Siostra Betty 2000

Nurse Betty

Po brutalnym morderstwie męża, Betty (Renée Zellweger) - wielbicielka wszelkich oper mydlanych, zapada w stan, w którym nie potrafi odróżnić świata realnego od urojonego. Zaczyna wierzyć, że jest jedną z gwiazd popularnego serialu i wyrusza w podróż z Kansas do Kalifornii w poszukiwaniu wyimaginowanego kardiologa, Davida… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 22 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Morgan Freeman
jako Charlie
Renée Zellweger
jako Betty Sizemore
Chris Rock
jako Wesley
Greg Kinnear
jako Dr David Ravell
Aaron Eckhart
jako Del Sizemore
Tia Texada
jako Rosa Hernandez
Crispin Glover
jako Roy Ostery
Pruitt Taylor Vince
jako Eldon Ballard, szeryf
Allison Janney
jako Lyla Branch
Kathleen Wilhoite
jako Sue Ann Rogers
Elizabeth Mitchell
jako Chloe Jensen
Susan Barnes
jako Darlene

Fabuła

Po brutalnym morderstwie męża, Betty (Renée Zellweger) - wielbicielka wszelkich oper mydlanych, zapada w stan, w którym nie potrafi odróżnić świata realnego od urojonego. Zaczyna wierzyć, że jest jedną z gwiazd popularnego serialu i wyrusza w podróż z Kansas do Kalifornii w poszukiwaniu wyimaginowanego kardiologa, Davida Ravella (Greg Kinnear). Jej śladem podążają zabójcy jej męża (Morgan Freeman i Chris Rock). opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia, Kryminał, Romans, Thriller

Szczegóły

Premiera
2000-12-26 (kino), 2000-05-11 (świat)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
Niemcy, USA
Inne tytuły
Nurse Betty - Gefährliche Träume (Niemcy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
110 minut
Budżet
24 000 000 USD

Recenzje

Sympatyczny film z Renee Zellweger z amerykańskim humorem 6
  • 2006-11-10
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Są filmy, których koszta przekraczają miliardy dolarów, a kończy się to totalną klapą i zawodem widzów. Są też obrazy, powstałe za o wiele mniejsze pieniądze, a popularność i sukces ich jest nieporównywalnie większy. Takim niskobudżetowym projektem jest „Siostra Betty” w reżyserii Neila LaBute.

Znów Renée Zellweger (m. in. laureatka Oscara, oraz nominowana za role w „Dzienniku Bridget Jones” i „Chicago”) pokazuje, jaka zdolna z niej aktorka. Betty - główna bohaterka filmu to kelnerka w małym amerykańskim miasteczku. Jej jedyną rozrywką w życiu jest oglądanie tasiemcowych seriali telewizyjnych. Zakochana w doktorze Ravellu z telenoweli „Ktoś do kochania” - taka amerykańska wersja „Na dobre i na złe”, żyje spokojnie u boku swojego małżonka - nieudacznika. Pewnego dnia Betty jest świadkiem mafijnych porachunków, w których ginie jej mąż Del.

Ten wstrząs powoduje u niej zmiany w psychice. Teraz przekonana, że żyje w świecie ukochanego serialu, pewna, że z zawodu jest pielęgniarką jedzie odszukać swoją miłość w nowojorskim szpitalu. Przypadkowo zabiera ze sobą złodziejski łup, przez co w pościg za nią podążają mafijni wspólnicy męża Charli i Wesley.

Rzadko kiedy możemy spotkać tak ciepłe komedyjki, pozbawione amerykańskiego mitu i zbytniego napuszenia. „Siostra Betty” to miły filmik, któremu uroku dodała niezrównana, dobroduszna Renée Zellweger. Morgan Freeman i Chris Rock w rolach złych facetów też są porażający i niesamowici.

Sukces film zawdzięcza dobrze dobranej obsadzie i scenariuszowi, który nagrodzono w czasie festiwalu Cannes 2000. Widoczne w nim są odniesienia do książek typu „Don Kichote” czy „Pani Bovary”. Tak jak i w nich bohaterka filmu wierzy w swój wyimaginowany świat, ale czy kończy tak samo źle jak bohaterowie wyżej wymienionych książek – tego nie napiszę, a jedynie zachęcę do obejrzenia go.

„Siostra Betty” nie jest może hitem stulecia, ale to ciepły, miły film, o marzeniach, które są w stanie przesłonić cały świat. Warto obejrzeć, nawet dla niezrównanego uśmiechu głównej bohaterki.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą