Lolita 1997

Jedna z najbardziej znanych ekranizacji książki Nabokova o tym samym tytule. Humbert zakochuje się w nieletniej Lo. Aby móc do niej się zbliżyć żeni się nawet z jej matką. Kiedy żona naszego bohatera ginie w wypadku rozpoczyna się wielka podróż, podczas której dorosły mężczyzna i piękna nimfetka, pokonują setki kilometrów… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 35 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jeremy Irons
jako Humbert Humbert
Melanie Griffith
jako Charlotte Haze
Frank Langella
jako Clare Quilty
Dominique Swain
jako Dolores "Lolita" Haze
Suzanne Shepherd
jako Panna Pratt
Keith Reddin
jako Wielebny Rigger
Erin J. Dean
jako Mona
Joan Glover
jako Panna LaBone
Pat Pierre Perkins
jako Louise
Ed Grady
jako Dr Melinik
Michael Goodwin
jako Pan Beale
Angela Paton
jako Pani Holmes

Fabuła

Jedna z najbardziej znanych ekranizacji książki Nabokova o tym samym tytule. Humbert zakochuje się w nieletniej Lo. Aby móc do niej się zbliżyć żeni się nawet z jej matką. Kiedy żona naszego bohatera ginie w wypadku rozpoczyna się wielka podróż, podczas której dorosły mężczyzna i piękna nimfetka, pokonują setki kilometrów starając się uciec przed konwenansami i podejrzliwymi spojrzeniami ludzi... Kleofas

Gatunek
Dramat, Romans
Słowa kluczowe
morderstwo, miłość, seks, kłamstwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1998-09-25 (kino), 1997-09-27 (świat), 2003-01-24 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Guild
Pathé
Lolita Productions
Kraj produkcji
Francja, USA
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
137 minut
Budżet
58 000 000 USD

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 3

Avatar square 200x200

m_wislaczka 2007-08-26 7

Hmmm – Osobiscie nie przypadl mi 'aż tak bardzo' do gustu… chociaz reklamowany byl jako legenda, klasyk… da sie obejrzec ale widzialam filmy o wiele lepsze :)

Desluk 2007-04-13 9

Uczuciowy – Piękny film o miłości, uczuciu i barierach nie do pokonania. Film piękny, a zakończenie "słodko-gorzkie". Niektórzy pewnie będą się nieziemsko nudzić przy takim filmie, ale mi się spodobał. Dwie godziny oglądania wcale nie były zmarnowane.

justangel Desluk 2009-08-16 8

Cóż, jak dla mnie ten film jest bardzo dobry, świetne, przekonujące aktorstwo, dobra muzyka, dobry scenariusz.
Martwi mnie jedno – to obraz o pedofilu. Bo mimo, iż Lolita miała już za sobą doświadczenia seksualne i mimo że "sama tego chciała", to jednak nie należy zapominać, że miała tylko 14 lat. I choćby była nad wiek rozwinięta to było to tylko dziecko, które zostało świadomie wykorzystane przez swojego ojczyma. W filmie tym (być może również w literackim oryginale) dość mocno jest podkreślone, że ona tez tego chciała. Warto się jednak zapoznać z dziełem Nabukowa "Czarodziej", które powstało przed "Lolitą", a tam sytuacja wygląda nieco inaczej, tam dziecko wcale nie chciało uczestniczyć w "pomysłach" ojczyma. Zapewne "Czarodziej" (będący tak naprawdę pamiętnikiem pedofila) mógł wzbudzić zbyt wiele negatywnych emocji, więc pomysł został zmieniony, tak aby nie obwiniać głównego bohatera. A mimo wszystko obwiniać go należy – bo dziecko zawsze pozostanie dzieckiem.

Współtworzą