Babylon A.D. 2008

Toorop (Vin Diesel) jest dla rządu USA zwykłym terrorystą. Pewnego dnia dostaje od Gorsky'ego (Gérard Depardieu) zadanie do wykonania. Mianowicie, musi przeprawić z klasztoru Neolitów w Mongolii do Nowego Jorku tajemniczą dziewczynę o imieniu Aurora (Mélanie Thierry). Ma na to 6 dni, a w zamian dostałby możliwość swobodnego… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 13 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 54 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Vin Diesel
jako Toorop
Michelle Yeoh
jako Siostra Rebecca
Mélanie Thierry
jako Aurora
Gérard Depardieu
jako Gorsky
Charlotte Rampling
jako Najwyższa kapłanka
Mark Strong
jako Finn
Lambert Wilson
jako Darquandier
Joel Kirby
jako Dr Newton
Souleymane Dicko
jako Jamal
David Belle
jako Dzieciak z tatuażami
Radek Bruna
jako Karl

Fabuła

Toorop (Vin Diesel) jest dla rządu USA zwykłym terrorystą. Pewnego dnia dostaje od Gorsky'ego (Gérard Depardieu) zadanie do wykonania. Mianowicie, musi przeprawić z klasztoru Neolitów w Mongolii do Nowego Jorku tajemniczą dziewczynę o imieniu Aurora (Mélanie Thierry). Ma na to 6 dni, a w zamian dostałby możliwość swobodnego poruszania się po Stanach Zjednoczonych. Toorop miał dostarczyć dziewczynę i więcej jej nie zobaczyć - taki był jego plan. Nie zdawał sobie jednak sprawy, że ta misja będzie dla niego znaczyć o wiele więcej... piwo_war

Gatunek
Akcja, Przygodowy, Sci-Fi, Thriller
Słowa kluczowe
naukowiec, bliźniak, przemoc, zdrada zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2008-09-19 (kino), 2008-08-20 (świat), 2009-02-19 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Babylon
MNP Entreprise
Studio Canal (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Francja, Wielka Brytania
Inne tytuły
Babylon Babies (USA) (tytuł roboczy)
Czas trwania
101 minut
Budżet
70 000 000 USD

Recenzje

Nowy koniec świata? 7
  • 2008-12-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

"Babylon A.D." jest adaptacją powieści Mauricea G. Danteca, "Babylon babies", której akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Jak to zwykle bywa w tego typu produkcjach, owa przyszłość do różowych nie należy. Świat został zdewastowany i wyniszczony przez liczne wojny, które podzieliły go na zdominowany przez totalitaryzm wschód oraz zarządzany przez religijne sekty, wyposażone w najnowszą technologię, zachód. W całym tym chaosie żyje człowiek o imieniu Toorop, który będąc najemnikiem, wyznaje jedną prostą zasadę: 'Zabij, lub zostaniesz zabity'.

Vin Diesel, wcielający się w owego Tooropa, zrobił to naprawdę bardzo ciekawie. Z jednej strony mamy zwykłego, pokrytego bliznami mięśniaka, który bez wahania potrafi zastrzelić puchatego króliczka. Z drugiej świetnego obserwatora, chłodno kalkującego podczas trudnych sytuacji, ale też i mającego własne marzenia o wolności. Mimo iż Diesel do jakiś wybitnych aktorów nie należy i brany jest po prostu za kawał mięsa, to w tej kreacji pokazał coś więcej. Poza zwykłą przemianą, z najemnika-mordercy w wrażliwego twardziela, mamy tu również ukazaną postać wciąż śniącą o swym rodzinnym domu oraz oddaną swemu zadaniu. Do tego umie on bez ogródek ukazać brutalność świata, wskazując palcem kto za owy stan odpowiada.

Postać samej Aurory, która jest ową 'przesyłką' i którą Toorop zobowiązał się dostarczyć, nie budzi już takich emocji. Mélanie Thierry, wcielająca się w postać dziewczyny, mającej zmienić ludzkość, zrobiła to dobrze, ale tylko dobrze. Sama dziewczyna poniekąd skrywa się w cieniu głównego bohatera i wypływa na powierzchnię praktycznie tylko w scenach, kiedy on sam ma coś więcej do powiedzenia. A jak można się domyślić, takowych scen za wiele nie ma. Co mnie jednak zaciekawiło, to świetnie zrobione zdjęcia oczu aktorki. Spokojne, jasne, obserwujące i poznające świat, którego tak naprawdę nie rozumie. Czasem można odnieść wrażenie, że Toorop zmienił się właśnie dzięki temu spokojnemu spojrzeniu.

