Persepolis 2007

Historia dojrzewania Marjane Satrapi, wrażliwej irańskiej dziewczyny, w czasie rewolucji, która doprowadziła do upadku szacha i rządów Chomeiniego oraz dokonała głębokich przemian obyczajowych.

Reżyseria
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

Cinemax 2, 31 grudzień 2018, poniedziałek 08:00 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

  • oraz inne 2 nagrody, 13 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 17 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Catherine Deneuve
jako Matka (głos)
Danielle Darrieux
jako Babcia (głos)
Simon Abkarian
jako Ojciec (głos)
Chiara Mastroianni
jako Marjane (głos)
Tilly Mandelbrot
jako (głos)
Gena Rowlands
jako (głos)

Fabuła

Persepolis to opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu w Teheranie, w czasach wybuchu rewolucji islamskiej. Dziewięcioletnia Marjane z zapałem rozczytuje się w komiksowej wersji Materializmu dialektycznego, wychowana w nieco zwariowanej, inteligenckiej rodzinie marzy o zostaniu prorokinią. Poznajemy ją (a wraz z nią Iran), gdy fundamentaliści przejmują władzę, zmuszając kobiety do noszenia chust, a mężczyzn do zapuszczania brody. Obserwujemy jej inteligentną grę ze „stróżami moralności”, odkrywanie zakazanego punku, Abby i Iron Maiden. Kiedy nasilają się prześladowania i wojna Iran-Irak nabiera gwałtowności, Marjane zostaje wysłana przez troskliwych rodziców, do szkoły w Austrii. opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Dramat
Słowa kluczowe
sen, krew, kawa, wózek inwalidzki zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2008-01-25 (kino), 2007-05-23 (świat)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
2.4.7. Films
France 3 Cinéma (koprodukcja)
The Kennedy/Marshall Company (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
96 min/ TV: 89 minut
Budżet
7 300 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Zdjęcia do filmu trwały od października 2005 roku do kwietnia 2007 roku. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery Głosy prasy — Czy Persepolis jest filmem politycznym? Chodzi raczej o sprzeciw wobec polityki. Amerykańska recenzentka napisała o nim dobre zdanie: "Ten film trafi do każdego, od Baltimore do Pekinu, kto kiedykolwiek miał rodzinę, władzę polityczną nad sobą i aspirował do osobistego szczęścia". Emigrantka Satrapi, nie mogąc wrócić do Iranu, wraca do niego za pośrednictwem swoich... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 3

JakubWyklety 2015-09-19 9

Gdyby TVP pełniła w społeczeństwie jakąś misję, to mogłaby na czasie puścić tego typu film w porze godziwej oglądalności.

juskowiak 2008-04-17 6

Warto, ale…. – Film wyrózniony przez Filmweb, co zdarza się rzadko i przeważnie spotyka rzeczywiście naprawdę swietne filmy.
Persepolis to obraz wart uwagi i ważny, bo traktujący o trudnej historii państwa, o którym Polacy wiedzą raczej niewiele. Fabuła oparta na burzliwych wydarzeniach ostatnich lat w Iranie. Wizualnie animacja wygląda bardzo dobrze, jest wciagająca i naprawdę interesująca.
Niejestem znawcą historii Iranu…bardzo negatywnie przedstawiona jest tu religia zarówno muzułmańska, jak i katolicka. O dziwo …komunizm wprostprzeciwnie. wyrażnie widać zestawienie tradycja vs nowoczesnośc. podkreslana jest wolnosc jednostki. oczywiscie pojawia sie watek homoseksualny. nie wiem po co i czemu to ma sluzyc? na koncu okazuje sie, ze prawdziwie woonym krajem jest Francja. zamiast sie skupic bardziej na historii Iranu, bo właśnie jej przedstawienie wyróznia w dużym stopniu tę produkcję, w pewnym momencie przekształca się w małą telenowelę.
6+/10.

Yasha 2007-02-06

Czekam… – Marjane Satrapi jest jedną z najlepszych autorek komiksów politycznych.

Współtworzą