Więzień nienawiści 1998

American History X

Dennis Viniard, głowa domu typowej amerykańskiej rodziny, jest strażakiem. Pewnego razu, w trakcie akcji ratunkowej w "czarnej dzielnicy" zostaje śmiertelnie postrzelony przez czarnoskórego bandytę. Od tamtej pory Derek, starszy syn Dennisa, zwalając całe zło Ameryki na imigrantów, przyłącza się do nazistowskiego ruchu. Jest… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 20 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Edward Norton
jako Derek Vinyard
Edward Furlong
jako Danny Vinyard
Beverly D'Angelo
jako Doris Vinyard
Jennifer Lien
jako Davina Vinyard
Avery Brooks
jako Dr. Bob Sweeney
Ethan Suplee
jako Seth Ryan
Stacy Keach
jako Cameron Alexander
Fairuza Balk
jako Stacey
Elliott Gould
jako Murray
Guy Torry
jako Lamont
William Russ
jako Dennis Vinyard
Joe Cortese
jako Rasmussen

Fabuła

Dennis Viniard, głowa domu typowej amerykańskiej rodziny, jest strażakiem. Pewnego razu, w trakcie akcji ratunkowej w "czarnej dzielnicy" zostaje śmiertelnie postrzelony przez czarnoskórego bandytę. Od tamtej pory Derek, starszy syn Dennisa, zwalając całe zło Ameryki na imigrantów, przyłącza się do nazistowskiego ruchu. Jest całkowicie zatracony w swej nienawiści do wszystkich obcokrajowców. Pewnej nocy jego samochód staje się celem rabunkowym czarnoskórych rzezimieszków. Derek w brutalny sposób pozbawia życia jednego z nich, tym samym trafia do więzienia na kilka długich lat. Na miejscu zostaje brutalnie uświadomiony o błędach w swej ideologii. Nawiązuje również przyjaźń z sympatycznym współwięźniem, Lamontem, który z biegiem czasu zmienia jego spojrzenie na społeczeństwo... Anonimowy

Gatunek
Dramat, Kryminał
Słowa kluczowe
krew, więzienie, morderstwo, policja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1998-10-30 (świat), 2009-02-18 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
119 minut
Budżet
10 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Miłość, przyjaźń, dobre słowo - tego nauczyłem się żyjąc hardcorowo 9
  • 2013-07-10
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Więzień nienawiści, jak sam tytuł wskazuje, jest to film o wstręcie, niechęci nastawieniu antagonistycznym wobec innej osoby, ale jest to także film o miłości i przyjaźni. Jak dobrze wiemy od nienawiści do miłości niedaleka droga.

Derek Vinyard jest z powołania amerykańskim neonazistą, co potwierdza swastyka, która jest wytatuowana na jego piersi. Nienawidzi innych ras, kultur i wyznań. Pewnej nocy na swojej posesji zabija dwóch czarnoskórych mężczyzn przez co trafia do więzienia na trzy lata. To właśnie w tym miejscu przechodzi prawdziwą przemianę. Po wyjściu z "kicia" ma zamiar pomóc swojemu młodszemu bratu Danielowi, który przypomina mu samego siebie z młodzieńczych lat, który także jest neonazistą i rasistą. Nie wszystko jednak kończy się happy endem.

Główne rolę zostały obsadzone przez aktorów o takim samym imieniu - Edward Norton (Derek) oraz Edward Furlong (Daniel). Po obejrzeniu filmu nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, który z nich zagrał lepiej. Norton potwierdził znaną już od dawna tezę, że jest świetnym aktorem z kolei Furlong, że jest niespełnionym talentem. Od czasu Więźnia nienawiści nie widzę filmu, w którym mógłby pokazać pełnię swoich nieprzeciętnych umiejętności. Niestety nie jest on pierwszym i za pewne nie ostatnim aktorem, któremu się nie udało. Wracając do Nortona. Zagrał tak wyśmienicie, że w pewnym momencie można się było zastanawiać, czy on naprawdę nie jest neonazistą, potwierdza to chociażby jego przemowa przed zdewastowaniem supermarketu. Potem jednak przyszedł moment słabości podczas pobytu w wiezieniu. Przemiana Dereka była bardzo przekonująca, przynajmniej dla mnie.

W filmie zagrała także Beverly D’Angelo znana między innymi z filmów Córka górnika czy Tramwaj zwany pożądaniem. Wcieliła się ona w matkę wyżej wymienionych bohaterów. Jej także należą się brawa bo naprawdę zagrała wyśmienicie. Docenili to ludzie z Międzynarodowej Akademii Prasowej, przyznając jej nominację do Złotej Satelity w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w dramacie.

