Helikopter w ogniu 2001

Black Hawk Down

Film "Helikopter w ogniu", zrealizowany przez cenionego reżysera Ridley'a Scotta i znanego producenta Jerry'ego Bruckhaimera, to oparta na faktach opowieść o grupie elitarnych żołnierzy armii USA, wysłanych w ramach sił pokojowych ONZ do Mogadiszu w Somalii w październiku 1993 roku. Ich zadanie: pojmanie dwóch… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 41 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Josh Hartnett
jako Sierż. Matt Eversmann
Eric Bana
jako Hoot
Tom Sizemore
jako Por. Danny McKnight
Jason Isaacs
jako Kpt. Mike Steele
Ewan McGregor
jako John Grimes
Johnny Strong
jako Randy Shughart
William Fichtner
jako Sanderson
Ron Eldard
jako Mike Durant
Jeremy Piven
jako Cliff Wolcott
Hugh Dancy
jako Schmid
Sam Shepard
jako Maj. Gen. William Garrison
Orlando Bloom
jako Todd Blackburn

Fabuła

Film "Helikopter w ogniu", zrealizowany przez cenionego reżysera Ridley'a Scotta i znanego producenta Jerry'ego Bruckhaimera, to oparta na faktach opowieść o grupie elitarnych żołnierzy armii USA, wysłanych w ramach sił pokojowych ONZ do Mogadiszu w Somalii w październiku 1993 roku. Ich zadanie: pojmanie dwóch zastępców jednego z somalijskich watażków, Mohameda Farraha Aidida, co miało być częścią planu, który w założeniach miał zdusić dwie plagi, nękające ten afrykański kraj: wojnę domową i głód. Żołnierze amerykańscy przybyli do Somalii w dobrych intencjach, mając ratować, a nie odbierać życia. Coraz bardziej wplątani w niezrozumiałą, feudalną politykę wewnętrzną Somalii - w której poszczególne klany walczą ze sobą od tysiąclecia - w końcu dostają bolesną nauczkę, gdy dokładnie zaplanowana misja przybierze nieoczekiwany obrót... Czego rezultatem będzie największa potyczka piechoty, w jakiej wzięły udział siły zbrojne Stanów Zjednoczonych od czasów Wietnamu. Po rozpoczęciu misji wydaje się, że każdy mężczyzna, każda kobieta i każde dziecko, mieszkający w Mogadiszu, chwytają za broń przeciwko Amerykanom, przemieniając miasto w śmiertelnie niebezpieczne pole walki. Kiedy dwa, zdawałoby się niezwyciężone, śmigłowce typu Black Hawk zostają zestrzelone, zadanie zmienia się w rozpaczliwy wyścig z czasem, którego stawką jest uratowanie ocalałych członków załóg, a w końcu także żołnierzy będących na ziemi. Młodzi rangerzy i weterani jednostki Delta muszą walczyć ramię w ramię przeciwko przeważającym siłom. Przez 18 ciężkich godzin są uwięzieni, często ranni, we wrogiej im dzielnicy miasta. Dopiero po upływie tylu godzin udaje się zorganizować konwój, który ma ich uratować. Wróg jest silniejszy liczebnie, otacza ich. Narastają napięcia, giną przyjaciele, zawiązują przyjaźnie, a żołnierze poznają prawdziwe znaczenie wojny i bohaterstwa. [opis dystrybutora] Anonimowy

Gatunek
Wojenny, Dramat, Akcja
Słowa kluczowe
krew, helikopter, przemoc, żołnierz zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2002-03-22 (kino), 2001-12-18 (świat), 2002-08-26 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Revolution Studios
Jerry Bruckheimer Films
Scott Free Productions (współpraca produkcyjna)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
143 minut
Budżet
90 000 000 USD

Recenzje

Wizualnie i technicznie perfekcyjny 8
  • 2013-08-11
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Film Ridleya Scotta opowiada o grupie amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w Somalii. Grupa Delta Force i Rangersów wykonuje zadania, które mają na celu wprowadzić spokój w państwie ogarniętym przez chaos i pasmo zmartwień. Warto dodać, że Helikopter w ogniu to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1993 roku. Opowiada o jednej z najważniejszych i najbardziej znanych operacji miejskich podczas wojny domowej w Somalii - Operacja w Mogadiszu.

