Piękna i Bestia 2017

Beauty and the Beast

Dawno, dawno temu był sobie przystojny, młody Książę. Kiedy u bram jego zamku stanęła stara żebraczka, prosząc o schronienie przed burzą i oferując w zamian skromny kwiat róży, nieczuły młodzieniec przegonił ją. Aby ukarać Księcia za jego bezduszność, kobieta rzuciła klątwę na zamek, przemieniając jego właściciela w Bestię, a… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 12 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 17 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Emma Watson
jako Belle
Luke Evans
jako Gaston
Ewan McGregor
jako Lumiere
Dan Stevens
jako Bestia
Emma Thompson
jako Pani Potts
Gugu Mbatha-Raw
jako Plumette
Ian McKellen
jako Cogsworth
Stanley Tucci
jako Cadenza
Josh Gad
jako Le Fou
Kevin Kline
jako Maurice
Hattie Morahan
jako Agathe
Audra McDonald
jako Garderobiana

Fabuła

Dawno, dawno temu był sobie przystojny, młody Książę. Kiedy u bram jego zamku stanęła stara żebraczka, prosząc o schronienie przed burzą i oferując w zamian skromny kwiat róży, nieczuły młodzieniec przegonił ją. Aby ukarać Księcia za jego bezduszność, kobieta rzuciła klątwę na zamek, przemieniając jego właściciela w Bestię, a służących w przedmioty codziennego użytku. Zaklęcie straci moc tylko wtedy, gdy młodzieniec nauczy się kochać ludzi i okaże się godzien ich miłości, zanim opadnie ostatni płatek zaczarowanej róży... opis dystrybutora

Gatunek
Fantasy, Musical, Romans, Familijny
Słowa kluczowe
bohaterka, serce bestii, bajka, silna kobieta zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-03-17 (kino), 2017-02-23 (świat), 2017-08-17 (dvd)
Dystrybutor
Disney
Wytwórnia
Mandeville Films
Walt Disney Pictures
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
129 minut
Budżet
160 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 35 wiadomości

Recenzje

Bella ratując ojca poznaje bestię, którą pokocha 8
  • 2017-03-20
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

"Piękno ukryte we wnętrzu"

Piękna i bestia to hołd względem wersji animowanej. Reżyser Bill Condon zabrał nas we wspaniałą filmową podróż do krainy dzieciństwa i wspomnień związanych z jedną z najbardziej znanych bajek Disneya. Ci, którzy liczyli na cudowne ukazanie tej uniwersalnej historii w wersji filmowej nie zawiodą się. Dostaną tę samą opowieść przepięknie przedstawioną, wzbogaconą o nowe interesujące elementy i inne spojrzenie na nią.

Na początku oczywiście poznajemy Bellę (Emma Watson, która marzy o tym, aby wyrwać się z prowincjonalnego miasteczka i od jego stereotypowych mieszkańców. Ten sam pęd ku przygodzie i poznawaniu nowych doświadczeń towarzyszy każdemu młodemu człowiekowi pragnącemu wyrwać się ze szponów szarej, nudnej rzeczywistości go otaczającej. Jak wiemy Bella będzie zmuszona ratować ojca, pozna bestię, która odmieni jej życie oraz jej postrzeganie innych ludzi i siebie samej. Część postaci zostało lepiej nam zaprezentowanych na przykład postać Gastona: przystojnego nieokrzesanego kawalera, który chce pojąć Bellę za żonę jest obrysowana grubą kreską, rysującą obraz lalusiowatego łajdaka (czego mi brakowało w wersji animowanej). Co dało możliwość do popisu kunsztu gry aktorskiej Luka Evansa – mógł wykreować tu bohatera, którego powierzchowność może uwieść, lecz wnętrze jego jest odrażające. A Gaston jest po prostu zły do szpiku kości przez co bardziej przyciągający. Specjaliści od CGI popisali się przy tworzeniu wizerunku Bestii, wygładzili go, także nadając mu pewnej dostojności przez co widać, że bestia ma ludzkie wnętrze. Na jej przykładzie pokazano, że zło nie bierze się tu znikąd, wpleciono tu dodatkowy wątek rodziny zgorzkniałego księcia – wyjaśniający motywy jego zachowania czego również mi brakowało w wersji z 91 roku. Dostajemy tu inną uniwersalną prawdę: aby nie sądzić dzieci za grzechy ich rodziców. Scenografia i kostiumy budzą zachwyt. Pani imbryk, zegar Trybik, świecznik Płomyk to prawdziwe arcydzieła, które cieszą oko. Przepych, paleta barw i intrygujących efektów w scenach chociażby podawania jedzenia Belli i śpiewania "gościem bądź" oraz tej w której mieszkańcy zamku będą go bronić przed najeźdźcami – oczarują niejednego młodszego i starszego odbiorcę. Dobrze skonstruowany scenariusz filmu nadal pozwolił podkreślić główne przesłanie filmu, iż prawdziwe piękno jest ukryte we wnętrzu. Jak także umożliwił ciekawsze rozbudowanie różnych postaci. Tak na przykład przyjaciel Gastona Le Fou ( w tej roli przezabawny Josh Gad) nie jest już tylko i wyłącznie śmiesznym głupcem ( tak jak w bajce) lecz człowiekiem współczującym, ale zaślepionym aurą Gastona. Jemu także spadają klapki z oczu i dokonuje w sobie przemiany. Emma Watson to już nie pyskata wszystkowiedząca Hermiona ale delikatna, wrażliwa, odważna, mądra Bella – ta sama którą polubiliśmy z bajki. Kevin Kline jest przeuroczy w roli ojca Belli. W filmie zobaczymy wiele tych samych scen co w wersji animowanej jednak ubogaconych błyskotliwym humorem. Film wizualnie oczarowuje, a piosenki śpiewane przez aktorów szybko wpadają w ucho. Charakteryzacja i jej przepych robią nie małe wrażenie.

