Motyl. Still Alice 2014

Still Alice

Profesor Alice Howland dowiaduje się, że cierpi na chorobę Alzheimera.

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 28 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Julianne Moore
jako Alice Howland
Kate Bosworth
jako Anna Howland-Jones
Shane McRae
jako Charlie Howland-Jones
Hunter Parrish
jako Tom Howland
Alec Baldwin
jako John Howland
Seth Gilliam
jako Frederic Johnson
Kristen Stewart
jako Lydia Howland
Stephen Kunken
jako Dr Benjamin
Erin Darke
jako Jenny
Daniel Gerroll
jako Eric Wellman
Quincy Tyler Bernstine
jako Administratorka domu opieki zdrowotnej
Maxine Prescott
jako Rezydentka domu opieki zdrowotnej

Fabuła

Alice Howland (Julianne Moore), szczęśliwa mężatka, matka trójki dorosłych dzieci, znany i szanowany profesor lingwistyki nagle zaczyna zapominać słowa... Diagnoza jest druzgocąca - okazuje się, że są to symptomy wczesnej choroby Alzheimera. Rozpoczyna się trudny sprawdzian dla całej rodziny i łączących ją więzów. Determinacja Alice w walce, by nie stracić kontaktu z rzeczywistością, a przede wszystkim z dawną sobą jest przerażająco desperacka, wzruszająca i inspirująca. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
przemowa, samobójstwo, klinika, relacja ojciec-córka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-04-03 (kino), 2014-09-08 (świat), 2015-08-05 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
BSM Studio (producent)
Shriver Films (współpraca produkcyjna)
Big Indie Pictures (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Francja
Inne tytuły
Motyl - Still Alice (Polska) (tytuł DVD)
Czas trwania
101 minut
Budżet
5 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 7 wiadomości

Recenzje

Recenzja filmu 6
  • 2015-04-09
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Intelekt jest jej największą siłą i chlubą, zdobywa tytuły naukowe i podróżuje po całym świecie, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Alice (Julianne Moore) specjalizuje się w lingwistyce, a procesy zachodzące w mózgu nie są jej obce, dlatego ze zwiększoną dokładnością wie, jak wygląda przebieg choroby Alzhaimera. Still Alice to opowieść o powolnym odchodzeniu człowieka, umieraniu osobowości i tożsamości, traceniu samego siebie bezpowrotnie.

Richard Glatzer i Wash Westmoreland w oszczędny i prosty sposób opowiadają o dramacie człowieka i jego rodziny, nie silą się na wyszukane parabole i ckliwe sentymentalne chwyty. Dość sprawnie przeprowadzają widza przez powolne zapominanie, aż do pełnej zależności od drugiego człowieka, kiedy świat staje się obcą planetą, a każdy dzień wypełniony jest pytaniami, które kolejnego dnia ponownie nie będą miały odpowiedzi.

Podczas seansu nurzamy się w miałkiej i nudnej fabule, skupieni tylko na głównej bohaterce, co zapewne doskonale sprawdziłoby się w telewizyjnej formule, lecz na dużym ekranie wypada przeciętnie, przez co film staje się głównie nośnikiem dobrych kreacji. Kamera bacznie przygląda się zmaganiom Alice, która z każdym dniem coraz bardziej pogrąża się w chorobie. Julianne Moore potrafi niesamowicie oszczędnie oddać dramat kobiety, której całe życie opierało się o umysł i jego możliwości. Nie szarżuje, nie sili się na zbytnią emocjonalność, lecz chowa się za spojrzeniem czy mimiką, przez co po raz kolejny udowadnia swoją klasę i umiejętności. Nawet Kristen Stewart zyskuje możliwość rozwinięcia skrzydeł, wyswobadzając się ze schematu zakochanej nastolatki. Tworzy doskonały duet z Moore, a pomiędzy nimi można wyczuć aktorską chemię.

Still Alice staje się kameralnym dramatem, który wypada doskonale w swoim gatunku. Skupia się na bohaterze, odsuwając resztę świata w cień, dzięki czemu tylko zyskuje, a Moore w końcu zapracowała na Oscara. Tani sentymentalizm nie interesuje twórców, przez co powściągliwie, ale zdecydowanie zdobywają uwagę widza.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 3 marca do kwietnia 2014 roku. zobacz więcej

Komentarze 6

juskowiak 2015-05-08 7

dobry – na bardzo ważny temat. oby więcej takich produkcji.

7/10

martynaack 2015-05-07 10

przepiękny! – piękny, wzruszający film, polecam każdemu

karojuu 2015-02-26 6

O chorobie po amerykańsku; zbyt mdły. Niezły początek, ale potem była przemowa i do końca wywoływanie emocji na siłę. Brak ukazania wpływu choroby na rodzinę

bizarre 2015-01-23 8

7.5/10 – Nie czytałem książki, której adaptacją jest film, ale odniosłem wrażenie, że to najlepszy obraz jaki mógł powstać z tego materiału. Świetnie przedstawiony rozwój choroby, dzięki bardzo dobrej kreacji Julianne Moore i dobrze rozpisanemu scenariuszowi, który pokazuje nam sceny z codziennego życia, stopniowo przybliżające nam chorobę. W tle dobry Alec Baldwin i o dziwo też dobra Kristen Stewart. „Still Alice” momentami popada w ckliwość, a mocno do tego przyczynia się muzyka, która jest taką mieszanką typowych motywów z melodramatów. Mimo wszystko to jeden z najbardziej przerażających filmów jakie widziałem, bo cieżko mi sobie wyobrazić gorszy dramat niż bezradność wobec stopniowej utraty siebie.

i_darek1x 2015-01-01 3

Kiepski ! – Nie pierwszy i nie ostatni z pewnością film na temat Alzheimera… Ogólnie to nic ciekawego – nuda !

Współtworzą