Destrukcja 2015

Demolition

Niezwykła historia pięknej przyjaźni. Davis (Jake Gyllenhaal) , odnoszący sukcesy zawodowe bankier, zmaga się z rozpaczą po tragicznej śmierci żony Julii, która zginęła w dramatycznym wypadku samochodowym. W wyniku splotu nieoczekiwanych wydarzeń poznaje Karen Moreno (Naomi Watts), z którą zaczyna się przyjaźnić. Relacja ta… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 38 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jake Gyllenhaal
jako Davis Mitchell
Naomi Watts
jako Karen Moreno
Heather Lind
jako Julia
Chris Cooper
jako Phil
Wass Stevens
jako Jimmy
Polly Draper
jako Margot
Hani Avital
jako Młoda kelnerka
Brendan Dooling
jako Todd Koehler
C.J. Wilson
jako Carl
Judah Lewis
jako Chris Moreno
Tom Kemp
jako Dr Brodkey
Celia Au
jako Dziewczyna punk

Fabuła

Niezwykła historia pięknej przyjaźni. Davis (Jake Gyllenhaal) , odnoszący sukcesy zawodowe bankier, zmaga się z rozpaczą po tragicznej śmierci żony Julii, która zginęła w dramatycznym wypadku samochodowym. W wyniku splotu nieoczekiwanych wydarzeń poznaje Karen Moreno (Naomi Watts), z którą zaczyna się przyjaźnić. Relacja ta przeszkadza jej narzeczonemu (i szefowi) Carlowi (C.J. Wilson) oraz jego synowi, piętnastoletniemu Chrisowi (Judah Lewis). Wkrótce jednak wszystko się zmienia, Davis odnajduje w Chrisie przyjaciela, który pomaga mu uporać się ze stratą żony. Mężczyzna powoli odnajduje utracone szczęście, na nowo odzyskując siły i nadzieję na lepsze jutro. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
zdrada, przyjaźń, szpital, załamanie nerwowe zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-09-02 (kino), 2015-09-10 (świat)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Black Label Media
Mr. Mudd
Right of Way Films zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
100 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Destrukcja mogła być ciekawą opowieścią o radzeniu sobie ze stratą, żalem i żałobą. Tak się jednak nie stało przez efektowne zagrania i skrótowe rozwiązania. 6
  • 2016-09-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Alfred Hitchcock wyznawał zasadę, że film należy rozpocząć od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma rosnąć. Jean-Marc Vallée postanowił się do niej zastosować, ale nie uniósł na swych barkach tematu destrukcyjnego radzenia sobie ze stratą. Davisowi (Jake Gyllenhaal) ginie żona, teść nieustannie naciska na oddanie jej hołdu i stworzenie fundacji, a on uparcie nie czuje żalu, tylko ulgę.

Destrukcja niesie w sobie klimat American Psycho i Ona. Szaleństwo połączono z nostalgią i dojrzewaniem do życia według własnych ideałów. Davis doskonale wpasował się w rolę męża z korporacji, który utrzymuje piękny dom na prowincji. Dusi się w ciasno związanym krawacie, a śmierć żony staje się bodźcem do chaotycznego i niezaplanowanego działania. Lata narastającej frustracji znajdują ujście w rozbieraniu rzeczy na mniejsze elementy. Rozkręcona lodówka to tylko preludium do dekompozycji całego domu.

Mężczyzna przemeblowuje swoje życie, ale jego zachowanie nie do końca jest wiarygodne. W tą postać można uwierzyć tylko za sprawą fenomenalnego Gyllenhaala. Aktor ratuje niedostatki scenariusza, miną nadgania charakterologiczne luki. Jednak nie jest w stanie sam poradzić sobie z opowieścią, która z mrocznego thrillera przeradza się w film o odkrywaniu własnej tożsamości.

Davis zostaje zestawiony z buntowniczym nastolatkiem. Chris (Judah Lewis) maluje paznokcie na czarno, nie chodzi do szkoły i gra na perkusji. Miedzy nimi rodzi się szorstka przyjaźń, która obojgu przynosi korzyści. Obok nich funkcjonuje jeszcze Karen (Naomi Watts), która kształtuje się na wzór wymarzonej kobiet rodem z Ona Spike Jonze. Jej głos pociąga Davisa, staje się oparciem w sytuacji, której sam nie potrafi zrozumieć.

Destrukcja mogła być ciekawą opowieścią o radzeniu sobie ze stratą, żalem i żałobą. Tak się jednak nie stało przez efektowne zagrania i skrótowe rozwiązania. Vallée zamiast skłaniać do refleksji, nuży. Zniszczenie ma być drogą do oczyszenia. Na gruzach przeszłości ma powstać nowa rzeczywistość. Ale czy tak będzie?

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 15 września do 8 października 2014 roku. zobacz więcej

Komentarze 5

Chemas 2018-01-06 7

Miałem wielki problem z oceną tego filmu. Dałem 7, bo czuję, że to film dobry plus za Gyllenhaala. Na pewno do niego wrócę.

lorelei 2017-01-22 6

…czyli tragedia japiszona, który odkrywa, że to, co powinno być w jego życiu tragedią wcale nią nie jest. Więc demoluje swój wypasiony dom – bo go stać.

Sebioslaw 2016-11-12 8

Dziwny, depresyjny, pokazujący szok po stracie ukochanej osoby. Gyllenhaal wybiera bardzo dobre scenariusze, obok których nie da się przejść obojętnie.

Redox 2016-09-18 7

Naprawdę dobry film z rodzaju tych "feel good movie". O przełamywaniu konformizmu w codziennym życiu ze świetnymi motywami przyjaźni, bycia samotnym i utraty bliskiej osoby. Niesamowity Gyllenhaal i postać jaką wykreował w tym filmie. 7+/10

i_darek1x 2016-06-26 6

Interesujący scenariusz i świetna obsada ! Dosyć dziwaczny sposób poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją ? Może pomoże ! ?

Współtworzą