Od strony technicznej cały obraz jest również porządny. Bardzo ciekawie Mathieu Kassovitz ukazał zniszczoną totalitarnym ustrojem Rosję, jak i przesycony techniką Nowy Jork. Jeśli idzie o tą pierwszą wizję, mamy tu zrujnowane stare miasta, zdewastowane przez wojnę, biedę, głód i niedolę. Bardzo podobały mi się zdjęcia zniszczonej starej elektrowni jądrowej, przez którą przejeżdżali w czasie swej wędrówki Toorop i Aurora. Również świetnie ukazano targowisko, gdzie można było kupić dosłownie wszystko, od protez na broni kończąc. Brud, mrok i chaos naprawdę realistycznie oddawały zezwierzęcenie ludzi w skrajnej nędzy.

Natomiast wizja Nowego Jorku, jako miasta świateł zarządzanego przez sektę Neolitów jest dość podobna do wielu innych wyobrażeń o futurystycznych wielkich miastach. Wszędobylskie neony, hologramy oraz światła, odbijają się od pokrytego czarnymi chmurami i smogiem nieba. Potoki ludzi chodzących w sumie od sklepu do sklepu lub wałęsających się po ciemnych ulicach, budzi pesymistyczną wizję przesyconego konsumpcja społeczeństwa. Zaś wszędzie widoczna postać przywódczyni sekty Neolitów, od razu daje do zrozumienia, kto tak naprawdę rządzi i kto jest prawą ręką Boga.

Mimo owych licznych plusów, obraz Kassovitza, ma jedna wielką wadę. A mianowicie masę niedomówień w scenariuszu. Liczne wątki, mimo iż pomniejsze, są zakończone otwarcie lub niedomówione. Niby nic, ale u bardziej uważnego widza może pozostawić niedosyt.

Podsumowując. "Babylon A.D." to bardzo porządny kawał kina akcji, z świetnie zrobionymi efektami, bardzo przeciętnym scenariuszem i pięknym oraz zwięzły zakończeniem. Każdy kto ma ochotę na chwilę zobaczyć Diesla w ciekawszej roli niż tylko głupiego twardziela, może śmiało iść do kina, na ten film. Bo jak to ujął trafnie Toorop: "Ratujmy świat po jednym dziecku na raz. Czyż to nie jest podłość."

2 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

O produkcji — "Babylon A.D." to, jak mówi sam jego producent Alain Goldman, film międzynarodowy, w którego realizację zaangażowani byli zarówno twórcy kina europejskiego, jak i amerykańskiego. Świadczy o tym już sam dobór obsady - w filmie zobaczyć można zarówno gwiazdę amerykańskiego kina - Vina Diesla, czołowych aktorów francuskich kina jak Gérard Depardieu, Charlotte Rampling... zobacz więcej

Komentarze 42

Avatar square 200x200

19lysy84 2014-08-26

7/10 – może być tylko zakończenie do d…

Justyna007 2013-12-28 6

[6/10] Może być – Zadanie: przewieź dziewczynkę – robota – Marie Magdalenę. Bez rewelacji.

rast26 2010-10-23 5

5/10 – Połowa punktacji za połowe dobrego filmu bo od 2giej polowy film jest tandetny nie potrafiłem zrozumiec co sie stało z bardzo dobrego filmu nagle przerodził sie w kaszane!!!

Blood 2009-07-04 8

Złe zakończenie – Jak dla mnie film bardzo dobry. Jedyne do czego się przyczepię to zakończenie,
moim zdaniem popsuło cały film. Gdyby nie to dałbym 10, a tak 8/10

kukuryna 2009-02-26

Vin – Vin który wcielił się w role Tooropa faktycznie zagral idealnie, pasuja mu role gdzie ma zagrać twardziela, zabijake itp. który przestrzega tylko swoich zasad. Senariusz jest prosty bez zawiłych zwrotów akcji. Film oglada sie z zaciekawieniem.

Współtworzą