Prestiż 2006

The Prestige

Czy zazdrość może być motorem napędzającym całe życie? Czy chęć bycia lepszym od rywala można położyć na szali wraz z całym dotychczasowym i przyszłym życiem? Okazuje się, że tak. Dwaj główni bohaterowie całkowicie podporządkowują swoje działania rywalizacji o to, który z nich jest lepszym prestidigitatorem. Okazuje się, że od… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 84 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Hugh Jackman
jako Rupert Angier
Christian Bale
jako Alfred Borden
Michael Caine
jako Cutter
Piper Perabo
jako Julia McCullough
Rebecca Hall
jako Sarah
Scarlett Johansson
jako Olivia Wenscombe
David Bowie
jako Nikola Tesla
Andy Serkis
jako Alley
Daniel Davis
jako Sędzia
Jim Piddock
jako Prokurator
Christopher Neame
jako Obrońca

Fabuła

Czy zazdrość może być motorem napędzającym całe życie? Czy chęć bycia lepszym od rywala można położyć na szali wraz z całym dotychczasowym i przyszłym życiem? Okazuje się, że tak. Dwaj główni bohaterowie całkowicie podporządkowują swoje działania rywalizacji o to, który z nich jest lepszym prestidigitatorem. Okazuje się, że od tego zależeć będzie także życie ich i im najbliższych. nikon

Gatunek
Dramat, Fantasy, Thriller
Słowa kluczowe
zemsta, więzienie, morderstwo, bliźniak zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2007-01-05 (kino), 2006-10-17 (świat), 2007-09-14 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Touchstone Pictures
Warner Bros. Pictures
Newmarket Productions zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
128 minut
Budżet
40 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Tajemnice i zagadki to chleb powszedni 1
  • 2013-07-17
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Prestiż opowiada o dwóch iluzjonistach, którzy za sprawą wypadku podczas występu zaczynają ze sobą konkurować. W nieszczęśliwym incydencie ginie żona jednego z nich, Angiera, który obwinia o to Bordena. Po tych zdarzeniach rozpoczyna się prawdziwa walka o pozycję i prestiż. Każdy z nich chce poznać sztuczki i sekrety drugiego. Co więcej, każdy z nich jest gotów do każdego poświęcenia, aby to zrobić. Nawet do popełnienia morderstwa.

Autorzy filmu przy doborze aktorów wykonali kawał świetnej roboty. Christian Bale (Borden), który jest najmocniejszym punktem obsady zagrał wyśmienicie. Niesamowite jest to, że udało mu się zagrać dwie różne postacie w jednej osobie. Raz jest kochającym mężem i ojcem, a następnym razem człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. Rola jego największego wroga, czyli Angiera została zagrana przez Hugh Jackmana, który o dziwo także sobie z nią poradził. Pomimo tego że bardzo lubię tego aktora głównie za serię X-Men nie przypuszczałem, że da radę zagrać rolę o 180 stopni inną od tej, do której mnie już przyzwyczaił.

Prestiż jest kolejnym filmem Nolana po Batmanie, w którym obok Bale’a zostaje obsadzony Michael Caine. Może i ma już bardzo dużo wiosen na karku, ale na pewno nie można spisywać go na straty. Ten aktor jest jak dobre wino, im starszy tym lepszy. Przechodzi on istny renesans swojej kariery. W filmie nie mogło zabraknąć także płci pięknej. W rolę Olivii Wenscombe świetnie wcieliła się Scarlett Johansson.

Poza aktorstwem na szczególną uwagę zasługuje scenografia i zdjęcia XIX wiecznego Londynu. Wspaniały klimat tamtych czasów oddają kostiumy i budowle, które są dopracowane do perfekcji. Zadbano o każdy szczegół. Do tego dochodzi scenariusz, który został napisany przez samego reżysera z pomocą swojego brata Jonathana Nolana. Tajemnice i zagadki to chleb powszedni fabuły. Film od pierwszej do ostatniej minuty trzyma w napięciu ani przez chwilę nie zdradzając zakończenia, które zapewniam jest bardzo, ale to bardzo nieoczekiwane.

