Zakochany bez pamięci 2004

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Film

Komedia, która daje możliwość spojrzenia na związek miłosny z boku i inspiruje do zastanowienia się nad sensem bycia we dwoje. Joel (Jim Carrey) dowiaduje się, że jego dziewczyna Clementine (Kate Winslet) poddała się operacji wymazującej wspomnienia ich byłego związku. Nie mogąc pogodzić się z porzuceniem, postanawia… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO, 24 maj 2024, piątek 00:30 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

  • oraz innych 7 nagród, 21 nominacji i 2 udział w konkursie zobacz więcej
Jim Carrey
jako Joel Barish
Kate Winslet
jako Clementine Kruczynski
Elijah Wood
jako Patric
Mark Ruffalo
jako Stan
Kirsten Dunst
jako Mary
Tom Wilkinson
jako Doktor Howard Mierzwiak
Thomas Jay Ryan
jako Frank
Jane Adams
jako Carrie
David Cross
jako Rob
Ryan Whitney
jako Młody Joel
Debbon Ayer
jako Matka Joela
Lola Daehler
jako Młoda Clementine

Komedia, która daje możliwość spojrzenia na związek miłosny z boku i inspiruje do zastanowienia się nad sensem bycia we dwoje. Joel (Jim Carrey) dowiaduje się, że jego dziewczyna Clementine (Kate Winslet) poddała się operacji wymazującej wspomnienia ich byłego związku. Nie mogąc pogodzić się z porzuceniem, postanawia robić to samo. Zwraca się do Lacuna Inc, małej firmy zajmującej się tym procederem. Podczas zabiegu, kiedy jeszcze raz widzi wspólne chwile, Joel zdaje sobie sprawę, że wspomnienia te są dla niego ważne i nie chce ich tracić. Yasha

Gatunek
Dramat, Romans, Sci-Fi
Słowa kluczowe
zdrada, seks, czarny humor, surrealizm zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2004-08-13 (kino), 2004-03-19 (świat), 2004-12-09 (dvd)
Dystrybutor
SPI International Polska
Wytwórnia
Focus Features
Anonymous Content
This Is That Productions (współpraca produkcyjna)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
108 minut
Budżet
20 000 000 USD
Wiadomości 3
Konrad Wągrowski krytyk

Fantastyka naukowa w swej najlepszej postaci, albo po prostu świetne kino. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Seth Rogen był kandydatem do roli Patricka. zobacz więcej

Komentarze do filmu 18
Redox 6

6/10 – Kaufman po tak świetnych scenariuszach do filmów jak "Adaptacja", "Być jak John Malkovich" czy "Niebezpieczny umysł " udowadnia, że nie brak mu pomysłów. Kształtuje świetną wizję świata, całkiem realnego (mało w tym futuryzmu i wizjonerstwa). Wplata w fabułę dwie równoległe historię, ukazując relację między różnymi charakterami. Film wypada nieźle, choć niczym szczególnie nie zaskakuje ani nie zachwyca ponad miarę, niekiedy wkracza na niebezpieczną linię chaosu, ale reżyser raczej z niej wychodzi. Świetna obsada, szczególnie Carrey, który w również klimatach niekomediowych czuje się równie dobrze, co zresztą udowodnił ponad pół dekady wcześniej w "Truman Show".

ana481516 6

Specyficzny, mam mieszane uczucia co do tego filmu. Oryginalnie przedstawiony "świat" w głowie Joela, jednak trochę mi się to wszystko gryzło ze sobą.

Marac 10

Charlie Kaufman znowu to zrobił! [10/10] |||

Genialny twórca scenariuszy do takich filmów jak "Adaptation", "Being John Malkovich" czy "Confessions of a Dangerous Mind" stworzył kolejną zakręconą jak ruski termos fabułę, mistrzowsko przeniesioną na ekran przez Michela Gondry’ego, z którym stworzyli już wcześniej kolejny świetny obraz "Human Nature". A ekranizacja tego tekstu to było naprawdę wielkie wyzwanie, gdyż Kaufman miesza tutaj plany czasowe, świat rzeczywisty z marzeniami sennymi i podróżami do wnętrza umysłu głównego bohatera. Łamigłówka jest jednak niezwykle precyzyjna i początkowy chaos zgrabnie łączy się w przejmującą i dającą do myślenia opowieść o miłości, przeznaczeniu oraz sile i wartości wspomnień. Coś niesamowitego.

Nie jest to oczywiście film dla wszystkich i potrzebne jest tu (oprócz IQ powyżej 100 punktów) pewne wyrobienie odbiorcy, bo rozplątanie tej niesamowitej historii wymaga niejakiego wysiłku. Wysiłku, który naprawdę warto podjąć – jak zresztą zawsze w przypadku filmów tego scenarzysty.

pajki_filmaniak 6

ciekawy scenariusz szkoda że na prawdę tak nie można wymazać co by się chciało bo by było zbyt pięknie

isleenais 10

Jakże szczęśliwi niewinni i bez skazy, Zapomniany świat ludzi zapomnianych, Nieśmiertelny czystego umysłu blask, Modlitwy wysłuchane, życzeń brak. (A. Pope)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Hsi_Nao
78 pkt.
2
Mierzwiak
75 pkt.
3
Bloody_Boy
58 pkt.
4
Perfik
51 pkt.
5
kaskader
46 pkt.
6
pietruch
40 pkt.
7
Redox
30 pkt.
8
Aladyn
30 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…