Sufrażystka 2015

Suffragette

Sufrażystki zostają zmuszone do przejścia do podziemia, aby realizować niebezpieczną grę w kotka i myszkę z coraz bardziej brutalnym państwem.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 14 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Helena Bonham Carter
jako Edith Ellyn
Meryl Streep
jako Emmeline Pankhurst
Carey Mulligan
jako Maud Watts
Ben Whishaw
jako Sonny Watts
Brendan Gleeson
jako Inspektor Arthur Steed
Romola Garai
jako Alice Haughton
Anne-Marie Duff
jako Violet Miller
Samuel West
jako Benedict Haughton
Adam Nagaitis
jako Pan Cummings
Amanda Lawrence
jako Panna Withers
Geoff Bell
jako Norman Taylor
Adam Michael Dodd
jako George Watts

Fabuła

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw - wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
terroryzm, bunt, brutalność policji, brutalność zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-11-06 (kino), 2015-09-04 (świat), 2016-03-10 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Ruby Films
Pathé
Film4 zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Inne tytuły
The Fury (Wielka Brytania) (tytuł roboczy)
Czas trwania
106 minut
Budżet
14 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

"Sufrażystka" jest ładną przypowiastką o niezłomnej sile kobiet 6
  • 2015-10-29
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Rzeczywistość dostarcza nam najlepszych scenariuszy. Wyraziste postaci, niezłomne postawy i walka o ideały do upadłego. Rewolucja przemysłowa rozpędziła pociąg historii, a etos pracy urósł w siłę. Kobiety i dzieci zaczęły pracować w pocie czoła, pozostając pod kuratelą ojców i mężów. Wyzyskiwane i niedostatecznie opłacane pragną równego traktowania i prawa do głosowania. Flagowe hasło „głosowanie dla kobiet” zdobi transparenty i broszury brytyjskiego ruchu sufrażystek, który wyrusza na wojnę z patriarchalnym światem. Sarah Gavron wrzuca nas w wir feministycznej walki, która zyskuje twarz Carey Mulligan.

W Sufrażystce mieszają się postaci fikcyjne i historyczne, aby uszyć heroinę na miarę tamtych czasów. W końcu na ekranie podział jest jasny i czytelny: mężczyźni są źli i nieotwarci na nowe idee, a uciemiężone kobiety niosą w sobie odwagę i siłę, by głośno mówić o potrzebie zmian. Maud (Mulligan) nie zna innego świata. Wcześnie rano wstaje, przygotowuje śniadanie dla męża i syna, a potem w pocie czoła pracuje przez cały dzień w pralni. Jej szef jest ucieleśnieniem najgorszych koszmarów. Mizogin i tyran traktuje swoje pracownice jak własność. Kobieta przypadkiem poznaje członkinie ruchu sufrażystek i wplątana w ich działania, zaczyna dostrzegać niesprawiedliwość i potrzebę zmiany.

Film Gavron mógł być opowieścią kobiety o kobietach. Hołdem dla tych, które (choć zabrzmi to patetycznie) poświęciły swoje życie dla przyszłych pokoleń, ale zabrakło iskry interesującego opowiadania. Sufrażystka nie jest bowiem historią działania ruchu kobiet, bo nie ma tu analizy i szerszego spojrzenia, a tylko portretem jednowymiarowej Maud. Mulligan przejęła film dla siebie i momentami jest w stanie stworzyć postać z krwi i kości, dzięki czemu wierzymy w jej dojrzewanie i przemianę. Reszta bohaterów to czarno – białe figury będące na usługach fabularnych wydarzeń.

Społeczne przemiany dokonują się na drodze rewolucji, która nie może obejść się bez ofiar. Niezłomność postaw i determinacja mogą doprowadzić do upragnionych rezultatów. Reżyserka wygłasza oczywiste prawdy, otula je w piękny kostium i aktorskie twarze, dzięki czemu Sufrażystka staje się ładną przypowiastką o niezłomnej sile kobiet.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Był to pierwszy film, który został dopuszczony do robienia zdjęć w domach brytyjskich parlamentarzystów. zobacz więcej

Komentarze 2

i_darek1x 2016-02-04 6

Przyzwoicie zrobiony film !Z niezłą obsadą !Tylko ciut za mało aktorki Meryl Streep ?Pojawia się i znika ?A tak po za tym to wymagało dużo wysiłku to co teraz w większość krajów uznaje za normę ,choć nadal są takie które się opierają ! Na szczęście polska ma to za sobą !Prawa wyborcze Polki uzyskały w odrodzonej Polsce – 28 listopada 1918 r ;)

Współtworzą