Aż poleje się krew 2007

There Will Be Blood

Kalifornia, schyłek XIX wieku. Poszukiwacz srebra Daniel Plainview ponosi kolejną klęskę. Po kilku latach Daniel wraz ze swym synem, H.W., trafia do miasta Little Boston, ogarniętego gorączką nafty. Rządy sprawuje tu charyzmatyczny kaznodzieja Eli Sunday. Plainview trafia na bogate źródło ropy i bezwzględnymi metodami zaczyna… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

Cinemax, 27 listopad 2019, środa 21:30 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 48 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Daniel Day-Lewis
jako Plainview
Paul Dano
jako Eli Sunday / Paul Sunday
Mary Elizabeth Barrett
jako Fannie Clark
Colleen Foy
jako Dorosła Mary Sunday
Hans Howes
jako Pan Bandy
Hope Elizabeth Reeves
jako Elizabeth
Rhonda Reeves
jako Matka Elizabeth
Paul F. Tompkins
jako Prescott
David Willis
jako Abel Sunday
Barry Del Sherman
jako H.B. Ailman
Dillon Freasier
jako Młody H.W. Plainview
Kevin Breznahan
jako Mężczyzna z Signal Hill

Fabuła

Kalifornia, schyłek XIX wieku. Poszukiwacz srebra Daniel Plainview ponosi kolejną klęskę. Po kilku latach Daniel wraz ze swym synem, H.W., trafia do miasta Little Boston, ogarniętego gorączką nafty. Rządy sprawuje tu charyzmatyczny kaznodzieja Eli Sunday. Plainview trafia na bogate źródło ropy i bezwzględnymi metodami zaczyna budować swe naftowe imperium. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
morderstwo, przemoc, biblia, strzał w głowę zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2008-02-29 (kino), 2007-09-27 (świat), 2008-07-29 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
Paramount Vantage
Miramax Films
Ghoulardi Film Company
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Oil! (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
158 minut
Budżet
25 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Drenaż dusz 9
  • 2011-04-04
  • napisana przez Vivaldi
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Wiele jest dobrych filmów. Są obrazy, które przyjemnie się ogląda, lecz po wyjściu z sali kinowej zostaje po nich niewiele. Istnieją produkcje, których ogrom wciska w fotel, a napięcie szybuje w górę tak wysoko, że jeszcze przez kilka kolejnych dni widz rozpamiętuje szczególnie emocjonujące... pokaż więcej

0 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Głosy mediów — Anderson, który odważył się zmierzyć z kinem Altmana i Scorsese, kręcąc „Boogie Nights” i „Magnolię”, tym razem nawiązuje ni mniej ni więcej tylko do twórczości wielkiego Orsona Wellesa i jego „Obywatela Kane’a”. Podobnie jak słynny tytułowy bohater tamtego filmu, Daniel Plainview z utworu Andersona to materialista-wizjoner i jednocześnie najsamotniejszy z... zobacz więcej

Komentarze 15

ManFromTheBoat 10

I’m finished

simonperch 9

PTA pokazuje co potrafi. Zdjęcia, muzyka, scenografia i DD Lewis. Jeden z moich ulubionych filmów.

Trophy 9

Porządne kino! – O chciwości. Główny bohater to człowiek straszny, jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Bogactwo na pierwszym miejscu. Popełnione zbrodnie.
Głównie w pamięci zapadła mi klimatyczna muzyka, krajobrazy, scenografia i oczywiście aktorstwo – genialny Day-Lewis i Paul Dano.
Jeden z lepszych filmów 2007 roku. Warto!!

Matejsoner11 9

Najlepszy film ostatnich lat – Ten film chciałem obejrzeć od dawna, lecz dopiero teraz mi się udało. Jak wszyscy wiedzą, apetyt rośnie w miare czekania, więc od tej produkcji spodziewałem się czegoś wyjątkowego. I nie rozczarowałem się.

Przy tym filmie wysiadają takie Oscarowe produkcje, jak "No country for old men", czy "Miasto gniewu", nie wspominając już o nieszczęsnym, nagrodzonym w tym roku "Slumdogu. Film Andersona to przerażający portret Amerykanina, który, by osiągnąć sukces, niszczy wszystko, co staje mu na drodze. Nie obchodzi go, to, co czują inni ludzie, zgony na platformach przyjmuje ze stoickim spokojem, jedyne, co go martwi, to wydajność, która przez ten zgon mogła być obniżona. Nienawidzi ludzi, którzy nie umieją zapracować na sukces, którzy czekają na gotowe. Jest zimny i nie obdarza nikogo uczuciem. Dawno nie widziałem w kinie tak dobrze naszkicowanego portretu psychologicznego i dawno nie oglądałem tak genialnej kreacji, jak ta w wykonaniu Daniela Day – Lewisa.

Pozostałymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę, to fantastyczne zdjęcia i genialna scenografia, wspaniale oddająca realia platform naftowych, działających na początku XX. wieku. Jednak, oglądając film, czekamy, co też może wydarzyć się w końcówce,a ten jest wręcz miażdżąca. Gdyby film był taki od początku, z pewnością wywaliłby z odwiecznego piedestału "Godfathera", czy inne "Shawshanki".

P.S: Ocena na FDB nie kompletnie nie oddaje faktycznej wartości filmu, tak więc proszę w żadnym wypadku się nią nie kierować. Polecam. Najlepszy film w ostatnich dwóch latach.

ewcia005

REWELACJA – Ostatnio naprawdę nie pamiętam żeby film mnie tak poruszył ;-) Cięzko znależć teraz ambitne kino. Charaktery były skomplikowane i ciężko było przewidzieć koniec. Głowna postać na początku z pozoru tragiczna – chyba ze względu na relacje z "synem". Naprawdę film uważam za rewelacyjny, bardzo ciekawe dialogi i kompletna nieświadomość zakończenia ;-)

Współtworzą