Spotlight 2015/I

Spotlight to pasjonująca i zarazem szokująca opowieść o uhonorowanym nagrodą Pulitzera śledztwie przeprowadzonym przez dziennikarzy prestiżowego dziennika The Boston Globe. Jego wyniki wstrząsnęły opinią publiczną i spowodowały kryzys w jednej z najstarszych i najbardziej szanowanych instytucji świata. Zespół wytrwałych i… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
  • oraz innych 11 nagród, 15 nominacji i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 29 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mark Ruffalo
jako Mike Rezendes
Michael Keaton
jako Walter "Robby" Robinson
Rachel McAdams
jako Sacha Pfeiffer
Liev Schreiber
jako Marty Baron
John Slattery
jako Ben Bradlee Jr.
Brian d'Arcy James
jako Matty Carroll
Stanley Tucci
jako Mitchell Garabedian
Elena Wohl
jako Barbara
Gene Amoroso
jako Steve Kurkjian
Doug Murray
jako Peter Canellos
Sharon McFarlane
jako Helen Donovan
Jamey Sheridan
jako Jim Sullivan

Fabuła

Spotlight to pasjonująca i zarazem szokująca opowieść o uhonorowanym nagrodą Pulitzera śledztwie przeprowadzonym przez dziennikarzy prestiżowego dziennika The Boston Globe. Jego wyniki wstrząsnęły opinią publiczną i spowodowały kryzys w jednej z najstarszych i najbardziej szanowanych instytucji świata. Zespół wytrwałych i dociekliwych reporterów bada zarzuty przypadków molestowania seksualnego w bostońskim Kościele Katolickim. Ich trwające rok śledztwo ujawnia skrzętnie tuszowany na najwyższych szczeblach zarówno hierarchii kościelnej, jak i władz świeckich, trwający całe dziesięciolecia skandaliczny, szokujący proceder. Wyniki tego dziennikarskiego śledztwa rozlały się falą po całym świecie ujawniając podobne przypadki. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat
Słowa kluczowe
kawa, ksiądz, śledztwo, homoseksualista zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-02-05 (kino), 2015-09-03 (świat), 2016-06-08 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Anonymous Content
Participant Media
Rocklin / Faust zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
128 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 20 wiadomości

Recenzje

Słowo silniejsze od miecza 8
  • 2016-02-22
  • napisana przez Lamper
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Spotligh to doskonały przykład tego, jak można wziąć się za trudny temat tabu, w którym mogłoby się wydawać, że jesteś przegrany na starcie, a jednak wygrywasz. Dzięki ciężkiej pracy, uporowi i wytrwałemu dążeniu do celu. To doskonała historia grupy dziennikarzy, którzy na polecenie swojego... pokaż więcej

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Kiedy Michael Keaton przyjął główną rolę, zaczął śledzić prawdziwego Waltera Robinsona, a nawet zamieszkał niedaleko domu Robinsona bez jego wiedzy. zobacz więcej

Pressbook

O produkcji — Blye Pagon Faust, producent: – To najbardziej niezwykła historia, jaką słyszeliśmy. Okazało się, że instytucja uznawana za bezkarną, mająca pieniądze, władzę i gigantyczne wpływy, nie jest nietykalna. Do napisania scenariusza zaproszono uznanego reżysera, aktora i scenarzystę Toma McCarthy’ego, którego debiut reżyserski „Dróżnik” zdobył wielkie uznanie krytyków, a... zobacz więcej

Komentarze 17

Beznickowy 7

Dobrze, że powstał ten film. Ważny temat. Mimo że kino woli bardziej niejednoznaczny podział na dobrych i złych, to w tym temacie nie dało się inaczej. Bo to że, wśród księży są pedofile nie byłoby nic nadzwyczajnego, pewnie w każdym zawodzie są tacy dewianci, ale ukrywanie tego przez Kościół sprawiło, że dzisiaj wiele osób, nie bez powodu, stawia między słowem ksiądz a pedofil znak równości.

Redox 8

8+/10 "Wszyscy ludzie prezydenta" XXI wieku. Świetne zaangażowane społecznie kino dialogu, które ogląda się jednym tchem. Mistrzowska obsada aktorska.

Mis_Koralgol Redox 9

@Redox Zgodzę się z większością – ważny film, ważny temat, świetne kino "reporterskie". Chwyta za bebechy, trzyma w napięciu i trzyma tempo. Do tego mogę dodać, że muzyka jest niczego sobie (szczególnie przy końcówce zauważyłem :D )

ALE – IMHO Mark Ruffalo nie uciągnął tej głównej roli. Można to było lepiej pociągnąć. Hofman z Wszystkich ludziach prezydenta (ok inna rola) ale dużo bardziej mi się podobał. Ogólnie wydawał mi się odrobinę kartonowy, ale w scenie gdzie wykrzykuje że muszą to puścić – wydawało mi się to bardzo na siłę.

No ale pozostali – chapeau bas – o ilę nie lubie Lieva Schreibera tutaj naprawdę mi spasował. Do tego Stanley Tucci – miałem go za przeciętnego aktora a całkiem porządnie. Keaton "przewidywalnie" bardzo dobrze wypadł, ale reszta głównych tylko dobrze.

Także IMHO film głównie tematem, opowieścią stoi. Ale to wystarczy – bo na tych 2 stoi całkiem wysoko :).

i_darek1x 6

Temat ponad czasowy !Jak najbardziej aktualny ! Ta zgnilizna która śmierdzi od niepamiętnych czasów ,mijają lata,mijają rządy i pokolenia a ta zaraza w czarnych sutannach trwa !Mam nadzieję że film dostanie Oscara ?Zawsze to chociaż trochę pomoże ? Choć w Polsce o filmie chyba mówić się nie będzie ? Choć na końcu filmu na niechlubnej liście jest też Polska ! Po prostu ręce opadają ;)

Sebioslaw 8

Nic nowego nie wniosę swoją wypowiedzią, gdyż również cieszę się, że taki film powstał. Jest to problem, który występuje na całym świecie. Raczej żaden z krajów europejskich by takich spraw w filmie nie poruszył, ze względu na wszechobecne konkordaty, w większości chrześcijaństwo. W Ameryce mamy tygiel religijny, więc tam takie filmy powstają. I bardzo dobrze!

sylphid 7

Kardynał Law "karnie" przeniesiony do Watykanu. 249 księży molestowało dzieci w diec. bostońskiej.W napisach wspomniano Poznań. Ile zamiata się u nas pod dywan?

Współtworzą