Harvie Krumpet 2003

Harvie Krumpet to biografia człowieka naznaczonego piętnem ciągłego pecha. Urodzony z zespołem Tourrete'a, wychowany w polskim lesie, od dziecka był gnębiony przez otoczenie. Jego jedyna wiedzą o świecie wpojoną mu przez jego matkę jest mała książeczka "Fakty" noszona na jego szyi. Kiedy Harvie ma 18 lat, jego rodzice… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Geoffrey Rush
jako Narrator
Kamahl
jako Posąg Cycerona
John Flaus
jako Harvie

Harvie Krumpet to biografia człowieka naznaczonego piętnem ciągłego pecha. Urodzony z zespołem Tourrete'a, wychowany w polskim lesie, od dziecka był gnębiony przez otoczenie. Jego jedyna wiedzą o świecie wpojoną mu przez jego matkę jest mała książeczka "Fakty" noszona na jego szyi. Kiedy Harvie ma 18 lat, jego rodzice zamarzają na śmierć, a inwazja wojsk niemieckich zmusza go do ucieczki. Po tragedii z dzieciństwa, emigruje do Australii, gdzie ciągle zmienia pracę, a ostatecznie kończy w domu spokojnej starości. Tam pech również go nie opuszcza... oooBANDYTKAooo

Gatunek
Animowany, Komedia, Krótkometrażowy, Dramat
Słowa kluczowe
samobójstwo, depresja, emigrant, żyd polski zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Wytwórnia
Melodrama Pictures
Australian Film Commission (współudział)
SBS Independent (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Australia
Czas trwania
23 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 3
YanYool99 8

Zręcznie przedstawiona historia człowieka…Polaka w dodatku. W australijskiej animacji. Naprawdę zastanawiający obraz. Trochę wesoły i trochę smutny.

wazka16 8

Nie poznałam,że narratorem jest G.Rush:) O smakowaniu życia do końca wbrew przeciwnościom losu;
pechowiec optymistom;Polak;zespół Tourrete'a.

Iqqa

Ale są jeszcze inni… – Oscar w animacjach krótkometrażowych w 2004 roku. Polak jako bohater animacji. Geoffrey Rush (Barbossa z Piratów z Karaibów) jako narrator. Pod względem komercyjnym wszystko na miejscu. Pod względem artystycznym także.

Technika animacji z plasteliny w czasach rozbuchanych efektów CGI wydaje się przestarzała, jednak nadal istnieją przykłady, iż tak nie jest. Nick Park i jego twórczość (Wallace i Gromit), a nawet sami twórcy Harvie Krumpet’a pokazują, że za pomocą plasteliny można stworzyć niebanalne historie.

Twórcy animacji igrają sobie z uczuciami widza. Bo z jednej strony wykreowali świat dołujący, z drugiej pokazują, że nic tu nie jest na serio i wszystko jest zgrywą. Świat u Harviego to totalna depresja i dół, co podkreśla kolorystyka i sama technika claymation, idealna do kreowania lekko surrealistycznych i nierealnych światów. Nagromadzenie życiowego pecha dla Harviego nie ma limitów. Postacie, jakie przewijają się wokół Harviego jeszcze potęgują uczucie beznadziei. A jednak to wszystko oddane jest w ironiczny nawias. Bo Harvie się nie daje. Bo jest to animacja z humorem – czarnym, słodko-gorzkim. Dedykowana wszystkim "łamagom" świata. Pokazująca w sposób nietypowy, że można, że da się i że warto.

Bo jak mówi motto animacji: Niektórzy rodzą się wielcy, niektórzy osiągają wielkość, a niektórzy są na wielkość skazani. Ale są jeszcze inni…

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…