Od strony technicznej film to prawdziwe arcydzieło. Polak Sławomir Idziak stworzył przepiękne zdjęcia, które dodają duszy filmowi. Lecące helikoptery nad afrykańskimi pustyniami wywołują dreszcze na plecach, a w tle słychać muzykę niemieckiego kompozytora Hansa Zimmera. Zimmer po raz kolejny stworzył wyrazistą muzykę. Podobnie jak Sławomir Idziak potwierdza, że jest mistrzem w swoim fachu. Efekty specjalne, montaż, jak i dźwięk (montaż i dźwięk otrzymały Oscara) również są dopracowane do perfekcji, przez co Helikopter w ogniu jest niesamowicie realistycznym filmem. Wszystkie te aspekty sprawiają, że widz ma wrażenie, jakby wydarzenia na ekranie działy się za jego oknem, jakby oglądał dziennik informacyjny w telewizji.

Helikopter w ogniu to kolejny film pokazujący bezsensowność wojny. Ciepią na tym nie tylko żołnierze, ale także normalni ludzie, cywile zamieszkujący kraj ogarnięty wojną. Walki prowadzone przez amerykańską armię w Somalii są kolejną nieudolną akcją prowadzoną przez rząd Stanów Zjednoczonych. Tak było w Wietnamie, tak było w Somalii. Teraz tak jest w Afganistanie i Iraku.

Reżyserowi filmu i producentom udało się zebrać plejadę hollywoodzkich gwiazd na czele z Joshem Hartnettem, Ewanem McGregorem, Orlando Bloomem oraz Ericiem Baną. Film Ridleya Scotta spodoba się każdemu koneserowi kina wojennego. Piękne zdjęcia, ciągła akcja, wspaniała muzyka, duża wierność historyczna i hollywoodzkie gwiazdy na ekranie. Ci, którzy nie widzieli muszą to jak najszybciej nadrobić. Polecam!

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film był pomysłem reżysera Simona Westa, ale zrezygnował by zająć się reżyserią filmu Tomb Raider. zobacz więcej

Pressbook

Efekty specjalne: wzbogacanie rzeczywistości — Zdobywca Oskara za efekty specjalne, jakich użyto do odtworzenia starożytnego świata Gladiatora, kierownik ekipy do spraw wizualnych efektów specjalnych, Tim Burke, tym razem stanął przed zadaniem które również wymagało użycia komputerowych efektów specjalnych, choć na znacznie mniejszą skalę - Moja praca polegała na współpracy z Ridley’em Scottem i Arthurem Maxem,... zobacz więcej

Komentarze 7

pajki_filmaniak 2018-06-17 8

bardzo dobry wojenny film w końcu świetny reżyser

juskowiak 2009-06-10 9

Po prostu znakomity!!! 9/10. – to jeden z najlepszych filmów wojennych w historii kina.

Czechu 2007-01-04 10

Polecam!!!!!!! – Świetny film. Dla każdego kto lubi błyskawiczną akcje i filmy w których cały czas się coś dzieje.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Barbarka88Rz Czechu 2008-07-13 9

zgadzam się:) to jeden z najlepszych filmów wojennych:)
dużo dużo akcji, ciekawa fabuła, niesamowite zdjęcia i muzyka, świetna scenografia i montaż, bardzo dobra obsada,
nie mogę powiedzieć nic złego na ten film;

uwielbiam takie historyczne filmy, które łączą przyjemne z pożytecznym, dla mnie to najlepsza forma zdobywania wiedzy;

pozycja obowiązkowa!

Asmodeusz Czechu 2009-06-10 9

popieram świetny filmik jeden z lepszych wojennych i niezła żeźnia

Jankes Czechu 2009-08-29 9

Popieram , bardzo dobry film o tematyce wojennej, dużo świetnej akcji. 9/10 kto nie widział polecam.

Melman 2006-04-23 10

Świetny! – Helikopter w ogniu to jeden z moich ulubionych filmów. Oglądałam go mimimum 5 razy. Wspaniała muzyka, zdjęcia Idziaka. czego chcieć więcej..:)

Współtworzą