Na granicy 2016

Ojciec z dwoma synami wybiera się w Bieszczady. Wkrótce odwiedza ich nieznajomy mężczyzna, który zaczyna ich terroryzować.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 28 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Marcin Dorociński
jako Konrad
Andrzej Chyra
jako Mateusz
Andrzej Grabowski
jako Lechu
Janusz Chabior
jako Dzidek
Bartosz Bielenia
jako Janek
Jakub Hendriksen
jako Tomek
Adam Papliński
jako Pan z harmonijką

Fabuła

Na granicy to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia ojca i dwóch synów, którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy, pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga bohaterów w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Akcja, Dramat

Szczegóły

Premiera
2016-02-19 (kino), 2016-09-22 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Metro Films
Telewizja Polska (koprodukcja)
Alvernia Studios (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
The High Frontier (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
97 minut
Budżet
3 450 000 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Wojciech Kasperski dobrze odrobił lekcję z kina gatunkowego, ale zabrakło jakiegoś nieznacznego elementu, który sprawnie tchnąłby życie w tych męskich bohaterów. 6
  • 2016-02-08
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Mroczny klimat Bieszczadów, surowa zima i ponure zdjęcia zapowiadają mrożącą krew w żyłach historię. Opuszczona chatka, która niegdyś była więzieniem i trzeszcząca radiostacja budują klimat wyobcowania i podskórnego napięcia. To tutaj na prawdziwie męską wyprawę z synami wybiera się Mateusz (Andrzej Chyra). W rozliczeniu z przeszłością przeszkadza im wizyta tajemniczego mężczyzny.

Na granicy rozpoczyna się surowo i niczym w skandynawskim kinie chowa wszystkie emocje gdzieś po skórą. Wiatr wieje, śnieg skrzypi pod nogami, a atmosfera między mężczyznami staje się coraz bardziej napięta. Widać, jak ścierają się siły dorastających chłopaków, pełne wyrzutów spojrzenia i przemilczane zatargi. I choć całość zapowiada niezapomniane przeżycia, to czegoś brakuje w fabularnym debiucie Wojciecha Kasperskiego. Bohaterowie stają się nam emocjonalnie odlegli, nie zawsze potrafimy wytłumaczyć ich motywacje, a eskalacja przemocy nie przynosi upragnionej ulgi.

Wizyta nieznajomego, Konrada (Marcin Dorociński), przywodzi na myśl Funny Games Michaela Hanekego. Mężczyzna wkracza w hermetyczny świat rodziny z problemami i podbija nastrój wzajemnych oskarżeń, ostatecznie prowadząc do zacieśnienia więzów. Dorociński hipnotyzuje powściągliwą grą i pewną tajemnicą, która rozgrywa się między słowami. Konrad nie jest nieokiełznanym szaleńcem, ale cichym i metodycznym wichrzycielem. Destrukcyjną siłą napędzającą całą fabularną akcję. W nim tkwi największy potencjał, który przeradza tą opowieść w pełną napięcia.

Wojciech Kasperski porusza wszystkie struny niezbędne do zagrania thrillera, dzieli swoich bohaterów na dobrych i złych. Jednak brakuje mu przestrzeni na pogłębienie postaci, przez co stają się one jednowymiarowe i szybko przestają budzić emocjonalne zainteresowanie. Dramat rozgrywający się w chatce na odludziu jest przez to mechaniczny i momentami męczący. Na granicy ma dobre momenty potrafiące trzymać w napięciu podbijanym przez montaż, który sprawnie przeskakuje pomiędzy akcją w domku, gdzie są nastoletni synowie, a samotną wyprawą ojca w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące nieznajomego.

Na granicy ma w sobie ogromny potencjał. Kasperski dobrze odrobił lekcję z kina gatunkowego, ale zabrakło jakiegoś nieznacznego elementu, który sprawnie tchnąłby życie w tych męskich bohaterów. Błyszczy Marcin Dorociński, co tylko uwypukla przepaść jaka jest między nim a Bartoszem Bieleniem i Kubą Hendriksenem. Młodzi aktorzy nie są w stanie emocjonalnie rezonować z przerażającym przemytnikiem. Jest mrocznie i duszno, ale brakuje iskry, która wysadziłaby całość z ram poprawnego opowiadania.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 21 stycznia do 2 marca 2015 roku. zobacz więcej

Pressbook

Od reżysera — Wojciech Kasperski: Na granicy to thriller. Kilku bohaterów, jedna lokacja, prosta fabuła. Tak jak w klasycznych filmach gatunku tak i tu, jest garstka bohaterów i intruz, który im zagraża. Bohaterowie, którzy są zwykłymi ludźmi, znajdują się nagle w centrum niezwykłych okoliczności, gdzie muszą stać się innymi, lepszymi czy mocniejszymi osobami, by przetrwać. To... zobacz więcej

Komentarze 10

lukas403 6

Pomysł z Bieszczadami bardzo trafiony. Obsada aktorska również, ale (NIESTETY) film jest bardzo przewidywalny :-/

justangel 7

7/10 Jak dla mnie całkiem niezła pozycja. Dobry klimat, dobry pomysł, dobrze zagrany. Może końcówka faktycznie nieco przewidywalna i trochę zbyt "przesadzona", ale jako całość i tak jest ok.

Elizabeth_Linton 6

Trochę za mało ojca w filmie, to powinna być główna postać, tymczasem na świeczniku są synowie, nie wiem czy to dobry pomysł.

lorelei 3

Porażka pełną gębą. Miało być mrocznie i brutalnie, a wyszło groteskowo i niezamierzenie zabawnie. Końcówka wręcz żenująca.

tomyweb 7

Chcę to zobaczyć!

Współtworzą