Spotlight 2015/I

Film

Spotlight to pasjonująca i zarazem szokująca opowieść o uhonorowanym nagrodą Pulitzera śledztwie przeprowadzonym przez dziennikarzy prestiżowego dziennika The Boston Globe. Jego wyniki wstrząsnęły opinią publiczną i spowodowały kryzys w jednej z najstarszych i najbardziej szanowanych instytucji świata. Zespół wytrwałych… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

  • oraz innych 20 nagród, 19 nominacji i 4 udział w konkursie zobacz więcej
Mark Ruffalo
jako Mike Rezendes
Michael Keaton
jako Walter "Robby" Robinson
Rachel McAdams
jako Sacha Pfeiffer
Liev Schreiber
jako Marty Baron
John Slattery
jako Ben Bradlee Jr.
Brian d'Arcy James
jako Matty Carroll
Stanley Tucci
jako Mitchell Garabedian
Elena Wohl
jako Barbara
Gene Amoroso
jako Steve Kurkjian
Doug Murray
jako Peter Canellos
Sharon McFarlane
jako Helen Donovan
Jamey Sheridan
jako Jim Sullivan

Spotlight to pasjonująca i zarazem szokująca opowieść o uhonorowanym nagrodą Pulitzera śledztwie przeprowadzonym przez dziennikarzy prestiżowego dziennika The Boston Globe. Jego wyniki wstrząsnęły opinią publiczną i spowodowały kryzys w jednej z najstarszych i najbardziej szanowanych instytucji świata. Zespół wytrwałych i dociekliwych reporterów bada zarzuty przypadków molestowania seksualnego w bostońskim Kościele Katolickim. Ich trwające rok śledztwo ujawnia skrzętnie tuszowany na najwyższych szczeblach zarówno hierarchii kościelnej, jak i władz świeckich, trwający całe dziesięciolecia skandaliczny, szokujący proceder. Wyniki tego dziennikarskiego śledztwa rozlały się falą po całym świecie ujawniając podobne przypadki. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat
Słowa kluczowe
kawa, ksiądz, śledztwo, relacja ojciec-córka zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2016-02-05 (kino), 2015-09-03 (świat), 2016-06-08 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Anonymous Content
Participant Media
Rocklin / Faust zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
129 minut
Wiadomości 21
Dominik Jedliński krytyk

Dawno już dziennikarstwo nie wydawało się tak ciekawe i tak ważne jak w "Spotlight". przeczytaj recenzję

Tomasz Rutkowski użytkownik
  • 8

Słowo silniejsze od miecza przeczytaj recenzję

Małgorzata Czop użytkownik
  • 7

Ten film nie awanturuje się, nie bulwersuje, a uczy tego, jak robić dobre kino w oparciu o prawdziwe historie. przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Kiedy Michael Keaton przyjął główną rolę, zaczął śledzić prawdziwego Waltera Robinsona, a nawet zamieszkał niedaleko domu Robinsona bez jego wiedzy. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery O produkcji — Blye Pagon Faust, producent: – To najbardziej niezwykła historia, jaką słyszeliśmy. Okazało się, że instytucja uznawana za bezkarną, mająca pieniądze, władzę i gigantyczne wpływy, nie jest nietykalna. Do napisania scenariusza zaproszono uznanego reżysera, aktora i scenarzystę Toma McCarthy’ego, którego debiut reżyserski „Dróżnik” zdobył wielkie uznanie krytyków, a... zobacz więcej

Komentarze do filmu 19
Beznickowy 7

Dobrze, że powstał ten film. Ważny temat. Mimo że kino woli bardziej niejednoznaczny podział na dobrych i złych, to w tym temacie nie dało się inaczej. Bo to że, wśród księży są pedofile nie byłoby nic nadzwyczajnego, pewnie w każdym zawodzie są tacy dewianci, ale ukrywanie tego przez Kościół sprawiło, że dzisiaj wiele osób, nie bez powodu, stawia między słowem ksiądz a pedofil znak równości.

Redox 8

8+/10 "Wszyscy ludzie prezydenta" XXI wieku. Świetne zaangażowane społecznie kino dialogu, które ogląda się jednym tchem. Mistrzowska obsada aktorska.

Mis_Koralgol Redox 9

@Redox Zgodzę się z większością – ważny film, ważny temat, świetne kino "reporterskie". Chwyta za bebechy, trzyma w napięciu i trzyma tempo. Do tego mogę dodać, że muzyka jest niczego sobie (szczególnie przy końcówce zauważyłem :D )

ALE – IMHO Mark Ruffalo nie uciągnął tej głównej roli. Można to było lepiej pociągnąć. Hofman z Wszystkich ludziach prezydenta (ok inna rola) ale dużo bardziej mi się podobał. Ogólnie wydawał mi się odrobinę kartonowy, ale w scenie gdzie wykrzykuje że muszą to puścić – wydawało mi się to bardzo na siłę.

No ale pozostali – chapeau bas – o ilę nie lubie Lieva Schreibera tutaj naprawdę mi spasował. Do tego Stanley Tucci – miałem go za przeciętnego aktora a całkiem porządnie. Keaton "przewidywalnie" bardzo dobrze wypadł, ale reszta głównych tylko dobrze.

Także IMHO film głównie tematem, opowieścią stoi. Ale to wystarczy – bo na tych 2 stoi całkiem wysoko :).

i_darek1x 6

Temat ponad czasowy !Jak najbardziej aktualny ! Ta zgnilizna która śmierdzi od niepamiętnych czasów ,mijają lata,mijają rządy i pokolenia a ta zaraza w czarnych sutannach trwa !Mam nadzieję że film dostanie Oscara ?Zawsze to chociaż trochę pomoże ? Choć w Polsce o filmie chyba mówić się nie będzie ? Choć na końcu filmu na niechlubnej liście jest też Polska ! Po prostu ręce opadają ;)

Marac 10

10 za temat [10/10] |||

No co ja tu mogę napisać, jak inni już wcześniej wszystko napisali? Prawie idealny film oparty na faktach. Znakomite aktorstwo, precyzyjny scenariusz, wydaje mi się, że naprawdę duża wierność opisywanej historii.

To może wyjaśnię, dlaczego aż 10/10? Podwyższam ocenę o jedno oczko za temat. Tylko o jedno, żeby nie było! Gdyby to był film o czym innym, to dałbym 9. Ale dopóki czarna mafia bezkarnie gwałci dzieci, musi być dycha.

Sebioslaw 8

Nic nowego nie wniosę swoją wypowiedzią, gdyż również cieszę się, że taki film powstał. Jest to problem, który występuje na całym świecie. Raczej żaden z krajów europejskich by takich spraw w filmie nie poruszył, ze względu na wszechobecne konkordaty, w większości chrześcijaństwo. W Ameryce mamy tygiel religijny, więc tam takie filmy powstają. I bardzo dobrze!

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Czejen71
631 pkt.
2
Kristo
421 pkt.
3
Lamper
288 pkt.
4
jacks
177 pkt.
5
Gooosik
160 pkt.
6
kaskader
26 pkt.
7
fredaser
14 pkt.
8
krissovsky96
12 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…