Dama w vanie 2015

The Lady in the Van

Oparta na prawdziwych wydarzeniach poruszająca historia przyjaźni dwojga ludzi, która na zawsze zmieniła ich życie. Pojawienie się ekscentrycznej starszej pani w jednej z eleganckich dzielnic Londynu budzi niepokój jej mieszkańców. Panna Shepherd mieszka bowiem w vanie, którego, jak twierdzi, zaparkowała „tymczasowo” na… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 33 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Maggie Smith
jako Panna Shepherd
Dominic Cooper
jako Aktor
James Corden
jako Uliczny sprzedawca
Jim Broadbent
jako Underwood
Frances de la Tour
jako Ursula Vaughan Williams
Roger Allam
jako Rufus
Samuel Barnett
jako Donald, bezrobotny aktor
Samuel Anderson
jako Świadek Jehowy
Alex Jennings
jako Alan Bennett
Dermot Crowley
jako Ksiądz
Deborah Findlay
jako Pauline
Rosalind Knight
jako Stara zakonnica

Fabuła

Oparta na prawdziwych wydarzeniach poruszająca historia przyjaźni dwojga ludzi, która na zawsze zmieniła ich życie. Pojawienie się ekscentrycznej starszej pani w jednej z eleganckich dzielnic Londynu budzi niepokój jej mieszkańców. Panna Shepherd mieszka bowiem w vanie, którego, jak twierdzi, zaparkowała „tymczasowo” na podjeździe domu Alana Bennetta. Spędziła tam kolejnych 15 lat. Z każdym dniem relacje tych dwojga zacieśniają się, przechodząc powoli w prawdziwą przyjaźń. Dziwaczna, ekscentryczna, pewna siebie panna Shepherd z czasem wtapia się w krajobraz okolicy, stając się jego najważniejszą mieszkanką. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat, Komedia
Słowa kluczowe
policja, szpital psychiatryczny, londyn, ubóstwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-03-18 (kino), 2015-09-12 (świat), 2016-07-13 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
BBC Films
TriStar Productions
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
104 minut
Budżet
6 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Zabrakło w Damie w vanie energii i jakiegoś szalonego ducha, który wyciągnąłby tę opowieść ze schematów i poprawności. A najjaśniejszym punktem całości pozostaje Maggie Smith. 5
  • 2016-03-15
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Ekscentryczna postać z tajemniczą przeszłością, która całe swoje życie zamyka w przestrzeni vana. Kobieta bez adresu, bez przyjaciół. Bohaterka jak wolny, ale poraniony ptak, który niesie w sobie niesamowity potencjał opowiadania. Można zagłębić się w meandry jej osobowości, poszukiwać punktów odniesienia w codziennym życiu czy w końcu stopniowo odkrywać koleje jej życia. Tymczasem Nicholas Hytner prezentuje zachowawczą opowiastkę, przenosząc punkt ciężkości na nieco samotnego i dziwacznego pisarza Alana Benetta (Alex Jennings), u którego dama parkuje swój samochód.

Dama w vanie to popis aktorski Maggie Smith. Panna Shepherd pełna jest niuansów, które z łatwością mogłyby wepchnąć tę postać w ramy zwariowanej staruszki. Tymczasem Smith pokazuje kobietę dumną, pewną siebie, nieco krnąbrną i trudną w obcowaniu, ale pełną wewnętrznej uważności i ciepła. Subtelnie zaznacza fascynacje muzyką i pięknem sztuki, daje przestrzeń na odkrywanie kart przeszłości, dzięki czemu urokliwa mieszkanka Camden przestaje być jednowymiarową udręką sąsiadów. Zyskuje szacunek i troskę, choć czasami tylko powierzchowną, aby samotnie odbywać karę, na którą sama siebie skazała.

Na jej tle Benett rysuje się jako egocentryczny mężczyzna z rozdwojeniem jaźni. Jego samotność i dualizm potwierdza zaprezentowanie dwóch osobowości autora. Jennings wciela się w Benetta – pisarza i Benetta, który ma przeżywać życia, czyli dostarczać twórczych inspiracji. Mimo posiadania domu, pracy i własnej satysfakcji z tego, co robi, wydaje się o wiele bardziej uwięziony i wykluczony z życia niż tytułowa dama. Irytuje nonszalancją i brakiem werwy, a do tego skupiony na własnych aspiracjach z rezerwą podchodzi do całego świata.

Zabrakło w Damie w vanie energii i jakiegoś szalonego ducha, który wyciągnąłby tę opowieść ze schematów i poprawności. Hytner wprowadza momentami śmieszne przytyki do brytyjskich zachowań i naleciałości, ale nie może się ostatecznie zdecydować, w którą stronę pójść, przez co tkwi w angielskiej poprawności obyczajowego opowiadania. A najjaśniejszym punktem całości pozostaje Maggie Smith.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Elizabeth_Linton 2016-06-30 5

Świetna Maggie Smith. Sam film jednak zaledwie średni, nie się tu z czego śmiać ani nad kim wzruszać. Zainteresowanie wywołują momenty z przeszłości głównej bohaterki, szkoda, że jest ich tak mało.

i_darek1x 2016-03-07 3

No cóż film jest kiepski ! Z niej taka dama jak z mojej d…y klarnet ;) Starucha żyje jak karaluch i oto cały film …. Można by takich nakręcić setki !Bezdomnych nie brakuje ;)

Współtworzą