Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society 2006

Minęły dwa lata od kiery Motoko Kusanagi opuściła Sekcję 9, jednostkę specjalną przeznaczona do ścigania cybernetycznych przestępstw, podległą bezpośrednio ministrowi Spraw Zagranicznych Japonii. Togusa obecnie dowodzi większymi siłami. Aramaki, szef wydziału zestarzał się w widoczny sposób - porusza się o lasce, korzystając z… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Akio Ôtsuka
jako Bateau (głos)
Kôichi Yamadera
jako Togusa (głos)
Atsuko Tanaka
jako Mjr Motoko Kusanagi (głos)
Takashi Onozuka
jako Paz (głos)
Osamu Saka
jako Szef Daisuke Aramaki (głos)
Yutaka Nakano
jako Ishikawa (głos)
Toru Ôkawa
jako Saitou (głos)
Taro Yamaguchi
jako Borma (głos)
Richard Epcar
jako Bateau (głos: angielska wersja)
Crispin Freeman
jako Togusa (głos: angielska wersja)
Mary Elizabeth McGlynn
jako Motoko Kusanagi (głos: angielska wersja)
Bob Buchholz
jako Paz (głos: angielska wersja)

Fabuła

Minęły dwa lata od kiery Motoko Kusanagi opuściła Sekcję 9, jednostkę specjalną przeznaczona do ścigania cybernetycznych przestępstw, podległą bezpośrednio ministrowi Spraw Zagranicznych Japonii. Togusa obecnie dowodzi większymi siłami. Aramaki, szef wydziału zestarzał się w widoczny sposób - porusza się o lasce, korzystając z pomocy Proto. Przygnębiony Bateau został komandorem jednostki szkoleniowej. Wszyscy zastanawiają się, czy major Motoko wróci. Yasha

Gatunek
Sci-Fi, Animowany

Szczegóły

Premiera
2006-09-01 (świat)
Wytwórnia
Production I.G.
Kraj produkcji
Japonia
Inne tytuły
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex: Solid State Society
Kokaku Kidotai: Stand Alone Complex - Solid State Society
Stand Alone Complex: Solid State Society
Czas trwania
105 minut

Recenzje

Państwo doskonałe 10
  • 2007-03-17
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Zagorzali fani cyberpunkowej futurystycznej serii doczekali się kolejnego filmu. Nie trzeba było długo czekać i powiem jedno: warto było!

Nieczęsto się zdarza, że kolejny sequel wnosi coś nowego i oryginalnego w fabułę - zazwyczaj kurczowo trzyma się sprawdzonego schematu. Tak jak w przypadku kolejnych Batmanów, Szklanych pułapek, Zabójczej broni czy Piratów z Karaibów. Projekt "Ghost in the Shell" (będę unikać polskiej nazwy, na którą mam uczulenie, a poza tym tak się w anime przyjęło, by używać oryginalnych tytułów) jest przeznaczone dla wymagającego, wyrobionego a przy tym inteligentnego widza. Inny po prostu nie nadąży z przyswajaniem informacji.

Najnowszy „Stand Alone Complex” jest jak zwykle oparty na osnowie mangi Masamunego Shirowa i był poprzedzony serią telewizyjną z 2002 roku. Reżyserię serialu powierzono Kenjiemu Kamiyama, który wykonał dobrze swoje zadanie, skoro został twórcą części trzeciej. I tym razem, podobni jak to było w poprzednich przypadkach otrzymaliśmy kapitalny policyjny thriller science-fiction. Scenariusz absolutnie nieprzewidywalny i zaskakujący aż do ostatniego zwrotu akcji stanowi rewelacyjną łamigłówkę i rozrywkę zrealizowaną na najwyższym poziomie. Do tego bardzo dobra ręczna animacją postaci, przy użyciu komputerowo tworzonych backgroundów, a przy tym kompletnie inna niż oprawa graficzna poprzednich filmów, np. "Niewinności", która obfitowała niezliczoną ilością wycyzelowanych, wyrysowanych skrupulatnie szczegółów. Zdecydowanie bardziej nowoczesna, dla nieprzygotowanego odbiorcy może być nieco zbyt abstrakcyjna, przez przeniesienie sporej części akcji w wirtualny świat sieci komputerowej. Dla mnie to walor - typowych animacji naoglądałam się w życiu wystarczająco wiele. Natomiast barwne ferie i gejzery kolorowych układów eksplodujących na ekranie podnoszą ocenę za atrakcyjność i pomysłowość grafiki. Na uwagę zasługuje styl montażu naśladujący film na żywo - z najazdami, zbliżeniami, pokazaniem planu ogólnego, szybkimi cięciami, zdjęciami dającymi złudzenie, że kręcone są z kilku kamer.

Akcja rozgrywa się w dwa lata od chwili, gdy z zespołu Sekcji 9 japońskiej "bezpieki" odeszła major Motoko. Obecnie grupą dowodzi Togusa, który dysponuje znacznie rozbudowaną jednostką uderzeniową. Jego zadaniem jest zbadać sprawę tajemniczych samobójstw i jak się okazuje w trakcie śledztwa - powiązanych z przeprowadzonym na masową skalę kidnappingiem sześciolatków. Wiele tropów wskazuje na to, że za tymi aferami kryje się superhaker klasy wizard znany jako "Władca marionetek". Czy uda się zidentyfikować jego tożsamość, czy może podszywa się pod niego ktoś inny? I tym razem okazuje się, że gra jest o wielką stawkę, i aby rozpoznać kto jest dobry a kto zły należy przewartościować swoje wzorce moralne.

Otrzymujemy i tym razem moralitet przestrzegający nas przed nierozważnym ingerowaniem w konstrukcję człowieka, zarówno fizyczną jak duchową. Kto jest kim w cybernetycznym świecie, w którym czysta, istniejąca tylko wirtualnie, pozbawiona ciała świadomość wykazuje się silniejszym instynktem samozachowawczym, niż człowiek ze sztucznym mózgiem.

3 z 11 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 3 powiązane

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą