Operacja Świt 2006

Rescue Dawn

Film opowiada autentyczną historię amerykańskiego pilota niemieckiego pochodzenia, Dietera Denglera, który został zestrzelony i pojmany w Laosie podczas wojny w Wietnamie. Dengler zorganizował pełną niebezpieczeństw ucieczkę dla małej grupy pilotów, w tym Duane'a Martina.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 28 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Christian Bale
jako Dieter
Steve Zahn
jako Duane
Jeremy Davies
jako Gene
Zach Grenier
jako Dowódca oddziału
GQ
jako Farkas
James Oliver
jako Pilot Jeta
Saichia Wongwiroj
jako Wartownik
François Chau
jako Gubernator
Teerawat Mulvilai
jako Mały Hitler
Mr. Yuttana Muenwaja
jako Crazy Horse

Fabuła

Film opowiada autentyczną historię amerykańskiego pilota niemieckiego pochodzenia, Dietera Denglera, który został zestrzelony i pojmany w Laosie podczas wojny w Wietnamie. Dengler zorganizował pełną niebezpieczeństw ucieczkę dla małej grupy pilotów, w tym Duane'a Martina. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Przygodowy, Wojenny, Akcja
Słowa kluczowe
helikopter, przyjaciel, przemoc, pielęgniarka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2008-02-22 (kino), 2006-09-09 (świat), 2008-09-17 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
126 minut
Budżet
10 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Kolejny raz doskonała rola Christiana Bale'a ratuje film od miana kiepskiego. 7
  • 2007-12-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Konflikt amerykańsko-wietnamski jest drugim, obok II Wojny Światowej, popularnym tematem wojennych (i nie tylko) produkcji z Hollywood. „Operacja Świt” (Rescue Dawn) w odróżnieniu do wielu z nich nie skupia się na scenach batalistycznych, stereotypie bohaterskiego, amerykańskiego komandosa, ale przedstawia prawdziwą, opartą na faktach, dramatyczną historię o przetrwanie Dietera Denglera.

Dengler (w tej roli Christian Bale) z pochodzenia Niemiec służy jako pilot w amerykańskim lotnictwie. Podczas wykonywania tajnej misji zostaje zestrzelony na terenie Wietkongu w okolicach Laosu. Wpierw zdany na siebie próbuje przetrwać na terytorium wroga przypominając sobie szkolenia w armii. Kiedy trafia do niewoli do małego obozu pośrodku dżungli, za priorytetowe zadanie stawia ucieczkę wraz z poznanymi współwięźniami.

„Rescue Dawn” szczególnie zasługuje na uwagę, gdyż jest to kolejny dobry film Bale’a. Podobnie jak w „Mechaniku” widać duże zaangażowanie aktora do jak najwierniejszego przedstawienia granej postaci. Przerażająco chudy (podobnie jak Jeremy Davies grający innego więźnia) stwarza pozory jakby rzeczywiście spędził rok w obozie w tragicznych warunkach. Na kolejne pochwały za grę aktorską zasługuje Steve Zahn. Do tej pory kojarzony raczej z komediowych ról, udowadnia, że dobrze wychodzą mu pełne dramaturgii sceny.

Kolejnym plusem filmu jest jego oprawa audio-wizualna. Ujęcia pięknych krajobrazów oraz znakomita muzyka doskonale pozwalają wczuć się w klimat. Na tym jednak dobre strony się kończą. Werner Herzog po raz drugi sięgnął po historię Denglera. Wcześniej na swoim koncie miał film fabularno-dokumentalny „Ucieczka z Laosu” (Little Dieter Needs to Fly). Ten niemiecki reżyser mając wyrobioną bardzo dobrą opinię po dotychczasowych produkcjach, tym razem nieco zawiódł publikę. „Operacji Świt” brakuje „tego czegoś”. Od momentu rozbicia do zamknięcia w obozie film przypomina oglądanie przygód Robinsona Crusoe. Troszeczkę zawiewa nudą. Od chwili pojmania do obozu filmowi brakuje napięcia. Dopiero ucieczka jest lekkim kopniakiem dla rozwoju akcji.

Podsumowując „Rescue Dawn” nie jest obrazem doskonałym, nie jest również kiepskim. Jest to całkiem dobry film, w którym wojna, w pełnym znaczeniu tego słowa, zostaje zepchnięta na drugi plan. Liczy się survival jeńców. Nazwisko reżysera trochę przereklamowało tą pozycję, jednak gra aktorska Bale’a i Zahn’a jest niczym koło ratunkowe.

6 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Szalony optymista: Christian Bale o Denglerze — Przyjęcie roli Dietera Denglera oznaczało dla aktora zgodę na pokazanie tak ekstremalnych doznań, jak jedzenie węży, skoki do rwących potoków. Proponując zagranie w Operacji Świt, Werner Herzog uprzedził Christiana Bale'a o wielkich wyzwaniach, fizycznych i psychicznych, jakie przed nim stoją. Bale zareagował na scenariusz z entuzjazmem, przebywał wtedy zresztą... zobacz więcej

Komentarze 8

jacks 2007-11-19 8

8/10 – Dobry wojenny klimat. Historia o tyle ciekawe, że oparta na faktach… Polecam.

simonperch 2012-09-15 7

Oparty na faktach dramat wojenny spod ręki Herzoga, wyszło świetnie. Jest dżungla, jest vietcong jest Bale w roli zestrzelonego pilota. Ogląda się przyjemnie.

juskowiak 2008-02-24

Historia warta przeniesienia na ekran, – ale juz sam film nie jest jakiś bardzo dobry. Scenariusz est kiepski, realizm pozostawia nieco do życzenia, zwłaszcza kiepskie efekty specjalne na początku, aniesamowita jest scena, w ktorej rozbija sie samolot glownego bohatera, a on sam po prostu z niego wyskakuje. oczwiscie po chwili biega juz po dzungli jak nowo narodzony.
Hawke i ten aktor z Lost ratuja ten film.
Lepsze filmy są teraz wyswietlane w kinach…
6/10.

Annasew juskowiak 2008-09-02

To nie Hawke lecz Bale

MacT 2008-01-16 4

2\5 – Jak dla mnie nuda. Na plus zasługuje Christian Bale. Pozytywnym zaskoczeniem był także Steve Zahn. Gdy zobaczyłem jego nazwisko w obsadzie, jakoś nie potrafiłem wyobrazić go sobie w dramatycznej roli, a tu proszę- spisał się nawet dobrze. "Operacja Świt" to przede wszystkim film Christian’a Bale. Fanom może się spodoba. Osoby, które liczą na akcje powinny omijać ten tytuł z daleka.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Asia MacT 2008-01-16 7

Dla mnie film dobrze zrobiony. Wart obejrzenia. Zgadzam się, że rola Christiana Bale’a i Steve’a Zahna jest naprawdę dobra. To nie jest tak naprawdę film wojenny. Pokazuje jak jednostka jest silna i gotowa przetrwać w trudnej sytuacji. Właśnie Werner Herzog to starał się pokazać i zrobił to bardzo dobrze. Nie mogę porównać tego filmu to jego innej twórczości bo to mój pierwszy film, który obejrzałam wg jego reżyserii. Zresztą nawet nie musi być porównywany, warto ocenić go indywidualnie jako dobre kino.

cristal MacT 2008-02-21

Nudny nieciekawy film. Nie polecam.

Sebioslaw MacT 2016-01-23 9

@MacT Co rusz to inny gust. Dla mnie perełka wśród bardzo podobnych hollywoodzkich produkcji.

Współtworzą