Donnie Brasco 1997

Płatny morderca Lefty-Lewus Ruggiero poznaje młodego pasera biżuterii Donniego Brasco. Po poznaniu się, Lefty wprowadza nowego do mafii. Mężczyźni zaprzyjaźniają się coraz bardziej. Gangster nie wie jednak, że Donnie jest agentem FBI, który ma za zadanie poznać środowisko przestępcze i wydać Ruggiero. W domu mają do niego coraz… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 36 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Al Pacino
jako Benjamin "Lefty" Ruggiero
Johnny Depp
jako Donnie Brasco
Michael Madsen
jako Sonny Black
Bruno Kirby
jako Nicky
James Russo
jako Paulie
Anne Heche
jako Maggie Pistone
Željko Ivanek
jako Tim Curley
Gerry Becker
jako Dean Blandford
Robert Miano
jako Sonny Red
Brian Tarantina
jako Bruno
Rocco Sisto
jako Richard "Richie" Gazzo
Zach Grenier
jako Dr Berger

Fabuła

Płatny morderca Lefty-Lewus Ruggiero poznaje młodego pasera biżuterii Donniego Brasco. Po poznaniu się, Lefty wprowadza nowego do mafii. Mężczyźni zaprzyjaźniają się coraz bardziej. Gangster nie wie jednak, że Donnie jest agentem FBI, który ma za zadanie poznać środowisko przestępcze i wydać Ruggiero. W domu mają do niego coraz więcej pretensji i rodzina oddala się od niego. Z czasem policjanta zaczynają nękać wątpliwości, kim naprawdę jest i po której ''stronie'' ma się opowiedzieć. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Kryminał, Thriller, Biograficzny
Słowa kluczowe
krew, budka telefoniczna, morderstwo, kelner zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1997-05-09 (kino), 1997-02-28 (świat)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Mandalay Entertainment
Baltimore Pictures (koprodukcja)
Mark Johnson Productions (koprodukcja)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
127 minut
Budżet
35 000 000 USD

Recenzje

Trudne decyzje agenta FBI 9
  • 2009-08-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Filmy kryminalne robią w naszych czasach chyba największą karierę. Powstaje ich co roku przynajmniej kilkanaście, większość z nich to przeważnie zwykły, że tak to określę, chłam. Są przeraźliwie przewidywalne, czasami nudne albo zupełnie niespójne. Obejrzałem mnóstwo takich kryminalików, które powstają seriami, ich bohaterkami przeważnie są młode kobiety, które wpadają (najczęściej) na trop jakiejś afery bądź zbrodni. Zakochują się też w głównym podejrzanym, który na końcu niemal zawsze okazuje się sprawcą wszystkich okropności. To zwykły schemat, towarzyszący niskobudżetowym, telewizyjnym produkcjom. "Donnie Brasco" bynajmniej nie jest filmem telewizyjnym, a tym bardziej słabym.

Mike Newell, brytyjski twórca, jest stawiany na równi z innymi najlepszymi brytyjskimi twórcami, takimi jak Stephen Frears czy Anthony Minghella. Całkiem zresztą słusznie, bo absolutnie na to zasługuje. Udowadnia to swoimi późniejszymi filmami, takimi jak bardzo dobre "Zmęczenie materiału" z Johnem Cusackiem czy ekranizacja "Harry'ego Pottera ", uznawana za najlepszą część filmową. Takie osiągnięcia świadczą o potencjale reżysera, który jednak nie należy już do młodych. Ostatnio zaczął dołować, o czym dobitnie się przekonałem, oglądając tylko przeciętny obraz "Miłość w czasach zarazy", który również był ekranizacją. Niestety, już nie tak bardzo udaną. "Donnie Brasco" uważam za najlepszy obraz w jego karierze, bo chyba jest najlepszy, o czym świadczą inne recenzje, bardziej doświadczonych krytyków.

Agent Fbi, Joe Pistone (jedna z lepszych ról Johnny'ego Deppa), otrzymuje arcytrudne zadanie od swoich srogich przełożonych. Ma przeniknąć do jednej z gangsterskich rodzin. Joe ugina się pod ciężarem zadania, jednak wykonuje je. Zaprzyjaźnia się z człowiekiem mafii, Leftym "Lewusem" Ruggiero. Powoli zyskuje w jego oczach szacunek i wkrótce gangster wprowadza go w mafijną brać. Joe oczywiście skwapliwie z tego korzysta, przekazując ważne informacje swoim pracodawcom. Ale czuje wyrzuty sumienia z powodu Ruggiero. W końcu przecież to jego przyjaciel. Tymczasem mafiosi powoli zaczynają podejrzewać, że w ich szeregach działa wtyczka. Joe powoli zaczyna być w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Boi się jednak jeszcze bardziej, że Lefty dowie się o jego współpracy z FBI...

Newell swoją historię opowiada bardzo dokładnie, pokazując na ekranie przemianę głównego bohatera z doświadczonego i uczciwego ponad wszelką miarę agenta, który zna się na fachu, w pozbawionego jakichkolwiek skrupułów, pełnokrwistego gangstera, któremu z każdym dniem coraz bardziej ciąży podwójna rola. Ma również przed sobą trudną decyzję: pogrążyć swoich mafijnych kolegów czy samego siebie. A Johnny Depp niemal idealnie pasuje do roli rozdartego uczuciowo agenta, który na domiar złego zapomina o dzieciach i swojej kochającej małżonce.

"Donnie Brasco" to historia autentyczna. Widać to na ekranie. Film jest jednym z najlepszych dramatów kryminalnych, jakie widziałem, a widziałem ich naprawdę dużo, co bardzo dobrze świadczy o tym obrazie. A Al Pacino, tym razem nie jako szef, ale jako zwykła, mafijna płotka. Muszę przyznać, że ta zmiana nie wyszła mu na złe. Geniusz, geniusz i jeszcze raz geniusz. I to głównie dla niego warto obejrzeć "Donniego Brasco". Polecam serdecznie.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Słowo "fuck" pada w filmie 185 razy. zobacz więcej

Komentarze 4

Darth_Artur 2009-09-20 9

Ciekawa rola Ala Pacino – Film ten podoba mi się szczególnie dlatego, że Al Pacino gra tu nieudacznika. Obejrzałem sporo filmów z nim i w większości gra twardych gangsterów z charakterem. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać czy w ogóle jest jakiś film gdzie gra kogoś słabego i trafiłem na ten film. Polecał bym film właśnie fanom Pacino, którzy obejrzeli Scarface czy Godfathera i chcieli by go zobaczyć w trochę innej roli.

Oczywiście cały film jest dobry, przemyślany, nakręcony z sensem. Inne role w nim również interesujące, szczególnie wymieniana w innych postach rola Deppa.

Dla mnie 9/10

eexcited 2008-09-10 10

swietny – Al Pacino i Johnny Depp, i to wystarczy :)

WielkiBialyKrolik 2008-01-18

POLECAM – Świetna obsada, dobra muzyka, klimat no ale przede wszystkim Al, ehh. Co tu dużo gadać.

Fiolekk89 2007-05-06 10

Świetny: 10/10 – Dwie twarze Deppa:) Bardzo dobry film! Jeden z najlepszych z Jego udziałem. Polecam! To trzeba zobaczyć:)
Pozdr

Współtworzą