Fanatyk 2001

The Believer

Danny jest młodym człowiekiem kwestionującym to, czego nauczył się w dzieciństwie - nie może pogodzić się z tym, co jest zapisane w Torze. Buntuje się przeciwko religii, w której wyrósł, Bogu, Jego nieskończoności oraz temu, że to On feruje wyroki wegług swoich własnych - nieznanych nam, śmiertelnikom sądów. Sam nie wie którą… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 9 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ryan Gosling
jako Danny Balint
Summer Phoenix
jako Carla Moebius
Theresa Russell
jako Lina Moebius
Billy Zane
jako Curtis Zampf
A.D. Miles
jako Guy Danielsen
Joshua Harto
jako Kyle
Glenn Fitzgerald
jako Drake
Garret Dillahunt
jako Billings
Kris Eivers
jako Carleton
Elizabeth Reaser
jako Miriam
Dean Strober
jako Stuart

Fabuła

Danny jest młodym człowiekiem kwestionującym to, czego nauczył się w dzieciństwie - nie może pogodzić się z tym, co jest zapisane w Torze. Buntuje się przeciwko religii, w której wyrósł, Bogu, Jego nieskończoności oraz temu, że to On feruje wyroki wegług swoich własnych - nieznanych nam, śmiertelnikom sądów. Sam nie wie którą drogą pójść - czy tą, zgodną z jego religią, czy wyznawać faszystowską koncepcję czystości rasy? Którą drogę wybierze? nikon

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
faszyzm, więzienie, morderstwo, sadyzm zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2002-05-10 (kino), 2001-01-19 (świat), 2003-01-27 (dvd)
Wytwórnia
Fuller Films
Seven Arts Pictures
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
98 minut
Budżet
1 500 000 USD

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Pressbook

Możliwe spoilery Streszczenie filmu — 12 – letni Danny Balint (RAY GOSSLING) to przedwcześnie dojrzały intelektualnie uczeń jesziwy, toczący zażarte desputy ze swoimi nauczycielami i szukający zapomnienia na ulicach. W wieku 22 lat zostaje skinheadem, mieszka samotnie, serfuje po Internecie w poszukiwaniu stron neofaszystowskich bojówek i tworzy coraz bardziej gniewne i zawikłane teorie antysemickie. W... zobacz więcej

Komentarze 14

Avatar square 200x200

Redox 2010-04-25 7

7/10 – Film zrealizowany za liche półtora miliona zielonych szokuje, skłania do refleksji i przede wszystkim stawia pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Został on oparty na autentycznych wydarzeniach jakie rozegrały się w latach 60. (opisane w artykule "New York Timesa").

Bohaterem filmu jest neonazista, antysemita, jednak wszechstronnie wykształcony, oczytany. Wprowadzenie takiego typu postaci zaskutkowało wieloma ciekawymi scenami polemik, wymiany poglądów i przemyśleń na temat otaczającego nas świata. Zachęcam do zapoznania się z tym dość kameralnym filmem Henry’ego Beana, laureata nagrody festiwalu Sundance. Chociażby dla świetnej roli Ryana Goslinga!!
piwo_war 2009-08-28 5

5/10 – Film opowiada o chłopaku żydzie, który jest zarówno nazistą. Zagadnienie warte ekranizacji. Jednak z wykonaniem jest trochę gorzej. Dlatego taka nota, a nie inna.
Osobiście polecam inny, świetny obraz pt: "American History X". Tam mamy wszystko podobne ze świetnie opowiedzianą historią.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Jankes piwo_war 2009-08-28 5

Podobnie jak mój przedmówca 5/10, nic nadzwyczajnego. Myślałem że będzie lepszy, a to taki przeciętniak.

pablo75 piwo_war 2010-04-25 4

Ja właśnie myślałem,że to film na tym samym poziomie co "American History X". Niestety…duże rozczarowanie. 4/10.

Redox piwo_war 2010-04-25 7

Poproszę argument/-y. Tylko proszę nie pisać, że film nudny, nużący, męczący, bo takich sformułowań pełno tutaj na forum. W "Więźniu nienawiści" (tytuł – sic!) obserwowaliśmy przemianę głównego bohatera, tutaj w "Fanatyku" mamy kompletnie inną fabułę. Danny, grany przez bardzo dobrego Goslinga do końca nie wierzy w słuszność racji żadnej ze stron (o czym może świadczyć bardzo sugestywne zakończenie).

Martyr 2009-07-05 10

Świetny film – tylko zakończenie mogłoby być lepsze. Mimo wszystko 10/10.

WielkiBialyKrolik 2008-03-19

Taki se – Można obejrzeć, ale polecam Romper Stomper :)

ziele 2006-12-06 10

Dobry! – dobry, dobry,naprawde dobry!

Współtworzą