Innymi słowy dostajemy opowieść, którą tak pokochaliśmy za dzieciaka, udoskonaloną nowymi wartościami czy prawdami ( także pokazanie, że tzw biedny człowiek nie musi być prosty, może mieć w sobie chęć nauki i poznawania świata). Pojawiają się tu bohaterowie z krwi i kości z którymi możemy się utożsamić oraz cudowna wizualizacja fabuły. Do tego wisienką na torcie są postacie sportretowane na końcu przez Emme Thompson jako Pani imbryk, Ian McKellen jako trybik i Ewan McGregor jako płomyk, którzy swoimi rolami pozostawią uśmiech na twarzach każdego widza. Pozytywny atut filmu to także: humor, humor i jeszcze raz humor, wiele scen także nowych na których można parskać ze śmiechu. Piękna i bestia to spotkanie z przeszłością, z tym czym Disney kiedyś nas zachwycał.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Wczesne plotki mówiły, że Emmy Rossum miała zagrać Belle. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 5

Urbino 2017-12-29 3

Animacja to jeden z moich ulubionych filmów. Podczas piosenek mam gęsią skórkę, szczególnie tych w wykonaniu Richarda Whita (Gaston). Podobnie podczas scen bitwy. Na tym filmie nie było takich emocji. Chociaż nie było klapy i dało się to obejrzeć, a niektóre sceny miały swój urok czy humor, to śpiew Belli czy wygląd Bestii są rozczarowujące. Obie te rzeczy wydają się być przesadzać w efektach komputerowych. Śpiewu Gastona nie ma w ogóle sensu porównywać. Mimo początkowej niechęci i wad nowej wersji nie uważam, żeby to był najgorszy film. Dzięki nowym scenom, piosenkom i postaciom oraz niewielkim różnicom w fabule było coś ciekawego do obejrzenia, co odwracało uwagę. Jednak traktuję ten film tylko jako ciekawostkę i po seansie spokojnie wracam do starszej wersji, wciąż bezkonkurencyjnej.

Barbarka88Rz 2017-11-05 8

Wyjątkowo piękna ekranizacja popularnej baśni. Wygląda na wysokobudżetową produkcję. Scenografia na bogato, oszałamiające wnętrza pałacu. Świetne efekty specjalne, zaczarowane postacie są bardzo szczegółowo i realistycznie wykonane. Dobra obsada, miło się ich oglądało. Całość jest magiczna i bardzo urocza. Warto obejrzeć z dziećmi, na pewno będą zachwycone.

karojuu 2017-05-21 5

Początkowo nawet dałam się porwać uroczej otoczce, ale im dalej, tym coraz mocniej męczy tą "bajkowością"

rudeez 2017-04-16 6

jednak nie przepadam za musicalami, tym bardziej, że śpiewanie nie było porywające. walka w zamku za to im się udała : ) (nie mam sentymentu do bajki)

Piotr8211 2017-03-24

Sympatyczna opowieść o Belli i bestii na podstawie bajki , przyznam szczerze , że film był o wiele ciekawszy niż bajka. Dzieci spokojnie mi wysiedziały w kinie oglądając ten film więc warto wybrać się całą rodziną na ten film. Również ciekawa ścieżka dźwiękowa z tego filmu.

Współtworzą