Chemia 2015

Niezwykła miłość dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 11 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tomasz Schuchardt
jako Benedykt
Eryk Lubos
jako Panda
Danuta Stenka
jako Dr Sowa
Anita Jancia
jako Grażniew
Robert Wabich
jako Dr X
Adam Woronowicz
jako Dr Konrad
Anna Cieślak
jako Pielęgniarka przy mastektomii
Mirosław Baka
jako Lekarz
Tomasz Sapryk
jako Lekarz
Zosia Pietrzykowska
jako Tosia, córka Leny i Benka

Fabuła

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. O miłości silniejszej niż strach. O tym, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
chemioterapia, rak

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-10-02 (kino), 2015-07-05 (świat), 2016-02-04 (dvd)
Dystrybutor
Vue Movie Distribution
Wytwórnia
Filmokracja
Vue Movie Distribution (koprodukcja)
HBO Central Europe (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Chemo (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
105 minut
Budżet
1 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Groteskowa historia o uczuciu między kobietą chorą na raka i mężczyzną zafascynowanym śmiercią. 3
  • 2015-07-18
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Czy w obliczu śmiertelnej choroby, która zmusza człowieka do tego, by przewartościować całe swoje życie, ma on prawo do szczęścia i do miłości – i czy jest jeszcze do niej zdolny? A może właśnie miłość jest jedyną rzeczą na świecie, która pozwoli żyć do końca pełnią życia? Tylko czy zdoła przetrwać trudne chwile, nie wygaśnie, gdy druga osoba zacznie się poważnie zmieniać…

U Leny (Agnieszka Żulewska) został zdiagnozowany rak piersi. Zwalnia się z pracy, postanawia żyć intensywnie każdą chwilą. I wtedy poznaje Benka (Tomasz Schuchardt) – depresyjnego mężczyznę, który myśli przede wszystkim o śmierci i popełnieniu samobójstwa. Między dwojgiem ludzi rodzi się uczucie, które z powodu choroby kobiety wystawione zostanie na wielką próbę.

Chemia wbrew swojej tematyce zaczyna się dość cukierkowo. Klimat niczym z teledysku muzyki pop, w scenach pomiędzy bohaterami pojawia się zresztą niewiadomo dlaczego wykonawczyni piosenek do filmu Natalia Grosik z zespołu Mikromusic. Do tego wyznania za pomocą rymowanek typu „kocham, kto tam?”, sceny miłosne niczym z hollywoodzkich komedii romantycznych i kiepskie dialogi głównych bohaterów. Nie byłoby to jednak zarzutem, a cały film miałby zwyczajnie nastrój groteskowy, gdyby nie to, że stylistyka i atmosfera filmu ulega kompletnemu przewartościowaniu w drugiej jego części.

Film był inspirowany historią zmarłej żony Bartosza Prokopowicza, Magdy, założycielki Fundacji Rak’n’Roll. Scenariusz Katarzyny Sarnowskiej i Prokopowicza nie jest jednak zapisem autobiograficznym, jest uniwersalną opowieścią o miłości jako najważniejszej rzeczy w życiu człowieka. Niemniej ważny wątek Chemii – urodzenie dziecka przez osobę chorą na raka – oparty jest właśnie na historii Bartosza i Magdy Prokopowicz, którzy zdecydowali się na ten trudny krok.

Nie można odmówić obrazowi emocji, nie brakuje w nim scen, które działają jak prawdziwe wyciskacze łez. Podstawowym problemem filmu jest jego niespójność stylistyczna: nie jest ani komedią, ani dramatem obyczajowym, ani musicalem. Widać, że gubili się w tym także aktorzy – zarówno Żulewska, jak i Schuchardt są mało przekonywujący, tak, jakby sami nie wiedzieli, czy mają grać poważnie, czy komediowo. Najlepszą rolę stworzyła Danuta Stenka w roli silnej, empatycznej lekarki, która pomaga Lenie w okresie ciąży.

Miłość w obliczu choroby to temat, który niezależnie od wartości samego filmu musi wpływać na uczucia odbiorców. Zwłaszcza, gdy bohaterami są młodzi ludzie, a dodatkowo scenariusz inspirowany jest prawdziwą historią. Jednak w przypadku Chemii nie do końca wiadomo, czy mamy ją traktować na poważnie, czy z przymrużeniem oka, śmiać się, czy płakać. I z jednej strony żal nam bohaterów, z drugiej – są oni tak nieautentyczni, że ciężko nam się utożsamić z ich historią.

Film miał swoją premierę 4 lipca podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, w polskich kinach będzie można go oglądać od 2 października.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 9 sierpnia do 8 września 2014 roku i od grudnia 2014 roku do stycznia 2015 roku. zobacz więcej

Komentarze 3

Chemas 2017-12-17 7

Może i trochę przekombinowane, ale jakże mocne kino. Cekawe wstawki animowane. Gra na poziomie, muzyka fantastyczna.

Khaosth 2016-11-13 7

Próbuje unikać ckliwości i taniego sentymentalizmu, ale przez to pokazuje niemal same ekstrema emocjonalne. Tym niemniej przemiana po operacji chwyta mocno.

i_darek1x 2016-02-06 3

Balansowałem zasnąć czy nie zasnąć ? Jednym słowem nuda !

Współtworzą