Christopher Nolan po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najlepszych reżyserów młodego pokolenia. Świetnie dobiera ekipę i aktorów, z którymi będzie pracował nad nowym filmem. Tak było w Memento czy Batmanach, które mają już wyrobioną opinię w filmowym świecie. Nie inaczej jest z Prestiżem. Świetny scenariusz, kapitalne aktorstwo i powalająca wręcz scenografia i zdjęcia XIX wiecznego Londynu. Nolan wie, jak trafić do odbiorcy, nie ważne, czy chodzi o dziecko, czy osobę dorosłą. On po prostu wie, czego ludzie chcą i chwała mu za to, ponieważ jego filmy ogląda się z wielką przyjemnością.

Jeden z głównych bohaterów opowiada o tym, że każda magiczna sztuczka iluzjonisty dzieli się na trzy etapy: obietnica, zwrot i prestiż. Każdy kolejny z tych kroków jest lepszy i trudniejszy do zrealizowania. Jeśli miałbym porównać to z filmem, to powiem tyle, że może nie jest on tym ostatnim, ale na pewno bardzo blisko mu do tego. "Prestiż" jest filmem rewelacyjnym. Pomimo tego że trwa ponad dwie godziny, nie może znudzić widza, dzięki swojej intrygującej fabule i zaskakującemu zakończeniu. Oczywiście polecam.

2 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Sam Mendes był zainteresowany możliwością reżyserii, ale Christopher Priest, autor powieści, na podstawie której powstawał film, uznał, że lepszym wyborem będzie Christopher Nolan. zobacz więcej

Pressbook

Rywal: Christian Bale jako Alfred Borden — Christian Bale po raz pierwszy dowiedział się o The Prestige, kiedy jeszcze grał zupełnie innego bohatera – mrocznego, walczącego z przestępczością superbohatera, Batmana, w filmie Christophera Nolana Batman – Początek. Jednak dopiero znacznie później, kiedy przeczytał jedną z pierwszych wersji scenariusza Jonathana Nolana, wiedział już na pewno, że chce wziąć... zobacz więcej

Komentarze 43

BuziakL 2019-03-04 9

Bardzo, ale to bardzo ciekawa fabuła, dobrze dobrani aktorzy, więc powinno Wam się to dobrze oglądać. Dla mnie bomba!

porcjusz 2012-08-22 9

9/10 – Bardzo dobre kino Nolana; kino, zagadkowy scenariusz, świetna gra aktorska. Polecam!

Baroth 2012-02-17

magia w filmie – Powiedzieć, że końcówka nie była ciekawa i zaskakująca to jak skłamać. Jednak zawiodłem
się. Nie ma takiej mocy żeby skopiować człowieka. Do chwili wyjaśnienia całej sztuczki
naprawdę mocno zastanawiałem się jak zostanie to udowodnione w sposób realny, tak jak
w przypadku "Iluzjonisty", lecz tu poszli na łatwiznę i zasłonili się prawdziwą magią nauki,
która jest niemożliwa w tym przypadku. Myślałem, pragnąłem żeby wyjaśnienie całej historii
było realne, tak jak w przypadku przytoczonego wcześniej filmu. Film trzymał w napięciu do
ostatnich chwil kiedy dowiedziałem się, że po prostu kopiuje się i zabija sobowtóra. To było
zbyt naiwne zakończenie. Nie można tego filmu porównywać w całości do "Iluzjonisty",
właśnie ze względu na nierealne zakończenie.

Niesmak pozostał.

Bloody_Boy 2011-08-15 10

ARCYDZIEŁO !!! – Genialny film… Rewelacyjny Christian Bale… no normalnie REWELKA :)

Mis_Koralgol 2011-04-17 8

Dobry, ale bez rewelacji 7/10 – Obejrzałem bo super opinie miało, ale oprócz klimatu dawnych lat (który każdy film kostiumowy ma z definicji) to nic nie przykuło jakoś mojej uwagi. Może po prostu temu że zakończenie miało być zaskoczeniem, a dla mnie nie było :(. Jeśli ogląda się uważnie to zauważa się te okruszki które reżyser zostawia widzowi. Niestety chyba lepiej po fakcie lepiej te okruszki odnajdywać niż zbyt uważnie oglądać i potem mieć zepsute zakończenie (jak przy magicznej sztuczce :) ). Tu tak samo jak i w Incepcji.
To o tej duplikacji to w moich oczach wielki minus :( – wolałbym żeby to jakoś inaczej było zrobione, albo nawet żeby magik nie odkrył swojego sekretu :|.
No cóż – czas poświęcony na obejrzenie nie był stracony, ale film w moich oczach najwyżej dobry. Iluzjonista mi się np bardziej podobał.

Współtworzą