Nad morzem 2015

By the Sea

Film opowiada historię kryzysu w związku amerykańskiego pisarza Rolanda (Brad Pitt) i jego żony Vanessy (Angelina Jolie). Całość dzieje się w malowniczej Francji lat siedemdziesiątych. Według słów aktorki i reżyserki, nawiązuje do tradycji kina europejskiego lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. - To opowieść o związku… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 28 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Brad Pitt
jako Roland
Angelina Jolie
jako Vanessa
Melvil Poupaud
jako François
Niels Arestrup
jako Właściciel baru
Sarah Naudi
jako Clarisse
Richard Bohringer
jako Właściciel hotelu
George Camilleri
jako Georges, kelner
Anna Cachia
jako Tancerka
Marika Green
jako Sprzedawczyni w sklepie odzieżowym
Aldo Buontempo
jako Rybak

Fabuła

Film opowiada historię kryzysu w związku amerykańskiego pisarza Rolanda (Brad Pitt) i jego żony Vanessy (Angelina Jolie). Całość dzieje się w malowniczej Francji lat siedemdziesiątych. Według słów aktorki i reżyserki, nawiązuje do tradycji kina europejskiego lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. - To opowieść o związku naznaczonym stratą, ale także o trwałości wbrew okolicznościom i wreszcie o drodze do wybaczenia i akceptacji. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans
Słowa kluczowe
hotel, francja, para, relacja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-11-20 (kino), 2015-11-05 (świat), 2016-06-13 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Jolie Pas
Plan B Entertainment
Universal Pictures zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Francja
Inne tytuły
Vue sur Mer (Francja)
Czas trwania
132 minut
Budżet
10 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

W "Nad morzem" miało być subtelnie, bez patosu i matczynego pochylania się nad losem uciemiężonych, ale wyszło bezbarwnie i nudno. 4
  • 2015-11-22
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Zmęczone małżeństwo z kilkunastoletnim stażem przybywa kabrioletem do nadmorskiej miejscowości na Malcie. Ona – piękna i dystyngowana była tancerka, on – pisarz z sukcesami wędrujący w poszukiwaniu natchnienia. Przyjeżdżają razem, ale od dawna emocjonalnie żyją oddzielnie. Tajemnicza przeszłość, jakaś zadra i brak umiejętności rozmowy oddala ich od siebie, wrzucając w rutynowe czynności trzymające ich związek na włosku.

Wcześniej Angelina Jolie poruszała ważne i wielkie tematy (wojna na Bałkanach czy niezłomność jeńca japońskich obozów), które wzbudzały silne emocje. Tym razem miało być subtelnie, bez patosu i matczynego pochylania się nad losem uciemiężonych, ale wyszło bezbarwnie i nudno. Po powrocie na ekrany najseksowniejszego małżeństwa z Hollywood spodziewano się czegoś więcej niż mechanicznej opowieści o bogatych ludziach z problemami. Vanessa (Jolie) i Roland (Brad Pitt) są niczym para wyjęta z żurnala, której brak krzty energii, chemii i zaangażowania. Zastanawia tylko fakt, na ile był to zamierzony efekt, a na ile wypadek przy pracy, kiedy bohaterowie rozmawiają półsłówkami, recytując banalne słowa zapisane w scenariuszu.

W Nad morzem nieustannie dominuje nastrój tajemnicy. Para topi swoje smutki w litrach alkoholu, spędza oddzielnie czas, aby odnaleźć grzeszną przyjemność we wspólnym podglądaniu przez dziurę w ścianie nowożeńców w sąsiednim pokoju. Jolie dostarcza swoim bohaterom lustra, w którym mogą się przejrzeć. Zakochani, roześmiani i pełni namiętności Lea (Melanie Laurent) i Francois (Melvil Poupaud) stają się reminiscencją ich związku. Wzbudzają podziw, ale przede wszystkim zazdrość i zawiść, które często prowadzą do nieracjonalnych zachowań. Wojerystyczne zajęcie daje im grzesznej wspólne zainteresowanie, które przynajmniej chwilowo zbliża małżonków.

Film niestety grzęźnie w schematycznych ujęciach i kontrastach wygrywających zagubienie bohaterów. Reżyserka otacza ich ludźmi hołubiącymi związki, mimochodem pokazuje starsze małżeństwo, wprowadza wątek właściciela pubu, który tęskni za zmarłą żoną, ale nieustannie ślizga się po powierzchni kluczowej relacji. Szczególnie kiedy oklepanymi środkami stara się zaznaczyć istniejący problem. Vanessa łyka leki garściami, pije alkohol i spędza całe dnie na nicnierobieniu, podczas gdy Roland przesiaduje w barze. Piękni stają się woskowymi figurami, na których twarzach z rzadka goszczą jakieś emocje, a nawet wybuch wzajemnych żali staje się teatralną farsą.

Nad morzem pełne jest metaforycznych znaczeń, subtelnych odniesień i dbałości o szczegóły (zachwycająca scenografia), jak i twórczych rozważań na temat poszukiwania inspiracji i wytrwałości w pracy nad sobą i związkiem. Roland jako autor zwraca wzrok w swoją stronę i zaczyna pisać o sobie samym, dzięki czemu Jolie buduje autorefleksję o twórcy, stawiając pytanie na ile zaprezentowany obraz jest wiwisekcją ich związku. A z drugiej strony samotny rybak codziennie bez powodzenia wyrusza na łowy,ale nie poddaje się, tak samo jak bohaterowie starający się uratować resztki bliskości, która pozostała między nimi.

Duet Jolie Pitt nie niesie w sobie już tak silnej i emocjonującej energii jak za czasów Mr. & Mrs. Smith, nie porywa jak wcześniejsze obrazy reżyserki, przez co staje się smutną i nudną przygodą na Malcie. I choć Jolie stara się wzbudzić uczucie niepokoju i napięcia przez kilkusekundowe przebitki z niewyraźnych ujęć, które mają naprowadzić na trop wydarzeń z przeszłości, finalnie rozczarowuje wydumaniem przedstawienia prostej historii niespełnionego pragnienia.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Nad morzem” to drugi wspólny film pary Jolie-Pitt. Na planie poprzedniego – „Pan i pani Smith” – rozpoczął się ich płomienny romans, zwieńczony zawarciem małżeństwa w 2014 roku. zobacz więcej

Komentarze 1

i_darek1x 2016-06-04 3

Coś reżyserka Angelina Jolie się nie postarała ! Film długi i nudny … Może para Jolie i Pitt są z siebie zadowoleni ? I oglądają się z przyjemnością ? Reszta może odnieść inne wrażenia ! Porażka !

…tv nie mają tylko dziurę w ścianie i podglądają ;)

Współtworzą