o człowieku którego znam osobiście (no z widzenia i kilku zastępstw na lekcjach historii, ale zawsze), o moim liceum (chociaż udawało je liceum jednego z moich najlepszych przyjaciół), o osiedlu na którym się wychowałem (chociaż nie pokazali go). Także doświadczenie filmowe na pewno dziwne, niby kawałek życia, ale jednak w inscenizacji, a nie dokumencie.

Oglądałem kilka miesięcy temu, ale ten post mi o tym przypomniał. Solidny film, który cały czas stara się uciekać od takiej nazwijmy to "hallmarkowej" szufladki którą łatwo przydzielić mu po opisie. Bliżej mu do dramatu obyczajowego niż krzepiącej i ciepłej opowiastki o walce z przeciwnościami losu.

Mis_Koralgol Quagmire 7

@Quagmire No to nieźle – niby piszą na filmach że oparte na życiu, ale to tylko oznacza że nie w 100% zmyślone. A tu proszę – coś takiego – miło, a na pewno ciekawie.

Film jak dla mnie porządna 7ka – dobre, ale przyznam się że liczyłem na więcej. Zapowiadało się na kino pokroju Bogów, ale jednak nie.

W filmie IMHO czuje się że Lublin się dokładał do produkcji – sporo scen jest z przejażdżek po okolicy. Może nadają pewien rytm czy nastrój, ale dla mnie były wypełniaczem którego było za dużo.

Gra dobra, ale nie powalająca – Chyrę i Jakubika prawie zawsze lubię – a tu pijany podpierał ślepego i wcale to nie było śmieszne ;P. Chyra radził sobie z rolą, ale jakoś nią nie "zawładnął", a Jakubik – tło dla głównego bohatera, ale mało wyraźne XD. Się wymądrzam a sam bym lepiej na pewno nie potrafił XD

BTW – ostatnio chciałem znajomemu pokazać kawałek dobrego polskiego kina, ale nie jakieś starocie, a nowe, ładne, dobre, ciekawe polskie kino. I jak przeglądałem to co doceniam to wszystko takie dość mroczne, ciężkie. Polskie kino jakoś nie umie być lekkie IMHO – przechodzi zaraz w absurd. No ale nic – w tym wypadku chyba nie mogę mieć pretensji do życia :P

i_darek1x 3

Kiepski ! – Chyba wszyscy są ślepi oprócz głównego bohatera ;) Film kiepski i tyle !

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Kristo
128 pkt.
2
miodzik
94 pkt.
3
ferhin2
40 pkt.
4
agatkar16
35 pkt.
5
nathalie
32 pkt.
6
Czejen71
26 pkt.
8
Sweet_Foxy
4 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…