Prawdziwa historia pilota myśliwca Dietera Denglera (Christian Bale), pół niemca-pół amerykanina, który zostaje podczas wojny w Wietnamie, zestrzelony w Laosie.
ProZak - oficjalnie Łukasz Żak - znany w internecie również jako Pro-Zak oraz Nefephel Wielbiciel: - horrorów - kina azjatyckiego - dobrych komedii - sci-fi & fantasy ## Aktywność ## Grudzień 2007 - IV miejsce - "Borat" Luty 2008 - VI miejsce - "W pogoni za Amy" Marzec 2008 - I miejsce - trylogia "Matrix" Czerwiec 2008 - VI miejsce - "Goodbye Bafana" Grudzień 2008 - VII miejsce <a href="http://www.publicons.pl/"><img src="http://img247.imageshack.us/img247/329/tmpxv2.png" alt="PUBLICONS.PL" style="border-width: 0;" /></a>

Kolejny raz doskonała rola Christiana Bale'a ratuje film od miana kiepskiego. 7

Konflikt amerykańsko-wietnamski jest drugim, obok II Wojny Światowej, popularnym tematem wojennych (i nie tylko) produkcji z Hollywood. „Operacja Świt” (Rescue Dawn) w odróżnieniu do wielu z nich nie skupia się na scenach batalistycznych, stereotypie bohaterskiego, amerykańskiego komandosa, ale przedstawia prawdziwą, opartą na faktach, dramatyczną historię o przetrwanie Dietera Denglera.

Operacja Świt (2006) - Christian Bale

Dengler (w tej roli Christian Bale) z pochodzenia Niemiec służy jako pilot w amerykańskim lotnictwie. Podczas wykonywania tajnej misji zostaje zestrzelony na terenie Wietkongu w okolicach Laosu. Wpierw zdany na siebie próbuje przetrwać na terytorium wroga przypominając sobie szkolenia w armii. Kiedy trafia do niewoli do małego obozu pośrodku dżungli, za priorytetowe zadanie stawia ucieczkę wraz z poznanymi współwięźniami.

„Rescue Dawn” szczególnie zasługuje na uwagę, gdyż jest to kolejny dobry film Bale’a. Podobnie jak w „Mechaniku” widać duże zaangażowanie aktora do jak najwierniejszego przedstawienia granej postaci. Przerażająco chudy (podobnie jak Jeremy Davies grający innego więźnia) stwarza pozory jakby rzeczywiście spędził rok w obozie w tragicznych warunkach. Na kolejne pochwały za grę aktorską zasługuje Steve Zahn. Do tej pory kojarzony raczej z komediowych ról, udowadnia, że dobrze wychodzą mu pełne dramaturgii sceny.

Operacja Świt (2006) - Christian Bale

Kolejnym plusem filmu jest jego oprawa audio-wizualna. Ujęcia pięknych krajobrazów oraz znakomita muzyka doskonale pozwalają wczuć się w klimat. Na tym jednak dobre strony się kończą. Werner Herzog po raz drugi sięgnął po historię Denglera. Wcześniej na swoim koncie miał film fabularno-dokumentalny „Ucieczka z Laosu” (Little Dieter Needs to Fly). Ten niemiecki reżyser mając wyrobioną bardzo dobrą opinię po dotychczasowych produkcjach, tym razem nieco zawiódł publikę. „Operacji Świt” brakuje „tego czegoś”. Od momentu rozbicia do zamknięcia w obozie film przypomina oglądanie przygód Robinsona Crusoe. Troszeczkę zawiewa nudą. Od chwili pojmania do obozu filmowi brakuje napięcia. Dopiero ucieczka jest lekkim kopniakiem dla rozwoju akcji.

Podsumowując „Rescue Dawn” nie jest obrazem doskonałym, nie jest również kiepskim. Jest to całkiem dobry film, w którym wojna, w pełnym znaczeniu tego słowa, zostaje zepchnięta na drugi plan. Liczy się survival jeńców. Nazwisko reżysera trochę przereklamowało tą pozycję, jednak gra aktorska Bale’a i Zahn’a jest niczym koło ratunkowe.

6 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 9
jacks 8

8/10 – Dobry wojenny klimat. Historia o tyle ciekawe, że oparta na faktach… Polecam.

LakiLou 8

Bardzo dobry dramat, który ukazuje wolę przetrwania człowieka. Smaczku dodaje tutaj fakt, że film ten jest na faktach autentycznych. Bale jak zwykle zresztą genialny.

simonperch 7

Oparty na faktach dramat wojenny spod ręki Herzoga, wyszło świetnie. Jest dżungla, jest vietcong jest Bale w roli zestrzelonego pilota. Ogląda się przyjemnie.

juskowiak

Historia warta przeniesienia na ekran, – ale juz sam film nie jest jakiś bardzo dobry. Scenariusz est kiepski, realizm pozostawia nieco do życzenia, zwłaszcza kiepskie efekty specjalne na początku, aniesamowita jest scena, w ktorej rozbija sie samolot glownego bohatera, a on sam po prostu z niego wyskakuje. oczwiscie po chwili biega juz po dzungli jak nowo narodzony.
Hawke i ten aktor z Lost ratuja ten film.
Lepsze filmy są teraz wyswietlane w kinach…
6/10.

Annasew juskowiak

To nie Hawke lecz Bale

MacT 4

2\5 – Jak dla mnie nuda. Na plus zasługuje Christian Bale. Pozytywnym zaskoczeniem był także Steve Zahn. Gdy zobaczyłem jego nazwisko w obsadzie, jakoś nie potrafiłem wyobrazić go sobie w dramatycznej roli, a tu proszę- spisał się nawet dobrze. "Operacja Świt" to przede wszystkim film Christian’a Bale. Fanom może się spodoba. Osoby, które liczą na akcje powinny omijać ten tytuł z daleka.

Asia MacT 7

Dla mnie film dobrze zrobiony. Wart obejrzenia. Zgadzam się, że rola Christiana Bale’a i Steve’a Zahna jest naprawdę dobra. To nie jest tak naprawdę film wojenny. Pokazuje jak jednostka jest silna i gotowa przetrwać w trudnej sytuacji. Właśnie Werner Herzog to starał się pokazać i zrobił to bardzo dobrze. Nie mogę porównać tego filmu to jego innej twórczości bo to mój pierwszy film, który obejrzałam wg jego reżyserii. Zresztą nawet nie musi być porównywany, warto ocenić go indywidualnie jako dobre kino.

cristal MacT

Nudny nieciekawy film. Nie polecam.

Sebioslaw MacT 9

@MacT Co rusz to inny gust. Dla mnie perełka wśród bardzo podobnych hollywoodzkich produkcji.

Proszę czekać…