Najdłuższy dzień 1962

The Longest Day

Dnia 6 czerwca 1944 roku, sojusznicza inwazja Francji wytyczyła początek końca nazistowskiej dominacji w Europie. W ataku wzięło udział 3 000 000 ludzi, 11 000 samolotów i 4 000 okrętów, włączając największą flotę wojenną świata. Prezentowany w oryginalnej, czarno-białej wersji, film "Najdłuższy dzień", stanowi żywe,… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Eddie Albert
jako Płk Thompson
Paul Anka
jako Amerykański komandos
Arletty
jako Pani Barrault
Jean-Louis Barrault
jako Ojciec Louis Roulland
Richard Beymer
jako Schultz
Hans Christian Blech
jako Mjr Werner Pluskat
Bourvil
jako Mer Colleville
Richard Burton
jako Oficer David Campbell
Wolfgang Büttner
jako Gen. dywizji dr Hans Speidel
Red Buttons
jako Szer. John Steele
Pauline Carton
jako Pokojówka
Sean Connery
jako Szer. Flanagan

Dnia 6 czerwca 1944 roku, sojusznicza inwazja Francji wytyczyła początek końca nazistowskiej dominacji w Europie. W ataku wzięło udział 3 000 000 ludzi, 11 000 samolotów i 4 000 okrętów, włączając największą flotę wojenną świata. Prezentowany w oryginalnej, czarno-białej wersji, film "Najdłuższy dzień", stanowi żywe, godzina po godzinie, odzwierciedlenie tego historycznego wydarzenia. Obraz jest przedstawionym z perspektywy obydwu stron spojrzeniem na masowe przygotowania, błędy i przypadkowe wydarzenia, które przesądziły o rezultacie jednej z największych bitew w historii. "Najdłuższy dzień" został nagrodzony dwoma Oscarami, za efekty specjalne i zdjęcia. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Wojenny, Akcja, Historyczny
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1962-09-25 (świat)
Wytwórnia
Twentieth Century Fox Film Corporation
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
180 minut
Budżet
10 000 000 USD
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 5
dawidek98 8

Bardzo dobry film. Jednakże bardziej podobała mi się książka Corneliusa Ryana o tej samej nazwie, najbardziej szczegółowo opisała sceny lądowania w Normandii 6 czerwca 1944. Ale jak na lata sześćdziesiąte, cud, miód i orzeszki. Aktorstwo, piosenka przewodnia, sceny batalistyczne – lądowanie o którym wcześniej wspomniałem, wygląda bardzo ubogo w porównaniu do Szeregowca Ryana. Tym niemniej, dla fanów kina wojennego pozycja obowiązkowa.

PoppinTom 7

Nutka propagandy, John Wayne robi western, świetna scena w Ouistreham, po co ten humor? choć subtelny i dobry. Och jaka wojna jest piękna i końcowa przygrywka.

pajki_filmaniak 8

film wojenny jak na tamte lata produkcji to na prawdę mistrzostwo świata no i obsada fantastyczna

Redox 6

Lekkie rozczarowanie – Film prezentuje się świetnie od strony wszelkich bitew, ataków przepełnionych realizmem, które naprawdę robią wrażenie. Do tego efekty specjalne i zdjęcia czy scenografia. "Najlepsze w historii kina"? Raczej nie, ale ich poziom jest naprawdę wysoki jak na rok produkcji. Niestety dużo gorzej jest z pozostałymi scenami, które w większości nie pasowały do tego obrazu. Jedynym wytłumaczeniem jest obecność czterech reżyserów, więc nie ma się co dziwić chaosowi panującemu w niektórych częściach filmu.
Ale warto, choćby ze względu mistrzowskiej strony technicznej.

6/10

Movieman Redox

Przy tym filmie Szeregowiec Ryan zostaje w łodzie desantowej i wstydzi się z niej wyjść :)

Zgadzam się w zasadzie ze wszystkim co tutaj napisałeś. Szczególnie inwazja na Normandię zrobiła na mnie wielkie wrażenie i można przecierać oczy ze zdumienia gdy patrzy się na rok produkcji tego filmu. Strona fabularna oczywiście pozostawia trochę do życzenia, ale dla tych scen batalistycznych naprawdę warto się zapoznać.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

BigGiantHead
165 punktów
Kolaborantka
52 punkty
jacks
50 punktów
Matejsoner11
20 punktów
oldrich
12 punktów
srebrny
4 punkty
Aloy
1 punkt
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…