Snowden 2016

Historia oparta na faktach. Pracownik CIA, Edward Snowden ujawnia ściśle tajne dokumenty do prasy.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 6 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 66 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Joseph Gordon-Levitt
jako Edward Snowden
Shailene Woodley
jako Lindsay Mills
Melissa Leo
jako Laura Poitras
Zachary Quinto
jako Glenn Greenwald
Tom Wilkinson
jako Ewen MacAskill
Scott Eastwood
jako Trevor James
Logan Marshall-Green
jako Pilot drona
Timothy Olyphant
jako Agent CIA w Genewie
Ben Schnetzer
jako Gabriel Sol
Lakeith Stanfield
jako Patrick Haynes
Nicolas Cage
jako Hank Forrester
Joely Richardson
jako Janine Gibson

Fabuła

Pracujący dla służb specjalnych Edward Snowden (Joseph Gordon-Levitt) decyduje się ujawnić ściśle tajne informacje, dotyczące nielegalnego podsłuchiwania przez rząd Stanów Zjednoczonych milionów ludzi na całym świecie. Wypowiada wojnę najpotężniejszym. Niespotykany dotąd w historii USA wyciek kompromitujących danych stawia na nogi wszystkie służby. Zaczyna się wyścig z czasem. Amerykański rząd ma tylko jeden cel - złapać Snowdena. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
armia, oparte na faktach, cia, usa zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-11-18 (kino), 2016-07-21 (świat), 2017-03-23 (dvd)
Dystrybutor
M2 Films
Wytwórnia
Endgame Entertainment
KrautPack Entertainment
Onda Entertainment zobacz więcej
Kraj produkcji
Niemcy, USA, Francja
Inne tytuły
The Snowden Files (tytuł roboczy)
Sacha (Niemcy) (tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
134 minut
Budżet
40 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 13 wiadomości

Recenzje

Film w dużej mierze opiera się na kreacji Josepha Gordona-Levitta, który w niezwykły sposób przeobraża się w Snowdena. Skupia się na geście, intonacji i chłopięcym uroku, tak że w zamykającej sekwencji trudno znaleźć różnice między nim a pierwowzorem. 7
  • 2016-09-18
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Edward Snowden stanie się ikoną współczesnej walki o prawdę i prywatność każdego człowieka. Doczekał się już oscarowego dokumentu Citizenfour, gdzie opowiedziano o spotkaniu byłego agenta z dziennikarzami Guardian w hotelowym pokoju w Hong Kongu. Oliver Stone idzie o krok dalej i dodaje bohaterowi historię, motywacje i pragnienia. Jego Snowden przypomina idealistę, który z pełną świadomością postanowił stawić czoła systemowi.

Snowden nie oferuje niezwykłych wybuchów i emocjonalnej zawieruchy. To kino biograficzne, które przez szkło powiększające przygląda się kilku latom z życia bohatera. Wstąpienie do wojska, problemy zdrowotne i dołączenie do CIA to początek wędrówki. Snowden (Joseph Gordon-Levitt) z młodego, zapatrzonego w swój kraj patrioty, dojrzewa do krytycznego spoglądania na otaczającą go rzeczywistość. Pomaga mu w tym dziewczyna, Lizzie (Shailene Woodley), jak i zdrowy rozsądek.

Stone składa swój film z małych elementów układanki, tworząc ciekawą klamrę z powielanych scen czy scenografii (badanie wariografem, kostka rubika). Łączy wspomnienie przeszłości z rozmową z dziennikarzami, dzięki czemu historia zyskuje zaczepienie. Nie zbacza na tory biograficznego pomnika ze szpiegowskimi fajerwerkami. Choć widzimy działania agentów, przekraczanie granicy uprawnień i balansowanie na granicy prawa, Stone nie wkracza w podniosłe i moralizatorskie rejestry.

Film w dużej mierze opiera się na kreacji Josepha Gordona-Levitta, który w niezwykły sposób przeobraża się w Snowdena. Skupia się na geście, intonacji i chłopięcym uroku, tak że w zamykającej sekwencji trudno znaleźć różnice między nim a pierwowzorem. Reżyser tworzy narastającą atmosferę obserwowania i bycia osaczonym. Im więcej Snowden dowiaduje się działaniu agencji, tym bardziej przestaje wierzyć w misję walki z terroryzmem. Amerykańscy obywatele znajdują się pod ciągłą obserwacją.

Reżyser JFK ponownie spogląda na amerykańską potęgę. Uwypukla wątpliwe moralnie działania, aby umacniać swoją pozycje hegemona. Punktuje kłamstwa i wymówki, które stają się tylko dymną zasłoną przed wyjawieniem prawdziwych pobudek. Stone nie angażuje się w politykowanie, ale przez swojego bohatera jasno mówi o egoistycznym działaniu agencji i rządu.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Będzie to 20. pełnometrażowy film w reżyserii Olivera Stone'a. zobacz więcej

Komentarze 4

i_darek1x 2016-11-26 4

Szału nie ma ! Punkt widzenia od punktu siedzenia ! A tak po za tym liczyłem na coś bardziej interesującego ? Bez filmu raczej większość wie co i jak …

Chemas 2018-05-20 7

Jak zwykle u Stone’a dłuży się, ale warto obejrzeć. Stone znowu tworzy .solidne kino. Levitt bardzo dobry

Sebioslaw 2017-03-16 6

Nie przekonał mnie ani reżyser ani główny bohater, który był nijaki, jak z papieru.

lifemovie 2016-12-02 7

Film dokumentalny jest lepszy. Tylko chyba na próżno szukać w normalnej sieci, ocenzurowane? W dokumentalnej wersji jest sieć TOR, Linux, oryginalny Snowden i trochę więcej informacji… Filmy wyglądają podobnie, nie porównywałem jeden obok drugiego ale wydaje mi się, że ten jest trochę ocenzurowany.

Cthulhu na onionach udostępnia(-ją?) dokumentalną wersję, można obejrzeć w przeglądarce.

Współtworzą