Poza kapitalnym aktorstwem nie można nie zwrócić uwagi na scenariusz. Duże wrażenie zrobiła na mnie narracja Furlonga i słowa, które wypowiada. Jednym z cytatów, które zapadły mi w pamięć był właśnie ten: "Nienawiść jest brzemieniem. Życie jest zbyt krótkie, żeby ciągle chodzić wkurzonym. Nie warto. Derek mówi, że dobrze zakończyć pracę cytatem, że ktoś na pewno powiedział to lepiej. Więc jak masz problem z końcówką ukradnij ją komuś i zakończ z fasonem. Nie jesteśmy wrogami, lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności, nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie strony naszej natury." Niech każdy sobie sam w myślach odpowie na pytanie, dlaczego te słowa są tak ważne, a zarazem piękne.

Film nie tylko porusza ważną kwestię, jaką jest rasizm, ale także nastawienie rządu amerykańskiego w stosunku do innych ras. Vinyard odsiedział trzy lata za zabójstwo dwóch czarnoskórych mężczyzn, którzy próbowali ukraść mu samochód. Poznany w więzieniu przez Dereka, Afroamerykanin odsiaduje sześć lat za upuszczenie telewizora na funkcjonariusza policji podczas rabunku.

Poza przesłaniem ujęła mnie w filmie muzyka, która potrafi w jednym momencie tchnąć w człowieka nadzieją, która po chwili jest bardzo szybko odbierana. Przykładem jest chociażby ostatnie 10 minut filmu. Nie będę jednak zdradzał szczegółów, bo nie o to tutaj chodzi.

Na wstępie wspomniałem, że film nie pokazuje jedynie nienawiści, ale także miłość. I właśnie miłość do rodziny pozwoliła Derekowi rozpocząć nowe życie, ale także ona znów może je zrujnować.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Po tym jak Edward Norton przemontował film, aby był dłuższy, reżyser Tony Kaye postanowił usunąć swoje nazwisko z jego czołówki. Nie zgodziła się na to Amerykańska Gildia Reżyserów, której regulamin mówi, że jeśli twórca chce, aby jego nazwisko zostało zamienione pseudonimem (takim jak Alan Smithee) nie może publicznie zdradzać powodów swojej decyzji, co Kaye zrobił już w magazynie Variety. Reżyser pozwał Gildię i wytwórnię New Line Cinema na ponad 200 mln dolarów (w/g książki "Cinematic Century" na 275 mln) twierdząc, że naruszono jego prawa, które gwarantuje mu pierwsza poprawka do konstytucji USA. zobacz więcej

Komentarze 24

Avatar square 200x200

Sebioslaw 2016-02-11 9

Jeden z tych filmów, które trzeba obejrzeć. Świetne studium osobowości i przemiany głównego bohatera. Do tego obrazu wracam wielokrotnie i za każdym razem seans mnie absorbuje.

niebieski_joe 2013-01-07 8

Nienawiść – o przyczynach przez, które zrodziła się w głównym bohaterze, o powodach dzięki, którym od niej się uwolnił i ogólnie co niesie ze sobą. Film mocny i wyrazisty jednak dość przewidywalny i płytki chwilami. Aczkolwiek 8/10 na pewno mu się należy.

Qbol 2012-07-14

Najlepsze dramaty – Mój subiektywny ranking – W tym zestawieniu postanowiłem się podzielić z Tobą listą filmów, które w moim życiu odegrały duże znaczenie. Każdy z tych dramatów jest wyjątkowy i niesie ze sobą przesłanie, którego nie sposób wymazać z pamięci. Wybór nie był prosty. Wiele filmów nie znalazło się na tej liście, chociaż na to zasługują, jednak może znajdę dla nich miejsce w innym artykule.

Całość: [usunięte przez moderatora]

kubecho 2010-08-18 10

10/10 – Film idealny a zarazem mocny i hardcorowy ,Edward Norton znowu wykonał kawał dobrej roboty !!! :D:D:D
Polecam!!!(jeśli ktoś go jeszcze nie widział powinien natychmiast to zrobić!!!)

monikawawa 2010-05-04 9

Dobre kino – Film ma juz troche lat a ja obejrzałam go dopiero niedawno. Niezły był ten film musze przyznac…

Współtworzą