Lewiatan 2014

Leviathan

Impulsywny mechanik Kolia mieszka z młodą żona Lilią i synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma piękny stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Burmistrz miasteczka Wadim Szelewiat, który w gabinecie ma na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolią sprawę sądową i… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
  • oraz inna 1 nagroda, 3 nominacje i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 8 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Elena Lyadova
jako Lilia
Vladimir Vdovichenkov
jako Dmitri Seleznev
Roman Madyanov
jako Wadim Szelewiat
Anna Ukolova
jako Angela
Aleksey Rozin
jako Pasza
Lesya Kudryashova
jako Yulya

Fabuła

Impulsywny mechanik Kolia mieszka z młodą żona Lilią i synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma piękny stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Burmistrz miasteczka Wadim Szelewiat, który w gabinecie ma na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolią sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc Kolii przybywa prawnik z Moskwy i jego kolega z wojska. To ostatnia szansa na uratowanie majątku Kolii. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
miasteczko

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-11-14 (kino), 2014-05-23 (świat), 2016-10-20 (dvd)
Dystrybutor
Against Gravity
Wytwórnia
Non-Stop Production
Kraj produkcji
Rosja
Inne tytuły
Левиафан (Rosja) (tytuł oryginalny)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
140 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Na dalekiej północy 6
  • 2015-09-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Co zrobić, gdy człowiek traci kontrolę nad własnym życiem, a wszelkie źródła pomocy sprawiają tylko, że jest coraz gorzej? Czy można żyć bez wiary w kraju korupcji i oligarchicznych rządach urzędników? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Andriej Zwiagincew w nagrodzonym ostatnio Złotym Globem filmie Lewiatan.

Bohater filmu, Nikołaj to współczesny Hiob: stawiany przed kolejnymi próbami życia i powoli tracący wszystko to, co dla niego ważne. Zaczyna się prawie sielankowo: żyje w pięknym domu na malowniczym Półwyspie Kolskim w północnej Rosji z ukochaną żoną Lilią i synem. Nikołaj przegrał jednak sprawę sądową z lokalnym urzędnikiem, który chce zmusić go do eksmisji. Zatrudnia adwokata z Moskwy myśląc, że pomoże mu w rozwiązaniu jego problemów.

Andriej Zwiagincew, znany z takich tytułów, jak Powrót, Wygnanie czy Elena, w swoim najnowszym filmie wielokrotnie odwołuje się do Biblii. Nikołaj jest przez miejscowego popa porównywany do Hioba, a sam lewiatan to biblijny potwór morski z cytowanej wielokrotnie Księgi Hioba. Pytanie jaki cel miał reżyser w stosowaniu takich zabiegów, skoro do niczego one nie prowadzą? Być może jest tu tylko odniesieniem do wszechobecnej machiny korupcji, w której uczestniczy również miejscowa cerkiew, być może Zwiagincew nad wyraz poważnie potraktował męczeńską rolę Nikołaja.

Największym atutem filmu są jego zdjęcia – piękny krajobraz niespokojnego wybrzeża, podkreślający atmosferę wydarzeń. Bardzo dobrzy są też odtwórcy głównych ról – Aleksiej Sieriebriakow jako coraz bardziej zmęczony życiem i wpadający w alkoholizm Nikołaj, Siergiej Pochodajew grający jego dorastającego syna, Władymir Wdowiczenkow w roli pełnego ideałów adwokata czy Roman Madianow jako skorumpowany urzędnik. Najmniej przekonywująca jest Lilia (Elena Liadowa), zagubiona w życiu kobieta, która nie potrafi poradzić sobie z problemami męża i porozumieć z jego synem.

Putin spoglądający z portretu na ścianie na działania urzędników, strzelanie do portretów prezydentów – jest w filmie kilka scen prześmiewczych, jednak wyraźnie widać, że Rosjanie, podobnie jak i Polacy, lubią pokazywać w kinie najgorsze aspekty życia w swoim kraju. Było to już u Bałabanowa, Bykowa, Chlebnikowa i wielu innych. Bieda, brak nadziei, perspektyw, i litry wódki na tle pięknego krajobrazu. Kolejny typowy film rosyjski, nic więcej.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Khaosth 2018-08-27 8

W sumie pod względem fabularnym to truizm, ale scena finałowej mszy jest bardzo wymowna.

bodek75 2015-02-08 5

Złota Palma i Złoty Glob – , za film może i dobry , ale nie przesadzajmy. Historia jaka mogła wydarzyć się naprawdę , a tym bardziej w Rosji. Ja się rozczarowałem , może za wiele oczekiwałem. Momentami takie dłużyzny , które nic nie wnoszą , że aż głowa boli.
5/10

con_desiros 2015-01-19 3

Kiepski ! – Liczyłem na coś bardziej interesującego ? Szału nie ma a co jest ? Nuda ;)

Współtworzą