Czy zabiłbyś dziecko? 1976

¿Quién puede matar a un niño?

Małżeństwo chce spędzić urlop w spokojnym miejscu. Trafiają na z pozoru opuszczoną wyspę.

Obsada

Uzupełnij obsadę dla tego filmu

Fabuła

Amerykańskie małżeństwo Tom i Evelyn spodziewają się dziecka. Na wakacje wylatują na Almanzorę - hiszpańską wyspę. Kiedy znajdują się na miejscu, wyspa okazuje się opustoszała. Judith

Gatunek
Horror
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, martwa kobieta, na podstawie powieści zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1976-04-26 (świat)
Kraj produkcji
Hiszpania
Inne tytuły
Los niños (Hiszpania) (tytuł skrócony)
The Hex Massacre (USA)
Who Can Kill a Child? (tytuł międzynarodowy)
Death is Child's Play (Wielka Brytania)
Island of Death (Wielka Brytania) (tytuł video)
Island of the Damned (USA) (Kanada)
Would You Kill a Child? (Wielka Brytania)
Trapped (USA)

Recenzje

"Na świecie jest dużo dzieci. Mnóstwo." 10

Tom postanawia zabrać swoją ciężarną żonę w malowniczą podróż po skąpanych w słońcu włoskich wyspach. Bajeczne widoki, błogie lenistwo, odpoczynek od codzienności i okazja do paru przemyśleń - cała wycieczka miała być z założenia takim właśnie katharsis dla obojga.

Problemy zaczynają się wraz z przybyciem na jedną z wysp. Rekomendowana jako oaza spokoju, Almanzora okazuje się być przedsionkiem piekła, w którym diabelski prym wiodą małe dzieci. To właśnie one pewnego wieczora postanowiły rozpocząć krwawy festyn przemocy w akcie zemsty za krzywdy wyrządzone ich rówieśnikom na przestrzeni kilkudziesięciu lat w różnych zakątkach świata. Odzianej w przerażający dziecięcy chichot wendecie jeszcze długo nikt nie położy kresu.

Motyw zabijających i zabijanych dzieci nawet w dzisiejszych czasach jest w kinie raczej niechętnie przekraczanym tabu. W latach 70. była to istna bomba moralna. Nic dziwnego - "Czy zabiłbyś dziecko?" to ciężkostrawna feeria szokujących scen, doprawiona odważnym scenariuszem i brawurowo odegranymi rolami (dzieci są w filmie po prostu szatańsko zjawiskowe).

Film Narciso Ibaneza-Serradora okraszony jest dodatkowo druzgocącym preludium (po którym naprawdę ciężko spokojnie patrzeć na dalsze wydarzenia przedstawione w filmie) i niepokojącą muzyką (zwróćcie uwagę na melancholijną, budzącą dreszcz dziecięcą "kołysankę"). O całości i ogólnym wrażeniu z filmu Serradora decydują jednak fenomenalne dzieci. Niczym żywe trupy Romero, ptaki Hitchcocka i biblijne plagi wylewają się z ekranu - są wszędobylskie i śmiercionośne.

Trudno tak naprawdę stwierdzić, czy horror hiszpańskiego reżysera to oskarżycielskie wskazanie palcem na dorosłych i rozrachunek z nimi, czy też może próba obalenia stereotypu niewinności i nietykalności dziecka. Zapewne prawda leży pośrodku.

"Czy zabiłbyś dziecko?" ewidentnie nie zasłużył na niedocenienie, czy wręcz zapomnienie, jakim go potraktowano. To kawał wybitnego kina grozy z naprawdę najwyższej półki.

Autor recenzji: Kamil "Skolmon" Skolimowski

1 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 2

bizarre 2015-05-17 6

6.5/10 – Nie ukrywam, że zwróciłem uwagę na ten film tylko za sprawą tytułu i też tylko dlatego go obejrzałem. Spodziewałem się nudnego, kiczowatego horroru pokroju "Dzieci kukurydzy", ale pozytywnie się zaskoczyłem. W porównaniu z adaptacją opowiadania S.Kinga "Czy zabiłbyś dziecko?" jest bardzo dobre.
Przede wszystkim działa to co najważniejsze w horrorach – klimat. W tym przypadku upalny, duszny i tajemniczy. Przyczyniła się do tego świetna sceneria. Dały radę też dzieciaki i ich śmiech połączony z odpowiednią muzyką. Równie ważne jest to, że w ogóle się nie nudziłem. Duży plus to wg mnie zakończenie – takiego oczekiwałem i nie zawiodłem się.
Oczywiście nie ma tu mowy o żadnym arcydziele, film nie unika typowych błędów w horrorach – beznadziejna głupota głównych bohaterów, irracjonalny scenariusz, przydługi wstęp, no i kicz lat 70.-80. (który po części jest też zaletą).
Ciekawy film i na swój sposób przewrotny. Warto też dodać, że powstał w 1976 roku, a 2 lata później Stephen King wydał zbiór opowiadań zawierający "Dzieci kukurydzy", więc całkiem możliwe, że hiszpański film był dla niego inspiracją.

bodek75 2013-01-27 7

Czy zabiłbyś dziecko? – Te bachory? Szatańskie pomioty? Pewnie , że tak !
Film ma swój "urok" i klimat , ale jest ciutkę przydługi.
Almanzora. Lepiej może się nie wybierać na wakacje w okolice Almerii …

Współtworzą