Egzorcysta III 1990

The Exorcist III

Minęło 15 lat od czasu, jak ojciec Karras oddał życie ratując małą Regan ze szponów szatana. Jego dawny przyjaciel, por. Kinderman, prowadzi śledztwo w sprawie serii tajemniczych zbrodni. Wszystko wskazuje, że ich sprawcą jest morderca, którego starcono wiele lat wcześniej.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

George C. Scott
jako Kinderman
Ed Flanders
jako Ojciec Dyer
Brad Dourif
jako Bliźniaczy zabójca
Jason Miller
jako Pacjent X
Nicol Williamson
jako Ojciec Morning
Scott Wilson
jako Dr Temple
Nancy Fish
jako Allerton, pielęgniarka
George DiCenzo
jako Stedman
Don Gordon
jako Ryan
Lee Richardson
jako Rektor uniwersytetu
Grand L. Bush
jako Sierż. Atkins
Mary Jackson
jako Pani Clelia

Fabuła

Minęło 15 lat od czasu, jak ojciec Karras oddał życie ratując małą Regan ze szponów szatana. Jego dawny przyjaciel, por. Kinderman, prowadzi śledztwo w sprawie serii tajemniczych zbrodni. Wszystko wskazuje, że ich sprawcą jest morderca, którego starcono wiele lat wcześniej. Anonimowy

Gatunek
Horror
Słowa kluczowe
helikopter, wózek inwalidzki, przyjaźń, morderca zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1989-10 (świat), 2002-08-23 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Exorcist III: Legion (USA) (tytuł roboczy)
William Peter Blatty's The Exorcist III (USA) (tytuł pełny)
The Exorcist 3 (USA) (alternatywna pisownia)
Egzorcysta 3 (Polska) (alternatywna pisownia)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
110 minut

Recenzje

Zło nigdy nie daje za wygraną. 7
  • 2010-04-09
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

William Peter Blatty raz jeszcze podejmuje temat opętania przez demony i powraca z kolejną częścią Egzorcysty. Tym razem już nie tylko jako twórca scenariusza, ale i reżyser. Oczywiście każda kolejna odsłona musi zmierzyć się z wydanym w 1973 roku pierwowzorem, który zasłużył na miano filmu kultowego i jednego z najlepszych w swoim gatunku. Jak to jednak bywa w filmowym świecie, walka dobra ze złem nigdy się nie kończy, a raz wygnany demon powraca.

Mija 15 lat od wydarzeń z drugiej części. Porucznik Kinderman zostaje przydzielony do sprawy rytualnych zabójstw, identycznych do dokonywanych przez dawno nieżyjącego już mordercę. Wkrótce policjant odkrywa, że wszystko ma związek z jednym z pacjentów zakładu psychiatrycznego, który może być opętany przez wygnanego przed laty demona.

Sama fabuła jak już wspomniałem umieszcza film na długo po poprzednich częściach. Mamy tu jednak kilka powiązań i występujących wcześniej postaci. Tym razem Blatty odszedł od schematu znanego już wcześniej i opętany zamiast dziewczynki jest ksiądz. To posunięcie przyznać należy odświeża serię i daje widzowi coś nowego, choć zasadniczo ciągle chodzi o to samo.

Najważniejszy w tego typu filmach jest klimat bez którego nie ma mowy o dobrym horrorze. Na to na szczęście narzekać nie można. Napięcie rośnie stopniowo i ciągle się nasila. Do połowy nie wiadomo kto jest mordercą i jakie są jego motywy, a sceny z demonem naprawdę robią wrażenie.

Plusem jest również aktorstwo. Postacie zagrano wiernie i przekonująco, bez tak często spotykanej sztuczności. Główni aktorzy są ludźmi ze sporym doświadczeniem, mogącymi pochwalić się co najmniej kilkunastoma poważnymi rolami.

Film Blatty'ego jest więc dobrą kontynuacją, może nie przewyższa oryginału, ale na pewno godziwie go reprezentuje.

0 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą