Joy 2015/I

Nagrodzona Oscarem Jennifer Lawrence (Poradnik pozytywnego myślenia, Igrzyska śmierci) w roli zmagającej się z życiem samotnej matki, która nieoczekiwanie dokonuje wynalazku, okazującego się światowym fenomenem i staje naczele imperium finansowego wartego miliony dolarów.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 32 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Bradley Cooper
jako Neil
Dascha Polanco
jako Jackie
Elisabeth Röhm
jako Peggy
Robert De Niro
jako Rudy Mangano
Virginia Madsen
jako Terry
Edgar Ramírez
jako Tony Miranne
Drena De Niro
jako Cindy
Donna Mills
jako Priscilla
Diane Ladd
jako Mimi
Jimmy Jean-Louis
jako Toussaint

Fabuła

Nagrodzona Oscarem Jennifer Lawrence (Poradnik pozytywnego myślenia, Igrzyska śmierci) w roli zmagającej się z życiem samotnej matki, która nieoczekiwanie dokonuje wynalazku, okazującego się światowym fenomenem i staje naczele imperium finansowego wartego miliony dolarów. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
druga szansa, taniec, śnieg, żaglówka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-01-08 (kino), 2015-12-13 (świat), 2016-06-01 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Wytwórnia
Annapurna Pictures
Davis Entertainment
Fox 2000 Pictures zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Untitled Joy Mangano Project (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
124 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 10 wiadomości

Recenzje

Joy (Jennifer Lawrence) to kobieta pracująca, która „żadnej pracy się nie boi”. 5
  • 2016-01-04
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Joy (Jennifer Lawrence) to kobieta pracująca, która „żadnej pracy się nie boi”. Kilka etatów, niedojrzały były mąż, dwójka małych dzieci i rozwiedzieni rodzice to jej szalona codzienność. Wiecznie w biegu, wiecznie niedospana i zmęczona myśli o wszystkim, zapominając o samej sobie i swoich dziecięcych marzeniach. A drzemią w niej ogromne pokłady kreatywności i entuzjazmu, którymi mogłaby obdzielić wiele sfrustrowanych i zamkniętych w czterech ścianach matek. I aż trudno się nadziwić, kiedy ciągle świeża i piękna, z lekko poplamionymi ubraniami, niestrudzenie stawia czoła przeciwnościom. Jennifer Lawrence staje się ucieleśnieniem amerykańskiego marzenia od zera do milionera, ale zatopiona w nieco bajkowej konwencji historia nie pozwala nam w pełni zrozumieć Joy.

David O. Russell ponownie zatrudnił swoich aktorów. Na ekranie pojawia się Lawrence, Robert de Niro czy Bradley Cooper, którzy odtwarzają znane nam role. Z tym, że Cooper staje się entuzjastycznym dodatkiem, spoiwem pomiędzy wątłą ideą a osiągnięciem sukcesu, a de Niro w tatusiowych kapciach uczuciowym nieudacznikiem. Joy to brawurowa opowieść o osiąganiu sukcesu, pokonywaniu własnych słabości i wierze w swoje możliwości. Jednak zatopienie jej w słodkim sosie radości i pięknych obrazków, odbiera historii wiarygodności i ciężaru niezbędnego w walce z długami czy marketingową machiną. Reżyser Poradnika pozytywnego myślenia nie sili się na społeczne odniesienia i analizy, przedstawia hermetyczne środowisko rodziny Mangano. I choć nie brak w niej barwnych osobowości, to schematyczność i umowność postaw razi łopatologią.

Joy ocieka w subtelne kontrasty, ciche zmiany i wielkie metamorfozy. Nie od dziś wiadomo, że jeśli kobieta postanawia zmienić swoje życie, idzie do fryzjera albo na zakupy. Każdej zmianie fizycznej towarzyszy przełom psychologiczny i Joy nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Ten zabieg bawi i śmieszy, będąc tylko efektownym dodatkiem do całej serii kolorowych scen, które prowadzą widzów od wydarzenia do wydarzenia, aby wypełnić chronologiczny plan do osiągnięcia sukcesu. Wtedy Joy zamienia wygniecione ubrania i za mały dom na dopasowane garsonki doskonale spełniające się za biurkiem w ekskluzywnym biurze i ogromnej willi.

Filmowi Russella zabrakło siły Erin Brockovich Stevena Soderbergha, energii z Poradnika pozytywnego myślenia i pewnej wirtuozerii aktorskiej z American Hustle. Przez co Joy nie staje się feministycznym manifestem, pokazem siły kobiecości czy chociażby zakręconą historią Miracle Mop’a, a jedynie optymistyczną przypowiastką o podążaniu za dziecięcą stroną własnego ja, która determinuje siłę w walce o marzenia. Optymistyczna, ale wtórna historia jednej aktorki.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 6

Justyna007 2016-07-12 7

[7/10] Ciekawa i optymistyczna historia silnej, pracującej kobiety.

dariom 2016-04-12 7

Niezły, bo wcale nie o mopa chodzi, ale o to, co w człowieku drzemie i co przechodzi swoje wzloty i upadki.

Khaosth 2017-01-11 8

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, dlatego warto mieć jaja i żelazną determinację. Świetna Lawrence i dobry irytujący De Niro.

karojuu 2016-05-21 5

Mógłby być na prawdę niezły, gdyby nie cała masa tanich, filmowych chwytów. Dobra forma, ale potencjał zupełnie nie wykorzystany. B. przeciętne aktorstwo

i_darek1x 2016-01-30 4

Sama historia mopa to porażka !Kogo może to interesować ? Idąc tym tokiem myślenia można by tak kręcić tego typu filmy bez końca …a to jak powstał odkurzacz ,mikser,patelnia,łyżka , itp… Same ciekawe tematy ;) Nic tylko kręcić ! Ogólnie nic ciekawego i tyle !

Sebioslaw i_darek1x 2016-01-31 7

@i_darek1x Mop jest tutaj tylko zaczątkiem historii "od zera do milionera".

Współtworzą