Pociąg grozy 1973

Horror Express

Na trasie transsyberyjskiej kolei pasażerowie jednego z pociągów przeżywają prawdziwy horror. Przerażający prehistoryczny potwór zatrzymuje cały skład, terroryzuje wszystkich pasażerów i paraliżuje ruch.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 4 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Christopher Lee
jako Prof. Sir Alexander Saxton
Peter Cushing
jako Dr Wells
Alberto de Mendoza
jako Ojciec Pujardov
Silvia Tortosa
jako Hrabina Irina Petrovski
Julio Peña
jako Inspektor Mirov
Ángel del Pozo
jako Yevtuchenko
Helga Liné
jako Natasha
Alice Reinheart
jako Pani Jones
José Jaspe
jako Konev, konduktor
George Rigaud
jako Hrabia Marion Petrovski
Juan Olaguivel
jako Potwór
Telly Savalas
jako Kpt. Kazan

Fabuła

Na trasie transsyberyjskiej kolei pasażerowie jednego z pociągów przeżywają prawdziwy horror. Przerażający prehistoryczny potwór zatrzymuje cały skład, terroryzuje wszystkich pasażerów i paraliżuje ruch. Anonimowy

Gatunek
Horror, Sci-Fi
Słowa kluczowe
morderstwo, obcy, naukowiec, zwłoki zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1973-12-03 (świat)
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Hiszpania
Inne tytuły
Pánico en el Transiberiano (Hiszpania)
Panic in the Trans-Siberian Train (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
90 minut

Recenzje

Kolejna dobra dawka brytyjskiego horroru. 7
  • 2011-07-25
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Brytyjski horror w latach 50-70 tworzył obrazy, które zapadały w pamięć i robią wrażenie nawet obecnie (zwłaszcza w kręgu fanów). Jedną z takich produkcji jest właśnie Pociąg grozy. Film bazuje na dobrze znanym powiedzeniu, że "oczy to zwierciadło duszy", bo właśnie przez nie przybysz z innej planety wysysa wiedzę, wspomnienia i dusze swoich ofiar.

W 1906 roku profesor Alexander Santon odkrywa w chińskich górach, zamrożoną istotę będącą jednym z naszych przodków. Znalezisko umieszczone zostaje w specjalnie zabezpieczonej skrzyni i przetransportowane do jednego z rosyjskich pociągów. W trakcie podróży stworzenie odmarza, uwolniwszy się i zaczyna zabijać napotkanych ludzi, przejmując ich wiedzę.

Obraz w żaden sposób nie jest efekciarski, co tak naprawdę wyszło mu jedynie na dobre. Początkowo zapowiada się to na typowy film o potworku masakrującym kolejnych ludzi, ale z czasem wszystko zaczyna się gmatwać. Jak zwykle w brytyjskich produkcjach, położono duży nacisk na mroczny klimat i atmosferę niepewności i wszechobecnego strachu. Nie brak tu również zaskakujących zwrotów akcji, co dodaje jedynie dreszczyku emocji.

Największym plusem Pociągu grozy jest oczywiście obsada. W filmie zagrali Christopher Lee i Peter Cushing, co już samo w sobie rekomendacją w kręgach wielbicieli starych horrorów. Dodajmy do tego, że role drugoplanowe obsadzono również znanymi aktorami jak Telly Savalas, Julio Peña czy Alberto de Mendoza, co w efekcie dało pokaz dobrze zagranego horroru.

Pociąg grozy jest produkcją klasy B i widać to już od samego początku. Oczywiście jeżeli komuś to nie przeszkadza, to film zapewnia solidną dawkę horrorowego klimatu. Może faktycznie powiela się tu pewne horrorowe schematy, a fabuła nie jest przesadnie skomplikowana, ale jak najbardziej warto go zobaczyć.

2 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą